Poplatek za jedno vyvezení popelnice?
JAN BARTOŇ
Rektorka Moravské vysoké školy Olomouc Jarmila Zimmermannová poskytla MF Dnes obsáhlý rozhovor o zpracování odpadů. Hodně prostoru je dáno emisním povolenkám a také recyklaci odpadů. A dotkla se i jednoho letitého problému – ceny za svoz odpadu z klasických „popelnic“. Je to drobnost ale přesto je dle mého soudu nápad paní rektorky na „druhý“ pohled docela nedomyšlený.
Zásadní roli má v oběhovém hospodářství recyklace. Neměl by poplatek za odpad být motivační?
Líbil by se mi poplatek za jedno vyvezení popelnice. Ve většině obcí je měsíční či roční platba, jež je úplně stejná, ať člověk třídí, nebo ne. Kdyby se to dalo s využitím digitálních technologií monitorovat, vedlo by to ke snaze množství odpadu snížit.
Idea poplatku za svoz popelnice, tj. snaha zapojit spotřebitele do recyklační ekonomiky tím, že méně odpadu bude znamenat menší poplatek za svoz odpadu, není samozřejmě zcela nová. Obce a města poplatky za svoz odpadu nakonec převážně řeší ročním poplatkem. Je pravdou, že tento systém „poškozuje“ ty, kteří mají popelnice poloprázdné. Někde proto přicházejí s možností týdenního svozu či čtrnáctidenního svozu a spotřebitel si může vybrat. Takový systém už zvýhodní domácnosti s menším množstvím odpadu, které zaplatí asi polovinu roční sazby oproti těm, co si nechávají vyvážet popelnice jednou týdně. Nakonec to ale zase skončí tak, že se sváží vše jednou za čtrnáct dní, protože jsme „filutové“ a existuje plno možností jak se odpadu zbavit včetně ilegálních černých skládek.
Město, kde bydlím, zase v rámci politického rozhodnutí přestalo od nás, spotřebitelů, poplatky za svoz popelnic vůbec vybírat a hradí z městského rozpočtu všechny náklady na svoz odpadu. A ačkoliv by si člověk mohl myslet, že v tomto systému není prostor pro černé skládky, když lze všechno zlikvidovat v popelnicích „zadarmo“, opak je pravdou, a i v našem městě jsou lidé, kteří se odpadu zbavují ilegálně, zejména stavební sutě. Čas od času si firma, která sváží odpad dokonce dělá průzkum, co v černých popelnicích končí a objede popelnice a pár jich vezme a vytřídí. Ale obecně, co do popelnic dáme, to se odveze a skončí na skládce.
Paní rektorka by, tak jak navrhla, chtěla zapojit digitální technologie. Jestli to dobře chápu, chtěla by monitorovat, zda jsou popelnice plné a jenom plné vyvážet? Nebo by popelářský vůz jezdil po městě každý den a lidé by dávali popelnice ke svozu až tehdy, když jsou plné? To by se hezky prodražilo, nemyslíte?
Podle statistik (tato není přesně orientována na rok) patříme ke státům, kde se nejvíce třídí odpad. Každý v Česku loni v průměru vytřídil 42 kilogramů papírů, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů. To nás řadí na 6. místo v žebříků srovnávající státy EU. Podle studie je Česko dokonce zemí s jedním z nejlevnějších a nejefektivnějších systémů třídění a recyklace. Ministerstvo životního prostředí připravuje další zpřísňování podmínek a chce finanční postihy pro ty, kdo odpad netřídí.Češi mají k dispozici více než 272 tisíc barevných kontejnerů na třídění, které se nacházejí v průměru necelých 100 metrů od domova, tedy jen dvě minuty chůze. Ještě v roce 2000 to přitom bylo více než čtvrt kilometru. I to je důvodem, proč Česko patří k evropským rekordmanům v třídění – podle statistiky třídí odpad 72 procent Čechů.
Údaj z roku 2021 : Většina, celých 98 % Čechů třídí odpad doma a pro nadpoloviční většinu respondentů (52 %) je hlavním motivem jeho recyklace a opětovné užití. Segment plechovek je nejdynamičtěji se vyvíjejícím typem obalu. Výrobci i zákazníci cení hlavně jeho lehkost, skladnost, bezpečnost při dopravě i ekologičnost. Právě kov je totiž velmi dobře recyklovatelným materiálem, který lze používat stále dokola.
Podle výše uvedeného se mi jeví nápad digitálního sledování černých popelnic a jejich svozu teprve když jsou plné mimo reálnou situaci. V našem městě je kontejnerů pro tříděný odpad dost – v dosahu 150 metrů mám dvě sběrná místa, v dosahu 500 metrů asi pět. Většina zejména kontejnerů na plasty má však docela malé otvory a když dostanu nějaký domácí přístroj obalený polystyrénem, většinou je nutné polystyrén lámat a nadělá se tím dost „svinstva“.
V odpadovém hospodářství je jistě možné leccos zlepšovat, ale ne vše má smysl, ačkoliv to na první pohled může vypadat zajímavě. Ale na „druhý“ a třetí“ se obvykle zjistí, že možná úspora nákladů nás, producentů odpadu, by se promítla do vyšších nákladů firem odpad svážejících a ty by si to nechaly od nás zase zaplatit. Obávám se, že bychom na principu svozu odpadu podle paní rektorky moc neušetřili.
- Za těch sto tisíc to demaskování pravdy a lásky stálo - 14.10.2024
- Evropa nikoho nezajímá? - 14.10.2024
- Pavlova žena má nárok na apanáž asi jako jeho tetička. Ať dá Jurečka ze svého - 14.10.2024
Ve státě, kde se rektorky univerzit montují do takovéto problematiky, bylo už dosaženo úrovně řízení EU. Bravo!
