7.12.2022
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Přehmaty Evropské unie a obchodní válka s Amerikou

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Zástupci Evropské unie si stěžují, že Spojené státy z války na Ukrajině bohatnou na úkor Evropy. To proto, že prodávají Evropě plyn za přehnané ceny a tím ji ochuzují. To je ovšem záměr, US chtějí udržovat partnerství s EU, ale ne na rovnocenné úrovni. Chtějí, aby Evropa byla ten chudší společník, podřízený všemocným Spojeným státům.

Americký zbrojní průmysl ještě dál vydělává na prodávání zbraní NATO, jejichž ceny byly v současné době mohutně zvýšeny. Nový americký zákon o dotování výrobních závodů ve své vlastní zemi dále láká evropské podnikatele přesídlit se do Států, kde je energie mnohem levnější a podmínky pro podnikání mnohem přátelštější. Co přijde potom, až se evropské firmy chytí do pasti, to samozřejmě nevíme, ale je možno očekávat cokoliv.

Stovky evropských firem, malých i velkých, od železáren, chemických gigantů až po výrobce aut a farmaceutické firmy již výrobu do Spojených států přesunují. Tím samozřejmě ochuzují Evropu a mocně přispívají ke zničení jejího průmyslového základu. Spolu s nimi odchází za moře obrovské množství pracovních příležitostí pro Evropany.

Udělali by samozřejmě lépe, kdyby zůstali kde jsou a aktivně se zúčastnili snahy o změnu situace v jejich vlastní zemi. Nikdo z nich neví, co je v Americe čeká!

Obchodní válka mezi Evropou a Amerikou

Je to další válka, tentokrát obchodní. Nově vydaný americký zákon, nazvaný „Inflaci snižující akt“ (IRA, Inflation Reduction Act) hodlá dotovat domácí záležitosti v oblasti daní, zdravotní péče a klima. Evropané tento zákon považují za protekcionistický, který diskriminuje americké spojence, čímž myslí sebe. Mají pravdu, protože to je zjevná snaha přilákat evropské firmy, omámené příslibem nižších cen za energii, do Spojených států.

Evropská unie se právem obává, že tento stav povede k tomu, že lidé zaujmou vůči válce na Ukrajině záporný postoj a nebudou ji ochotni dále podporovat. To je v současné době to poslední, o co by se měli starat, ale tito byrokrati se vždycky věnují něčemu jinému, než co je potřebné. Takticky zamlčují, že lidé mohou zaujmout záporný postoj i k samotné Evropské unii a přestat ji podporovat, o nelásce ke Spojeným státům nemluvě.

Hlavní diplomat EU Josep Borrell vyzval Washington, aby více hleděl na požadavky svých „přátel“ a nezkoušel je ekonomicky ničit. Mimochodem, co má co dělat „diplomat“ v Evropské unii, když tato má být pouze obchodní sdružení? Tady není něco v pořádku!

Francouzský President Macron se vyjádřil, že vysoké ceny plynu z US jsou „nepřátelské“ a německý Ministr hospodářství vyzval Washington, aby projevil více solidarity se svými přáteli. Nikdo z nich jaksi nechápe, že US je ve své nadutosti za přátele nepovažuje!

Američané se k vysokým cenám plynu vyjádřili, že tyto jsou odrazem soukromého trhu a nepodléhají žádné politice, nebo opatření vlády. Podle nich jsou americké společnosti transparentní a spolehliví dodavatelé zemního plynu. Rozdíly v nákupní a prodejní ceně prý nedostávají američtí vývozci, ale evropské firmy, které plyn rozprodávají v EU.

Že by to byla pravda? V tom případě by o tom EU měla vědět a zabránit něčemu takovému. Jenže z nedávné historie víme, že Unie spíš ponechá přeprodejcům zisky a vybere od nich přídavné daně, které si ponechá. Takže lidé budou stále dál platit vysokou cenu a EU z toho bude těžit. Možná pak lidem odsypou pár stovek, aby nereptali, což je jako kapka do moře v porovnání s tím, co shrábnou oni.

Evropská komise toto schéma popírá a říkají, že opravdu, Američané ten plyn prodávají za několikrát vyšší cenu a rozdíl si ponechávají. Ti, kteří této problematice rozumí, by měli zapátrat, kdo z těchto dvou chronických lhářů lže víc.

