28.11.2021
Kategorie: Ekonomika

Pfizer/BioNTech a Moderna dosahují zisku 1 000 $ každou vteřinu

Sdílejte článek:

ZAV

Společnosti Pfizer, BioNTech a Moderna mají podle nejnovější analýzy kombinované zisky 65 000 dolarů každou minutu ze svých velmi úspěšných vakcín proti Covidu-19. Společnosti prodaly velkou většinu svých dávek bohatým zemím, přičemž zapomněly na země s nízkými příjmy. Uvedla to aliance People’s Vaccine Alliance (PVA), která bojuje za širší přístup k vakcínám proti Covidu-19.

Aliance odhaduje, že trojice farma výrobců dosáhne v letošním roce zisku ve výši 34 miliard dolarů před zdaněním. To je více než 1 000 dolarů za vteřinu, 65 000 dolarů za minutu a 93,5 milionu dolarů za den.

„Je obscénní, že jen několik společností vydělává miliony dolarů zisku každou hodinu, zatímco jen dvě procenta lidí v zemích s nízkými příjmy byla plně očkována proti koronaviru,“ řekla Maaza Seyoum z Africké aliance a People’s Vaccine Alliance Africa.

Pfizer, BioNTech a Moderna využili svého monopolního postavení k upřednostňování nejziskovějších smluv s nejbohatšími vládami.

Pfizer a BioNTech dodaly méně než jedno procento svých celkových dodávek zemím s nízkými příjmy, zatímco Moderna dodala jen 0,2 procenta, uvedla PVA.

Postup těchto tří společností je v protikladu s akciemi AstraZeneca a Johnson & Johnson, které poskytly své vakcíny na neziskovém základě, ačkoli oba oznámili, že v budoucnu plánují ukončit tuto dobročinnost.

Společnosti Pfizer, BioNTech a Moderna navzdory tomu, že obdržely veřejné finance ve výši více než 8 miliard USD, odmítly prozradit technologie na výrobu vakcín výrobcům v zemích s nízkými a středními příjmy prostřednictvím Světové zdravotnické organizace, což je krok, který mohl výrazně snížit jejich ceny.

„V případě Moderny na základě velkého tlaku ze strany Bílého domu a žádostem WHO společnost urychlila svůj plán replikace vakcíny Moderna pro širší produkci ve svém centru mRNA v Jižní Africe,“ uvedla skupina.

WHO udělila začátkem tohoto měsíce schválení nouzového použití alespoň indickému Covaxinu. To dokazuje, že i rozvojové země mají kapacitu a odborné znalosti, dodal PVA.

Aliance PVA, jejíž 80 členů zahrnuje Africkou alianci, Global Justice Now, Oxfam a UNAIDS, vyzývá farmaceutické korporace, aby okamžitě pozastavily právo na duševní vlastnictví vakcín proti COVIDu.

  • ZEMĚ&VĚK

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...