7.6.2014
Kategorie: Společnost

Potlačuje nová ústava SR práva menšin?

Sdílejte článek:

OD: RONNIE KÖNIG 07|06|2014

Já jako vyznavač přirozeného práva si myslím, že manželství respektive soužití lidí není něco, co by měl řešit stát. V minulosti to byla církevní resp. soukromá věc a přesto (nebo díky tomu?) si společnost přirozeně udržela konzervativní ráz. Včera se odsouhlasila změna ústavy, která výslovně definuje manželství jako svazek jednoho muže a jedné ženy.

 

[ad#hornisiroka]

 

Ozývají se hlasy, že taková definice potlačuje menšiny a narušuje rovnost práv. Podle mého názoru, pokud je státem uznané manželství výlučně “pouze” mezi jedním mužem a jednou ženou, tak to menšiny nijak nediskriminuje. Každý muž (ať už hetero-, homo-nebo jiný rosexuál) se může oddat se ženou a každá žena (ať už hetero nebo lesba) se může oddat s mužem.

 

Kde je tedy nerovnost? Který muž nebo která žena může udělat něco jiného než ten druhý/druhá? Všichni tedy mají stejné právo, bez ohledu na to, co jsou zač a jaké mají preference. Diskriminační zákon by byl takový, který by právo oddat se neuznal všem lidem. Například by mluvil o tom, že lidé jisté pleti, národnosti nebo lidé s určitou sexuální orientací či majetkem a pod. nemají právo uzavírat (ústavní) manželství.

 

 

Argument o nerovnosti práv je tedy velmi nepřesný a možná i úmyslně zavádějící. Všichni mají stejně mnoho svobody resp. nesvobody. Rozdíl je ale v tom, že pro většinu lidí je míra svobody dostatečná, neboť jeden partner opačného pohlaví je to, co v životě potřebují a jistá část lidí ne. Věcný, rozumný argument by byl, že je nedostatek svobody pro všechny lidi a ne, že někteří mají méně svobody. Proč se ale stále vzpomínají práva utlačované menšiny? Jde tu jen o slovíčkaření? Možná ano, možná je to ale proto, že když se mluví o potlačování práv menšin, zní to lépe než když by se mluvilo o smlouvách šitých na míru dle speciálních preferencí jednotlivců. Ať je to tak či onak, chybné argumentace odvádějí diskuzi od podstaty. Otázka zní: Je možné, aby stát vyhověl každé menšině? Je i není. Každému nemůže ušít zákon na míru. Může však ustoupit lidem z cesty (a to samozřejmě v celé škále oblastí!) A nechat to všechno na nich. K čemu by to vedlo? Nevíme na jistě, ale historická zkušenost se svobodou je pozitivní.

 

ZDROJ: menejstatu.sk

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...