Zkouší chránit vlastní kůži

Právě vyšla ven zpráva, že někteří evropští politikové zkoušejí uplatňovat svůj vliv na Ameriku, aby změnila znění již zmíněného proti-inflačního zákona, protože ohrožuje evropský průmysl.

Bernd Lange, vedoucí Obchodní komise Evropského parlamentu se vyjádřil, že bránit Americe, aby nepodporovala své vlastní podnikatele, korporace, obchody a spotřebitele, je ztráta času. Podle něho, Amerika od svého rozhodnutí neustoupí. Zákon vyhrazuje na tuto pomoc částku 738 miliard dolarů, z čehož 391 miliard půjde proti „zelenému“ průmyslu a neexistující změně klima.

Namísto toho navrhuje Lange soudit Ameriku, podat na ně stížnost u Světové obchodní organizace (WTO, World Trade Organization), že se proviňují proti jejich nařízením. To samozřejmě taky není žádné řešení. Tyto nadnárodní organizace nejsou vesměs pomocné.

Evropané se bojí, že americký protekcionismus naláká ještě víc evropských podnikatelů a tito se přesídlí za moře, do Ameriky. Nikdo z nich nechápe podstatu toho gesta. Všecky peníze přijdou rozdělit určitým, předem vybraným firmám a korporacím, o kterých členové americké vlády dávno ví a mají v nich investovány peníze. Takže když tyto firmy dostanou zmíněnou finanční injekci, jejich investoři z ní strčí většinu do svých vlastních kapes.

Pravda, něco zbyde pro plebs a pro drobné podnikatele, aby neztratili motivaci, ale to, co dostanou bude pouhý pakatel. Vždycky to tak bylo. Ti největší dostanou nejvíc.

Presidentka Evropské komise Von Der Leyenová se vyjádřila, že Unie si nemůže dovolit zůstat pozadu a musí začít okamžitě podporovat svůj vlastní „zelený“ průmysl. Americký nový zákon by jinak vytvořil nespravedlivou konkurenci, mohl by zničit evropské trhy a ohrozit dodávky kritického zboží.

Obviňovala válku na Ukrajině, že způsobila v Evropě energetickou krizi a přitom si vůbec nevšimla, že válka na Ukrajině nemá a neměla nikdy nic s evropskou energií společného. Za současnou krizi mohou všecka ta nesmyslná a zbytečná opatření proti COVIDu, následovaná sebevražednými sankcemi proti Rusku, které celou zničení evropského obchodu a průmyslu způsobily. EU sama sabotovala spuštění plynovodu Nord Stream 2 již v září 2021, kdy byl dokončen, což bylo půl roku předtím, než ruské tanky vjely na Ukrajinu.

Paní Leyenová může za tu krizi poděkovat jen sama sobě a pak těm, kteří ji jako loutku vodí po evropském politickém jevišti.

Zde je ovšem vážný problém. Jestliže bude EU dotovat „zelený průmysl a změnu klima,“ tak tím se otevře celé peklo problémů. Zelený průmysl jednak není absolutně produktivní a nikdy nebude. To všecko jsou nesmyslné fantazie tlustých miliardářů s hroší kůží. Jako další, změna klima je zastírací název pro velko-hubení dobytka a genocidu lidstva, protože jako živí tvorové vydechujeme kysličník uhličitý, čímž podle těchto analfabetů ohrožujeme klima. Dobytek tomu podle nich ještě dodává tím, že vypouští plyny.

Když bude EU podporovat hlavně všecko zelené, pak nebudou podporovat výrobu potravin, protože ta je v dnešní době zatracována a démonizována skoro stejně, jako ruský President Putin. Vlády si tajně přejí, abychom hladověli. Určitě také nedají peníze do výroby naprosto nutného spotřebního zboží, do nákupu nafty pro nákladní auta, aby toto zboží mohla rozvážet. Nedají peníze do naprosto nutných služeb a jiných nezbytností.

Takže veškerá finanční pomoc bude naprosto k ničemu, protože půjde na špatná místa.

S největší pravděpodobností se zachovají obdobně, jako jejich americké vzory, které teď (stejně jako předtím) kopírují a dají tyto peníze do předem vybraných podniků, kde už mají evropští byrokrati investovány své penízky … a tak dále.

Evropská unie se tímto způsobem ještě víc (nesplatitelně) zadluží a hádejte kdo bude ty dluhy a následky jejich nerozumného hospodaření platit?