Tak zas to je podpora asi ucpaných kanalizací a “hajzlů. Co by škudlilové nevymysleli vás ani nenapadne.
Ta musí být ale blbá, když se montuje do takových věcí….
no to je p í č a přímo akademická ,
navrhuji “stalinské” řešení : není obal není problém
Pokud vím, tak na Korsice dávají lidé odpadky v černých plastových pytlích před vchod domu. Pytle jsou určeny speciálně pro odpad, jsou označené a v jejich ceně je zahrnut poplatek za odvoz. Popeláři jiné než tyto neodvezou. Z hlediska ceny je to spravedlivější, ale hromady pytlů před vchody každé ráno nevypadají zrovna moc vábně.
Kdysi jsem četla, že v Japonsku jsou pytle se jmenovkou a adresou. https://www.enviweb.cz/53831
Zde jeden z článků, jak třídit v Jokohamě.
A tady jedna malá vesnice má 45 různých tříděných odpadů. Také třídím, ale do takového počtu se nevejdu.
https://wave.rozhlas.cz/mala-japonska-vesnice-tridi-odpad-do-45-kategorii-je-v-tom-svetovou-spickou-8169649
I kdyz povazuji Nemce za pekne debily, presto to s odvazenim odpadku vymysleli dobre. Mame pred domem take vlastni popelnici a platime za 4 odvozy rocne pausal, ktery musi platit kazdy. Proto to s temi 4 popelnicemu zvladneme. Ostatni veci neplatne delime. Sklo hnede, zelene a bezbarve do kontejneru na navsi. Bezplatna je plastova popelnice kazdych 14 dni. To same papir do kontejneru na navsi. Tam jedeme autem s plnym kufrem lahvi a papiru. Z toho duvodu vsechno delime. nechci zachranit planetu, ani celou galaxii, na ty seru, ale chci usetrit. Blbci, kteri maji pausal netridi a hazeji vsechno
do stejne popelnice. Na blbce je treba bic. Kdo nechce slyset, musi citit.
Jak blbe se to da zaridit, jsem videl u dcery v Australii. Maji plastovou popelnici, ale muzou do ni davat jen plasty s oznacenim, takze ne vsechno. Chodi dokonce kontroly, jestli tam nemate neznaceny plast. Pritom kelimky od jogurtu, jsou nekter oztnacene a druhe ne. Nejvetsi prdel jsou vraceci lahve. Nejsou automaty v kazdem supermarktu, ale nekde na prakplace ruzne automaty na sklenene lahve a plastove a plechove plechovky. Samozrejmne tam nejedou lidi kazdy tyden, jako na nakup, schranuji lahve a plechovky doma a az jich maji spoustu, jdou je vratit. Maji jic stovky a podle toho tam cekate nekdy i hodinu a vic. Ausis jsou nejvetsi debilove na svete. Co muze pojit k anglickych kurev a zlodeju, ktere tam Anglani vyvazeli. Tak nemocny narod jsem jeste nevidel. Amici jsou proti nim uplni geniove.
Tohle u nas muže propagovat jen naprostý IDIOT !!
Kur*va KDE žiješ ??
polsko bude žádat po německu válečné reparace. a co fiala? budeme nadále vykrmovat německé důchodce s průměrným důchodem cca 44000,- kč. v zemi, kde se mají lépe důchodci, kde válku prohráli než důchodci země, která válku vyhrála. a to se vyplatí
další nápad ekodebila a ekofašisty… ja nedojdu ani na konec ulice a budu to vozit 600 metrů na dvokoláku do nota bene přeplněnýho kontejneru?? ani pi*ču zlatá rybko !!!
obo nestčí, že musim na ulici zamykat popelnici k lampě aby ji někdo neukradl a druhým zámkem aby nepřijelo potně SUVčko bez světel a nehodil mi tam někdo 4 pytle bordelu??
My to tu měli. To si člověk nakoupil lepítka a když měl popelnici plnou, lípnul a vyvezli – tedy jedině s lepítkem.
Výsledek byl ten, že aby lidi ušetřili za lepítka, házeli všechno do škarpy, pročež se radnice rozumně rozhodla pro paušál. Kdyby paní rektorka ekonomka chtěla, klidně jí to zopáknu.
chápete, že jste otroci, kteří platí nejméně 4x ??
zisk zbytečnému řetězci producentů plastů – jedoobalů
zisk výrobci produktu na položce obal
zisk provozovateli sběru použitých obalů
zisk parazitovi , který předchozí zisky zdaní
líní hlupáci
Nalejme si čistého vína.
Dobromyslní ovčané třídí a systém pak většinu vytříděného odpadu hodí do spalovny, do moře, nebo zahrne do hlíny.
Vyrábět něco nového z recyklátů není taková ideální pohádka jako propaganda tvrdí. Většina takových výrobků stojí za prd, zákazníci je nechtějí a je to i dost drahý sport.
Ve skutečnosti je v propagandě o třídění odpadu více šikany, než ekologie.
Ovčan je šikanován a fašistické korporace se smějí a vesele vyrábí krámy se schválně výrazně omezenou životností, aniž by je za to někdo stíhal. Současně strkají ekoaktivistům granty aby se nedívali a hubu si pouštěli jen na ty hloupé ovčany.
Navrhované poplatky jsou startovním výstřelem pro zakládání černých skládek.
Já bych navrhoval jednorázový poplatek za ČT.
Ten hnůj, který tam na občany sypou musí platit jenom ti, kteří jej konzumují
.