22.1.2024
Kategorie: Politika

Pirát Peksa tvrdí, že Fiala má cíle Okamury

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Mikuláš Peksa se rozhovořil pro CNN Prima News a hovořil zejména o „fašistech“ v EU. Na závěr se pak vyjádřil s despektem i o ODS a „co slovo, to perla“!

Naprosto „šokující“ je rozhovor Mikuláše Peksy pro CNN Prima News. Sice se 80 % času zabývá „fašismem“ v EU, nicméně na ODS přišla řada na závěr. Rozhovor byl uveřejněn pod titulkem Peksa: Moc v ODS drží špatní lidé. Mají podobné cíle jako SPD, jen Okamura v jiném balení a uvádím úplnou citaci právě v tom, jak se Peksa naváží do ODS. Prosím čtenáře o nadechnutí a klid, protože to opravdu “stojí za to”:

Se zástupci již zmíněné ODS se často špičkujete na sociálních sítích. Nedávno jste například retweetnul příspěvek ve znění: ODS je SPD pro lidi, co umí číst. Do jaké míry je to od vás vtípek a do jaké míry to považujete za pravdivé tvrzení?

Řekl bych, že je to taková zkratka, jak vysvětlit ideový postoj mezi oběma stranami, které často prosazují velmi podobné ideové cíle. ODS je balí do takového étosu, aby to vypadalo, že je to pro bohatší a vzdělanější lidi. Tomio Okamura naproti tomu nabízí totéž v jiném balení, které říká: My vás nebudeme soudit za to, jaké máte vzdělání nebo z jakých sociálních poměrů pocházíte.

Je podle vás ODS čiré zlo?

Výraz čiré zlo bych asi nepoužil, protože si myslím, že jsou tam stále slušní lidé, kteří mají dobré úmysly. Problém je v tom, že systém ODS je naprosto hierarchický. Mají několik pater moci založených na tom, že místní členové volí místního náčelníka, ten pak volí okresního, krajského nebo celorepublikového náčelníka. Byť v ODS přiznaně existuje poměrně hodně lidí, kteří jsou třeba pro euro a respektují práva LGBT, tyto osoby zůstávají na dně mocenské hierarchie.

Hned mě napadá, že manželství pro páry stejného pohlaví podporuje například ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. To samé poslankyně Eva Decroix. Senátorka a výrazná tvář ODS Miroslava Němcová se zase netají podporou zavedení eura.

Podle toho, co zjišťovala iniciativa Jsme fér, asi 80 procent poslaneckého klubu ODS je proti manželství pro všechny. Takže na otázku, zda je ODS čiré zlo, bych odpověděl, že si to nemyslím. Jsem ale přesvědčen, že v té straně drží moc špatní lidé.

Tolik Peksa.

Od Pirátů jsem už četl hodně, nedávno jsem se pozastavil nad tvrzením neúspěšné kandidátky na předsedkyni Pirátů, že „fašisté a konzervativci jsou mí úhlavní nepřátelé“. A Peksa tento názor jen rozvádí do českých poměrů, protože, jak známo, Piráti považují SPD za fašisty a ODS se ještě sem tam přihlašuje ke konzervatismu a pak dělá pravý opak. Nicméně, popořádku.

„Podobné“ cíle SPD a ODS

Pokud SPD a ODS podle Peksy prosazují „podobné“ cíle, jsem z toho „v šoku“. Fialovo vedení ODS rozhodně neusiluje o vystoupení Česka z EU, jak tento cíl otevřeně prezentuje SPD. Tato strana, jak ostatně na ČT v Událostech potvrdil Tomio Okamura, chce prosadit referendum o vystoupení z EU. Nevím o tom, že by Fialovo vedení ODS chtělo to samé. Troufnu si tvrdit, že tvrdí zastánci nevměšování Evropské komise a Europarlamentu do vnitřních záležitostí zemí EU jsou odstaveni a Alexandr Vondra je sice slovně hodně kritický k vedení EU, potáhne však za sebou do Europarlamentu eurohujery z TOP 09. Právě tato „kooperace“ dělá z kandidátky SPOLU do Europarlamentu nevolitelný mišmaš pro a proti federalizaci EU, což by zcela logicky vedlo k nadvládě „silné čtyřky“- (Německa, Francie, Španělska a Itálie) v EU.

Několik pater moci v ODS

To je velmi svérázný názor na volební systém v ODS. ODS má stále asi desetinásobek členské základny Pirátů, o jejichž názorech na řadu podstatných otázek dalšího rozvoje společnosti nemám žádné iluze. Jsou to obhájci tak zvané „liberální“ demokracie, o které Piráti rádi hovoří jako o „nejlepší demokracii“, ve skutečnosti je to jen jiná odrůda „lidové demokracie“ a posléze „socialistické demokracie“, kterou tu prosazovali přes 40 let komunisté. Navážet se do voleb v ODS od místních organizací přes krajské a celostátní, je právě v souladu s „liberální demokracií“.

Manželství pro všechny

Podobně jako u Markéty Gregorové argumentuje Peksa proti ODS tím, že v poslaneckém klubu ODS je údajně 80 % jeho členů proti „manželství pro všechny“. Protože však v ODS podle Peksy existuje hodně členů, kteří s manželstvím pro všechny „nemají problém“, v průběhu hlasování od místních organizací se tito lidé neprosadí a nedostanou se do nejvyšších pater moci. A to myslí pan europoslanec vážně? Vždyť i svobodné volby poslanců či senátorů jsou založeny na principu „vítěz bere vše“, nebo, jako u poslanecké sněmovny, vítězové berou vše podle procent.

Je skutečně zřejmé, že progresivní Piráti vůbec nehovoří o ekonomické situaci, ale systematicky se naváží do „svých témat“, tj. bojují za údajnou svobodu pro „všechna manželství“. Pak se vyžívají v údajné „digitalizaci“, která je svatým grálem Ivana Bartoše. ODS je dnes, v éře Petra Fialy, skutečně stranou s ohromným deficitem při plnění svého proklamovaného programu. Nikoliv však tím, že je údajně podobná SPD ve svých cílech, ale tím, že z větší části rezignovala na skutečně věrohodnou konzervativní politiku. Ten proces začal bohužel již za Petra Nečase a Petr Fiala v něm jen dál pokračuje. Je pro mne těžko pochopitelné, že po tom všem, co Piráti na konto vlády říkají a proklamují, jsou ještě stále ve vládě. Už dávno z ní měli z vlastního popudu odejít a pokud si skutečně myslí to, čím argumentuje vůči ODS Peksa, měli by z ní být vlastně vyhozeni. Právě nečinnost je tím nejhorším vysvědčením současné vlády a kakofonie názorů Pirátů, STAN (taky to „pěkně roztočili) či lidovců se svým ulhaným předsedou je tragická. I proto má ANO dnešních 35 %. Bohužel.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)