Amerika vždycky bohatla na válkách

Války Americe vždycky pomohly. Nejen že si vyzkoušeli nejnovější zbraně, nakradli si suroviny, které doma neměli a zajistili si k nim přístup i nadále, po skončení bojů. První světová válka udělala ze Spojených států světovou velmoc a největšího evropského věřitele.

Druhá světová válka byla hotový zlatý důl. Vlaky a vlaky dokumentů z patentových úřadů putovaly do Ameriky, spolu s obsahem laboratoří a výzkumných center, nemluvě o kulturních památkách. A k tomu si ještě odvezli skoro 2 000 předních německých vědců a vůbec jim nevadilo, že byli fašisté. Wernher von Braun pracoval na vývoji zbraní pořád dál, tak jako kdysi v Německu a s ním mnoho jiných.

Spojené státy vždycky zkoušely zničit německou ekonomii, ale žádná z těchto válek to nebyla schopna docílit. Podaří se jim to tentokrát? Amerika doufá, že ano, obzvláště s podporou strany „zelených,“ které k tomu účelu potřebují, i když jimi tak trochu opovrhují.

Takže to vypadá, že US vyprovokovaly konflikt na Ukrajině záměrně, protože očekávají, že se jim opět bohatě vyplatí a že jim pomůže upevnit jejich pozici světové velmoci. To se právě děje, na úkor jejich evropských spojenců, kteří tímto svazkem a dodržováním jeho podmínek budou uvrženi do ještě horší situace a ještě větší bídy, než kdy předtím.

To, že si takové zacházení nechají evropské státy líbit ukazuje, že jaksi souhlasí se svojí pozicí vazalů a netroufají si vystoupit proti mocnějšímu spojenci, nebo spíš soupeři. To znamená, že se necítí rovnocenní.

Evropská unie je ke všemu ochotná

Ve své podlézavosti šla Evropská unie tak daleko, že zařadili nedodržování sankcí proti Rusku mezi zločiny a dali je na stejnou úroveň jako terorismus, obchodování s lidmi, anebo organizovaný zločin. Na stejné úrovni je rovněž obchod s nezákonnými drogami, obchod se zbraněmi, padělání peněz, praní špinavých peněz, pohlavní zneužívání žen a dětí, počítačové zločiny a korupce. Už neví co by udělali, aby udrželi jednotlivé členské státy na uzdě a donutily je dát přednost smrti hladem, nebo zmrznutí, než koupit z Ruska nějaký ten plyn, ropu, nebo cokoliv jiného.

Český Ministr spravedlnosti, Pavel Blažek toto rozhodnutí chválil a vyjádřil se, že „je to základní nástroj k zajištění, že sankce nebudou obcházeny.“ Snad by měl jít za tak nerozumnou řeč příkladem a jako první zmrznout. Zelenský by ho pak určitě pochválil.

Prý teroristický stát

Evropská unie právě odsouhlasila Prohlášení, kdy označili Rusko jako teroristický stát, což se stalo dva dny poté, co obdobné Prohlášení vydalo OSN. I když je to doopravdy pouze symbolické gesto, které z právního hlediska nemá žádnou hodnotu, tak proč něco takového OSN a EU dělají? Co tím chtějí docílit? Co je jejich záměr kromě propagandy, za účelem spojení slova „terorismus“ s názvem státu „Rusko?“

Patolízalské baltické státy, Estonsko, Litva a Lotyšsko byly první, které uznaly Ruskou federaci za teroristický stát. Chovají se jako malé děti ze 3. třídy, když se dokážou otevřeně znepřátelit se svými přímými sousedy, od kterých přitom kupují energii.

Celých 8 let, od r. 2014 se evropský parlament zmiňuje o Rusku ve spojení s jinými teroristickými skupinami, jako je např. ISIS, jakoby byli jedni z nich. V jednom prohlášení se Výbor pro cizinecké vztahy vyjádřil, že „Nátlak propagandy na EU z Ruska a z islámských teroristických organizací stále vzrůstá …“ Neustále zkoušeli dávat Rusko do souvislosti s teroristickými skupinami jen proto, že v té době byla Moskva v popředí bojů proti semeništi islámských džihádistů v Syrii, na požádání Presidenta Bashara Assada.

Washington tam zatím ty stejné džihádisty cvičil a vyzbrojoval, což je takticky zamlčováno. Ovšem prohlášení Ruska za teroristický stát obrací celou situaci úplně naruby a teroristy se stává lidem zvolená syrská vláda. Tím, že Rusko pomáhalo Syřanům odvrátit útoky na civilní obyvatelstvo, které prováděli ti skuteční teroristé, vycvičeni Amerikou, tak jsou dnes Rusové vydáváni za teroristy!

