12.12.2015
Kategorie: Společnost

Podle švédského premiéra nejsou útoky nožem na Izraelce terorismem

Sdílejte článek:

JG 12|12|2015

Švédové se chovají k Izraeli podle jiných měřítek než ke všem ostatním národům. To si aspoň myslí poslanec švédského parlamentu Kent Ekeroth, který v pátek 4. prosince na půdě švédského parlamentu kritizoval výroky švédského premiéra Stefana Lovfena i švédské ministryně zahraničí Margot Walstromové. Podle Lovfena současné palestinské útoky nožem na izraelské vojáky a civilisty nesplňují kritéria terorismu, Walstromová zas nařkla Izrael z mimosoudních poprav Palestinců a nepřiměřeného užití síly. Švédská ministryně zahraničí svým dalším dřívějším výrokem, kdy útoky v Paříži označila za důsledek z frustrace z izraelsko-palestinského konfliktu, popudila židovskou veřejnost už nedávno.

[ad#clanek-respo]

„Švédsko vždy trpělo nepochopením situace v Izraeli, ale v poslední době vystupuje ještě více vyhraněně. Naše vláda a konkrétně ministryně zahraničí Walstromová mají zcela odlišná měřítka na všechno, co se týká Izraele,“ řekl izraelské televizi poslanec Švédských demokratů Kent Ekeroth. „Jakmile přijde na Izrael, ministryně zahraničí ve skladu se lživou propagandou začne vinit Izrael ze všeho. Buď vůbec netuší, že Palestinci podporují terorismus, kterému se Izrael brání, anebo zkrátka lže,“ myslí si. Sám židovského původu, Ekeroth je podle vlastních slov jediným hlasem v celém švédském parlamentu, který otevřeně podporuje Izrael. „Mnoho lidí se proto na mne zlobí. Levice je tím opravdu pohoršena a poslanci na pravici méně, ale ani oni nijak nepodporují Izrael,“ dodal Ekeroth, který řeč, v níž se ohradil proti všem protiizraelským výrokům Margot Walstromové pronesl ve švédském parlamentu minulý pátek.

Diplomatické vztahy mezi Izraelem a Švédskem se zhoršily zejména během několika minulých týdnů, kdy švédská ministryně zahraničí Margot Walstromová nejprve naznačila, že za teroristické útoky v Paříži, při nich zahynula více jak stovka lidí a přes tři sta bylo zraněno a k nimž se přihlásili radikálové z Islámského státu, může izraelsko-palestinský konflikt a frustrace z něj. Vzápětí poté obvinila Izrael z „mimosoudních poprav Palestinců“. Kritizovala izraelské bezpečnostní složky, které střílejí na teroristy, kteří provádějí útoky na izraelské vojáky a civilisty. Podotkla, že během dnes již téměř tříměsíčního násilí, kdy palestinští radikálové útočí na Izraelce noži nebo auty, zemřelo více Palestinců než Izraelců. Tento poměr nazvala švédská ministryně disproporcionálním užitím síly a mimosoudními popravami.

Stejně tak její vládní kolega, premiér Stefen Lovfen minulý týden pro švédskou zpravodajskou agenturu TT prohlásil, že tyto palestinské útoky nemohou být považovány za terorismus. „Jsou zde určitá mezinárodní měřítka, která určují, co je a co není terorismus. Pokud vím, tyto útoky nejsou klasifikovány jako teror,“ řekl tehdy Lovfen. Později, když se proti jeho výrokům ohradili izraelští představitelé i představitelé Evropského židovského kongresu, svou výpověď poopravil s tím, že měl na mysli, že není jasné, zda za útoky stojí teroristická organizace, ale samy útoky jako takové terorismem jsou.

[ad#clanek-respo]

Za nedorozumění označila později své výroky i Walstromová. To když se proti nim u svého švédského protějšku ohradil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ve společném prohlášení, které Walstromová s Lovfenem vydali v neděli, se píše: „Situace na Blízkém východě je už tak dost složitá, natož aby musela být zatížena nedorozuměními o něčích úmyslech.“ Švédsko, které jako první ze států EU uznalo jednostranně nezávislý stát Palestina v říjnu 2014, je mezi západními státy největším kritikem izraelské vlády.

ZDROJ: ztis.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...