31.1.2024
Kategorie: Politika

Prezident nedělá ostudu … ale to už dávno nestačí

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Jak hluboko klesla naše politika je patrné zejména na komentářích o (ne)činnosti vlády a prezidenta. Ostrá kritika je vyvažována tím, že nám Pavel a Fiala nedělají na rozdíl od svých předchůdců ostudu.

Pokud se začteme do komentářů českých publicistů dokonce už i na jinak velmi provládním kanálu CNN Prima News, stěží si nemůžeme nevšimnout, že převažuje ostrá kritika vládních i prezidentských kroků. Vyhlášení komentátoři se „odvážně“ pouštějí do kritiky, a jejich partneři v diskusi se „blýsknou“ tím, že to buď není tak zlé, nebo tím, že nám premiér či prezident na rozdíl od svých předchůdců „nedělají ostudu“.

Ač prezident Petr Pavel není politicky silný, dá se mu věřit, nedělá ostudu a díky němu se s prezidentskou funkcí lze ztotožnit podobně jako za Masaryka či Havla. Uvedl to komentátor CNN Prima NEWS a Info.cz Martin Schmarcz. Podle komentátora CNN Prima NEWS Thomase Kulidakise o pokračování tradic zmíněných prezidentů nemůže být řeč, neboť Pavel není nositelem originálních myšlenek. Zároveň údajně nedostál svým slibům.

Oba výše zmínění komentátoři CNN Prima News dostáli svým slovům – jeden zlý a jeden hodný. Nicméně, názor Kulidakise stojí za to citovat podrobněji: „Vůbec se nedá označit (Pavel), bál bych se to slovo i použít v jedné větě, za následovatele Masaryka či Havla, dokonce ani Zemana a Klause. Není nositelem originálního politického ani filozofického myšlení. Celý život poslouchal rozkazy a pro mě rozhodně není morální vzor někdo, kdo ze dne na den slouží naprosto protichůdným režimům,“ reagoval. Prezidentovi by dal také školní trojku, ve slovním hodnocení však „nedostatečně“.

Bohužel se tak naplnilo i mé (ne)očekávání. Pavel je jen jakási loutka v rukách svých údajných poradců. Je navíc zřejmé, že jak u Václava Klause, tak u Miloše Zemana bylo zřejmé, že oni udávají tón hradní politice, u Pavla je zřejmé jenom jedno – je to recitátor názorů, které z úst progresivních politických skupin létají v éteru a on je jen „zachytává“ a tvoří z nich rádoby nové věty.

Je navíc i projevem jistého zoufalství, že se média ve vztahu k Pavlovi věnují i tak banálním okolnostem, tj. že měl Pavel výborný outfit či jakou že módu vyznává jeho manželka. Tyto (dez)informace se u současného prezidenta nabalují mnohem více než u Klause či Zemana. Navíc je docela zajímavé, když Pavel tvrdí, že „vláda dost nebojuje s dezinformacemi“. Na otázku, zda kabinet činí v boji s dezinformacemi maximum, Pavel odvětil, že možná nedělá ani minimum. Připomněl, že poradcem premiéra Petra Fialy (ODS) pro informační gramotnost a boj s dezinformacemi se stal Miloš Gregor, politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Vláda ale podle prezidenta nemá žádného pověřence či koordinátora pro danou oblast, který by připravil koncept, jak vést strategickou komunikaci kabinetu či jak čelit dezinformacím. „Protože si s tím vláda tak úplně neví rady, je tato oblast teď tak trochu ve vzduchoprázdnu, což myslím, že rozhodně není dobře,“ poznamenal Pavel. Dezinformace se podle něj šíří na sociálních sítích stále rychleji a častěji a občané, kteří nemají možnost se v informacích orientovat, se často stávají jejich oběťmi.

V realitě vládní (ne)politiky je však zásadní problém v tom, že Fiala i jeho ministři mluví tak, že si jejich tvrzení navzájem protiřečí. Základním problémem vlády je tak nikoliv boj s dezinformacemi v mediálním prostoru, ale s tím, co páni ministři do éteru povídají. A zlatým hřebem boje s dezinformacemi jsou slova Víta Rakušana na tak zvaném „setkání s občany bez cenzury“ v Sokolově. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) jedná o vyplacení minoritních akcionářů energetické společnosti ČEZ, řekl v pondělí v Sokolově ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na setkání s občany při Debatě bez cenzury. Na dotaz, kdy český stát odkoupí ČEZ, uvedl, že doufá, že to ještě současný kabinet stihne. Na síti X později napsal, že uvedl nesprávnou informaci a že “žádné takové kroky neprobíhají”.

Obecně se tedy pohybujeme v jakémsi bludném kruhu. Ti, co stále ještě označují Fialu a Pavla jako „zachránce“ před Babišem, se drží svého „antibabišismu“, zatímco doba už kráčí směrem do budoucnosti a říká: Není čas na skutečně nové tváře a schopné politiky místo těch, co nám údajně nedělají ostudu?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)