Stejně tak na Ukrajině, EU měla 8 let na to, aby zastavila výcvik ukrajinské armády a jejich vyzbrojování Západem. Vyzbrojovali a cvičili hlavně Azovovce, kteří jsou opravdoví teroristé a americký zákon výslovně zakazuje jejich podporu. Celou tu dobu mohla EU válce zabránit, ale nic neudělali. A pak byli Azovovci včleněni do ukrajinské armády a z teroristů se rázem stali „bojovníci za svobodu.“

I když rozhodnutí Evropské unie, včetně sankcí, ve skutečnosti nemají právní hodnotu, ani pravomoc, z toho důvody by neměla být ani respektována. To, že se podle jejich příkazů státy řídí, je ve skutečnosti velice podivné a snad i protizákonné.

Drahá, velice drahá EU

Pro Rusko je obvinění z terorismu řádná rána pěstí do obličeje. Jak moc budou všichni tuto zemi ponižovat a pohoršovat jen kvůli tomu, že vtáhli na Ukrajinu, když kyjevské vedení odmítlo vyjednávat? Jak moc zloby a nenávisti ještě na Rusko EU vychrlí, než ten starý, otravný drak konečně vydechne naposledy a zhyne?

Nic jiného EU nečeká, však se o to sama snaží ze všech sil. Napřed zkouší zničit ekonomii svých členských států a zároveň připravuje všecky občany o peníze, pokud ještě nějaké mají. Pak bude postupně zkoušet všecky okrást o ten zbytek co ještě vlastní, udělí každému pakatel státní podpory, akorát tak na přežití a máte tady Great Reset se vším všudy. Great Reset – sen nedospělých a idiotických mozků pedofilních psychopatů.

Sledujte budovu evropského Parlamentu, záměrně postavenou jako imitaci Babylonské věže, protože Evropská unie se považuje za novodobý Babylon a stejně jako ten starý, stejně tak zajde a pak ani pes po ní neštěkne. Ta budova má stovky oken. A za každým z nich sedí aspoň jeden byrokrat, který nedělá nic jiného, než posunuje papíry po stole a chodí dlouhými chodbami, lejstra pod paždí, aby se neřeklo, že se jen fláká.

To všecko stojí peníze, obrovské peníze. Když k tomu připočteme, že to není jediná budova, patřící vedení EU, tak bychom se správně měli zhrozit nad tím příšerným utrácením za tak málo produktivní a tak málo prospěšný spolek. Původně byli vytvořeni kvůli usnadnění obchodu mezi státy, ale ve skutečnosti dělají pravý opak; dělají mezistátní obchod obtížnější, komplikovanější, podléhající daleko většímu množství zákazů a příkazů, než kdy předtím.

Když přijedete na hranice, pořád dál tam stojí celé parky nákladních trajlerů, které čekají, až na ně dojde řada a celní správa jim odsouhlasí zboží, které vezou, k převozu dále. Takže – co se tady změnilo? Vůbec nic!

Odpověď z Ruska

Jako odpověď na nařčení Ruska z terorismu poslala ruská vojenská jednotka, zvaná Wagnerova skupina* Evropskému parlamentu kladivo, zamazané od krve, viz obrázek.

Něco takového je vážné, symbolické gesto, které by nemělo být bráno na lehkou váhu. Jevgenij Prigožin, vedoucí Wagnerovy skupiny se vyjádřil, že je to zpráva pro ty, kteří souhlasili se současným rozhodnutím EU, prohlásit Rusko za teroristický stát. Dále řekl, že na základě diskuze s vedoucími důstojníky Wagnerovy skupiny prohlašuje Evropský parlament za rozpuštěný. EU se jim pomstila a přidala Wagnerovu skupinu na seznam teroristů.

*Wagnerova skupina je soukromá organizace, která zaměstnává ruské žoldnéře a bojuje po boku ruského vojska na Ukrajině.

Zlé časy před námi

Dokonce i Presidentka Evropské centrální banky, Christine Lagarde varuje, že Evropu čekají zlé časy. Podle ní je těžké určit, jak se zachová inflace. Není to možno odhadnout kvůli vysokým cenám energie a potravin. Tím pádem si nemůžeme myslet, že inflace už dosáhla svého vrcholu, což by ji – řekla – překvapilo.

