12.6.2015
Kategorie: Společnost

Policie: Velký bratr postupuje

Sdílejte článek:

IVAN BARTOŠ 12|06|2015

Nový návrh rozšiřuje pravomoci policie. Pokud měla do nynějška možnost sledovat IP adresy a porty odesilatelů, nyní si bude moct zjistit totéž i u příjemců. Polovina lidí neví o co se jedná, druhá polovina lidí jen útrpně kroutí hlavou. Skutečnost je však absurdní ještě daleko víc než si dokážete představit.

[ad#hornisiroka]

To, že hackeři jsou vždycky o krok napřed a policie je musí dohánět, je stará pravda – vždycky tomu tak bylo a nikdy to nebude jinak. Na rozdíl od těch, kteří chtějí v digitálním prostoru škodit, se totiž musí potýkat s byrokracií, nedostatkem peněz a hlavně s tím, v čem hackeři budou mít vždycky navrch – s obrovskou komunitou, kolektivním vědomím a podporou veřejnosti. Nyní tedy dostane policie do ruky nástroj, který je primárně namířen proti těm, kteří chtějí ukrást čísla vašich kreditek, zaspamovat vaše maily nabídkami nelegálních drog a vaše děti přemluvit k natáčení porna přes skype. Proč je tedy tento zákon špatně?

Zaprvé, technicky to bude velice náročná operace. Objem dat, který bude potřeba shromáždit a analyzovat, bude několikanásobný. Pokud terorista A volá teroristovi B, budou prostě mít o dvě čísla navíc (IP adresu a číslo portu). Pokud ale šéf ilegální buňky pošle mail svým soukmenovcům, budou mít těch čísel navíc desítky, možná stovky. Když se budeme bavit o spamování na seznam mailů ze zakoupených databází (možnost koupit si seznam mailových adres je asi tak složitá jako nakoupit rohlíky v krámku na rohu) může se jednat už o desetitisíce a více čísel. Analýza datových balíků je poměrně sofistikovaná operace, a  náklady na ni budou obrovské. A to ještě předpokládáme, že bude k dispozici dostatek odborníků v uniformě. Nebo že by se jednalo o přípravu k dalším tunelům na vyvedení peněz ze státního rozpočtu a připravenou zakázku pro spřátelené firmy?

pc

Zadruhé, ne každý příjemce je automaticky vinen. To, že maily ve vašem mailu mohou být nevyžádané a že vaše adresa se může v databázi ocitnout pofiderním způsobem, ví každý. Takže najednou se ocitnete v hledáčku policie ani nevíte jak, a začnou vám problémy, protože podle IP adresy si policie dohledá, že daná zpráva byla doručena na freemailovou adresu na váš počítač v sobotu večer. A budete muset vysvětlovat – proč jste dostali mail od toho a toho? Co s ním máte společného? Kde jste byl loni na podzim o víkendu, kdy odesílatel vaší zprávy zrovna tropil neplechu? 

Zatřetí, do problémů se nemusíte dostat jako slepý k houslím. Představte si následující situaci: budete chtít kompromitovat svého obchodního konkurenta, bývalého partnera, politického soupeře – dosaďte si libovolnou osobnost. Pošlete z freemailové adresy spam s dětským pornem, rozešlete jej na padesát libovolných adres a mezi ně „jakoby náhodou“ zamícháte adresu toho, koho chcete znemožnit. Pak už stačí anonymní udání na policii a bude hotovo. Tímhle způsobem se můžete zbavit defacto kohokoliv, pokud bude dostatečná objednávka a pokud budete důslední.

[ad#velkadolni]

A začtvrté, je potřeba zvážit úroveň konfliktů mezi nejrůznějšími složkami státní moci. Spor o pravomoci státních zastupitelů je jedním ze základních konfliktů, který může podobu justice v České republice ovlivnit na spoustu let dopředu. A že si jeho aktéři neberou servítky vědí všichni, kteří čtou denní tisk nebo sledují zprávy na internetu či v televizi. Co by se stalo, kdyby dostali možnost ještě více ostatní šikanovat, nechci raději ani domýšlet.

Možnost sbírat IP adresy příjemců je prostě neuvěřitelně nebezpečný nástroj, který by mohl v ideálním systému fungovat, ale představuje tak velké riziko, že v současné profízlované společnosti bude současnou podobu této prováděcí vyhlášky lepší nechat spát. Šmírovacích nástrojů už máme dost.

Založeno na  dokumentech určených pro”Výbor pro vnitřní bezpečnost” (viz. originální dokumenty)

V úterý 9. 6. 2015 Bezpečnostní rada státu tento návrh schválila …

ZDROJ: Ivan Bartoš

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...