4.8.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Pohlaví by se v rodných listech už uvádět nemělo, požaduje Americká medicínská asociace

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Jeden z největších lobbyistických spolků ve Spojených státech přijal minulý týden během svého zasedání rezoluci prosazující tuto změnu.

Pohlaví by se na rodných listech uvádět nemělo – přinejmenším ne veřejně. To prohlásila Americká medicínská asociace, která na svém zasedání minulý týden přijala rezoluci, která tuto změnu propaguje. Tato vlivná asociace s jejími více než 200 000 členy je ve Spojených státech jedním z největších lobbyistických spolků a už dlouho mu dominuje pokrokářská ideologie.

„Určení pohlaví na rodném listu jako mužské nebo ženské a zpřístupnění takové informace ve veřejné evidenci posiluje přístup, že určení pohlaví je trvalé a hatí uznávání celého toho spektra genderových identit. Takový typ systému kategorizace také přináší nebezpečí zadušení individuálního sebeurčení a sebeidentifikace a přispívá v marginalizaci a vytlačování mezi menšiny,“ řekla zvolená předsedkyně správní rady AMA Sandra Adamson Fryhofer.

Avšak ta změna by se týkala jen veřejné části rodného listu, kdy pohlaví by se uvádělo jen z lékařských důvodů a bylo by k dispozici jen k lékařským a statistickým účelům. Tato asociace uvedeným krokem pokračuje ve svých předchozích snahách zakotvit zákonná práva trans-genderových lidí.

Roku 2019 schválila rezoluci, podle níž by trans-genderoví lidé měli mít právo na přeurčení genderu v dokumentech bez předchozího vyšetření a s možností identifikovat se jako nebinární.

Roku 2014 tato asociace v podobné rezoluci namítala proti potřebě před přeurčením pohlaví podstoupit nutnost chirurgické operace. To byla podmínka pro právní přeurčení pohlaví ve většině federálních států. V posledních letech ale některé státy jako Nevada nebo Colorado tuto podmínku zrušily. Uvedená podmínka se však pořád ještě liší stát od státu, kdy 48 států povoluje určitou formu změnu a 10 států občanům dovoluje, aby do dokumentů zahrnovali nebinární identitu.

Tak tomu ale není na federální úrovni, kde lze na americké pasy uvádět jen dvě pohlaví. Roku 2020 se tímto problémem dokonce zabýval americký ústavní soud jako diskriminací trans-genderových pracovníků a postavil se za jejich práva konstatováním, že proti-diskriminační zákon se vztahuje i na trans-genderové lidi.

Americká medicínská asociace je jednou z nejstarších lobbyistických organizací ve Spojených státech existující od poloviny 19. století. V minulosti se stala neblaze proslulá svým odporem k veřejnému zdravotnímu pojištění. To by některým jejím členům odepřelo pojištění u některých pojišťoven, a tudíž se kvůli tomu odvolali k soudu.

Na druhou stranu do úspěšné kampaně patří i snahy zvednout věk pro zákonné pití alkoholu na 21 let a boj proti obezitě a kouření – v případě kouření boj za zákaz reklamy na tabák. Letos se tato asociace přihlásila k vyznávání kritické rasové teorie, tj. ideologie, kterou mnozí považuji za ultralevicovou, a publikovala plán na boj s tzv. strukturálním rasismem ve Spojených státech.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...