Závisí to prý všecko také na tom, jak se budou pohybovat platy. Z toho důvodu bude nutno ještě dál zvedat úrokové sazby, abychom vrátili inflaci na 2%. Zvyšování úroků zastaví ekonomický růst, protože ceny půjček budou příliš vysoké. Zde je nutno st ptát: má zvyšování úrokových sazeb vliv na snížení inflace?

Zdá se, že paní Lagarde neví, o čem mluví. Při její pozici, presidentky centrální evropské banky jsou očekávány lepší znalosti.

Při jiném rozhovoru se zmínila, že „inflace přišla odnikud.“ Inflace nechodí odnikud, ale je něčím zaviněna. Dnešní ekonomové a odborníci ještě dodnes neví co to je, co způsobuje inflaci a tak tápou kolem a zkoušejí to, či ono a vůbec nic z toho nefunguje. Mnozí si myslí, že inflace je způsobena tištěním příliš velkého množství peněz, což nemusí být pravda.

Z mého hlediska ekonomického laika (neodborníka) je inflace způsobována nedostatkem a následným šetřením. Když je nedostatek, pak ti, kteří mají žádané zboží, je prodávají dráž než kdy předtím, protože dobře ví, že své peníze dostanou. Tito lidé jsou většinou překupníci, kteří nic neprodukují, pouze předělávají zboží z jedné hromady na druhou. Jakmile státní finanční úřady vidí, že někde narůstají peníze, zkoušejí se na ně dostat a zvýší daně, nebo zavedou přídavné poplatky. Evropská unie nedávno udělala to stejné, přidali další daně těm, kteří měli vyšší výdělky na energiích.

S vyššími daněmi musí být cena zboží ještě vyšší, aby se vyplatilo je prodávat. Výrobci těžko nesou zvyšování cen za materiál, který potřebují pro výrobu. Dostávají se do finančních potíží a kvůli vysokým úrokům si nemohou půjčit peníze. Podniky začnou zavírat, což vyžene ceny zboží (a na to vázané daně) ještě výš. Lidé začnou šetřit a kupují co nejmíň, protože všecko je drahé. Peníze neobíhají, zůstávají zašity doma v matraci, protože doba je nejistá a pak dochází ke stagnaci. Stagnace v čemkoliv není dobrá. A tak dále.

Na příklad, za Nixona došlo v Americe ke zmražení nájmů. Žádný domácí nesměl určitou dobu zvyšovat nájmy. Byl to nesmysl, samozřejmě a nebyl k tomu nejmenší důvod. Když toto období skončilo, ceny nájmů vystřelily neuvěřitelnou rychlostí nahoru a najednou byly 5x tak vysoké, protože domácí se báli, že Nixon, nebo někdo jiný udělá něco takového znova. Městům neušlo víc peněz v kapsách domácích a chtěli z nich část. Proto zvýšili daně z nemovitostí, které jsou už tak vysoké. Lidé museli víc platit za nájmy, potřebovali víc peněz, vynutili si zvýšeni platů. Obchody viděly, že lidé mají víc peněz, tak zdražily zboží. Nic z toho už pak nikdy nešlo dolů, na původní úroveň.

Jenže zpátky k paní Lagarde. Podle ní, evropskou inflaci způsobil President Putin, který se neobhajitelným způsobem rozhodl k invazi jiné země. Putin zkouší způsobit chaos a zničit co největší část Evropy, co může. Prý také způsobil nedostatek energie.

Aha, takže to nebyla Evropská unie, která Rusku zakázala dodávat plyn a ropu jejich nesmyslnými sankcemi, čemuž Amerika pomohla zničením plynovodu. To byl Putin sám, který je vinen! To nebyli ukrajinští banderovci, vrahové a zločinci, kteří ničili v Donbasu co mohli, to byl opět Putin! Nefunguje vám kuchyňský odpad, nebo splachování? Za to může jedině Putin!

A pak tomu dala Lagarde korunu, když řekla, že „Každý, kdo se takto chová, musí být řízen zlými silami.“ A dodala, že „Ruský president je nemocný a je to strašidelná osoba. Je příliš informovaný, s blýskavýma, mrazícíma očima.“ Nakonec se asi zastyděla za svoji otevřenost a řekla, že by něco takového neměla vykládat, že je „pouze centrální bankéřka.“

To je úroveň lidí, kteří vedou Evropskou unii. Pánbůh s námi a zlý pryč.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)