30.9.2016
Kategorie: Politika

Poslední rány z milosti v důvěryhodnosti Merkelové

Sdílejte článek:

LUDVÍK GOGA

Pokud jednou budou historici hodnotit období Merkelové v Německu, tak dostane přívlastek “čas promarněných nadějí”. Pokud k tomu historici přidají vývoj v EU, bude to “čas pokryteckého politického morálního kýče”.

[ad#clanek-respo]

Řecko a nový účet pro Německo 

Pokud je něco pro Merkelovou symptomatické, tak je to způsob jakým dělá politiku. Ona politické problémy neřeší, ona je nejen jejich součástí, ale je aktivně vytváří. A to obětováním reálných problémů (Řecko) pochybným vyšším “zájmům”, které jsou jen její chimérou.

Řecko se vrací Merkelové jako bumerang a představuje jednu z posledních ran z milosti v její důvěryhodnosti. Merkelové neochota pustit Řecko do vlastní měny, resp.alespoň do národní zúčtovací jednotky a umožnit tak provádět Řecku samostatnou suverénní monetární politiku, a to ve jménu politického projektu eura, se Merkelové vrací ve zdrcující zprávě Mezinárodního měnového fondu. Ta odhaluje, že Merkelové “řecký recept” této jižní zemi nejen nepomohl, ale naopak reálně ještě více zvýšil její zadluženost.

Mezinárodní měnový fond (MMF) kontroloval hospodářský vývoj Řecka. Verdikt je jasný: další oddlužení Řecka je zásadní, což Angela Merkelová opakovaně a výslovně vyloučila, informuje Die Freie Welt . Navzdory pokusům snížit svou dluhovou zátěž, Řecko ještě nezačalo významný obrat. Naopak dluhy po reformách dále rostou, píše se ve zprávě MMF.

Ve zprávě se uvádí, že cíle věřitelů “jsou nereálné”. Vzhledem k tomu, že v Řecku dosahuje nezaměstnanost dvojmístná čísla, nelze předpokládat, že tato země se dokáže oddlužit. Změny v systému jsou proto nezbytné.

Už v květnu odborníci z MMF požadovali, aby byly lhůty pro Řecko výrazně prodloužené. Začátek splácení by měl být posunut až na rok 2040 a termín půjček ze tří záchranných programů prodloužen do roku 2080.

Již v roce 2015 napsal Institut ekonomických studií, že Německo díky řecké krizi dosáhlo rozpočtové úspory téměř 100 miliard eur.

Leibniz z Institutu ekonomických studií řekl že tato neočekávaná zjištění jsou téměř obscénní. V desetistránkové zprávě jsou informace, že německé úspory v letech 2010 až 2015 zdaleka přesáhly náklady vzniklé krizí a dosáhly 3% HDP.

Institut ekonomických studií vypočítal, že za posledních pět let poklesly sazby u domácích německých půjček asi o 300 bazických bodů.

“Z evropské dluhové krize Německo nepoměrně těží” uvádí se ve zprávě: “Pokaždé, když byly zprávy o Řecku špatné, úroky z německých dluhopisů rychle klesly, a pokaždé, když byly dobré, došlo k jejich zvýšení.”

“Takže když Německo nejhlasitěji křičelo o řecké katastrofě, tak mu to nejvíce prospívalo. Když mezi koncem roku 2014 a pololetím 2015 byly zprávy pro Řecko příznivé, Německo ztrácelo růstem úroků o 160 bazických bodů. “Zpráva dodává, že i jiné země, včetně Francie, těžily ze stejného mechanismu, ale v mnohem menších objemech.

Řecko pro Merkelovou fungovalo jako změkčovač dopadů evropské krize na Německo. Dnes se jí tento přístup zabalený do vaty o evropské solidaritě vrací.

Deutsche Bank

Merkelová vyloučila pomoc Deutsche Bank při pokutě 14 mld. dolarů, kterou chtějí vymáhat USA. Může tím hodit přes palubu největší německou banku, která doufala, že pokuta nepřekročí 7 mld. dolarů.

Akce jednoho z největších evropských bankovních domů si jen za dopoledne v pondělí připsaly ztrátu více než -6% a dostaly se na historické minimum 10,62 eur.

Podle informací Bloombergu  Angela Merkelová kategoricky odmítla jakoukoli pomoc Deutsche Bank s pokutou před německými parlamentními volbami v září 2017. Pokutu požaduje americké ministerstvo spravedlnosti kvůli obviněním ohledně prodeje hypoték před krizovým rokem 2008.

Deutsche Bank je navíc zapletena do italské bankovní krize, komentují Deutsche Wirtschafts Nachrichten. 

Merkelové přístup ve dvou klíčových ekonomických kauzách Německa a Evropské unie tak ohrožuje samotný politický projekt Eurozóny a je zároveň nepříjemnou ukázkou politického kýče.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: konzervativnyvyber.sk

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...