10.10.2022
Kategorie: Politika

Pekarová: Lidé už nemají důvod chodit do ulic

Sdílejte článek:

PL

V první hodině nedělní Partie na CNN Prima News byly šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a exministryně Klára Dostálová (ANO). Nešetřily se. Pekarová Adamová konstatovala, že nízká účast na demonstraci odborů v Praze ukazuje, že lidé vidí, že vláda situaci řeší, a že lidé už nemají tolik důvodů k protestům. Dostálová nabídla zcela jiný pohled a nebrala si přitom servítky. Ministra průmyslu a obchodu za STAN Jozefa Síkelu označila za „útočníka z pralesní ligy“.

Pekarová Adamová debatu odstartovala vyjádřením k sobotní demonstraci odborů na Václavském náměstí, namířené proti vládě.

„Já myslím, že odbory dosáhly svého při vyjednávání s vládou, které vedly, pokud jde o zvyšování platů, např. u platů ve školství u nepedagogických pracovníků, jako jsou školníci a tak podobně, ale těm požadavkům vláda vyšla vstříc tak nějak rozumně,“ uvedla předsedkyně Sněmovny s tím, že některé požadavky odborů nejsou reálné, a jiné že vláda dál řeší.

„My ty požadavky řešíme a lidé už nemají důvod k tomu, chodit do ulic,“ pravila Pekarová Adamová.

Jedním z nereálných požadavků je podle Pekarové Adamové zastropování cen potravin. „Tam se domníváme, že by to nevedlo ke kýženému výsledku. Pokud si vezmeme třeba cenu obilovin, tak ta se různě vyvíjí,“ zmínila.

Dostálová nabídla zcela jiný pohled.

„Já bych neřekla, že je ta situace utěšená. My to vidíme jako poslanci, když za námi lidé chodí do poslanecké kanceláře a nosí si složenky s cenami za energie. A my, i když jsme poslanci a měli bychom mít informace od vlády z první ruky, tak často ani my neumíme říct, co bude od listopadu,“ nabídla zcela jiný pohled rozzlobená Dostálová.

„Já dám konkrétní příklad paní, která u mě byla v poslanecké kanceláři. Ona platila 4200 za plyn a zvedli jí tu zálohu na 13 tisíc. A po tom zastropování bude někde mezi 8 a 9 tisíci. Takže já bych prosila, aby vláda neříkala, že díky zastropování cen energií nebudou lidé platit násobky. Vždycky to budou násobky,“ upozornila Dostálová.

Připomněla také, že např. polská vláda reguluje i ceny potravin snížením DPH a že čeští občané žijící v pohraničí jezdí nakupovat do Polska. „A já myslím, že to není dobře, protože na to doplatí čeští producenti,“ pokračovala poslankyně ANO.

„Kdyby vláda zastropovala ceny energií přímo u výrobců, tak vláda by si mohla dovolit regulovat i ceny potravin,“ argumentovala Dostálová.

Pekarová Adamová se bránila. „Takovýto konflikt tady nebyl od druhé světové války. My už jsme si trochu zvykli, že nikdy nic neuděláme dobře, ale myslím si, že by bylo fér lidem říkat, že tu jsou určité externí okolnosti,“ zdůraznila. Ministerstvo průmyslu a obchodu zřídilo i informační linku 1212; chaos v informování tedy podle předsedkyně Sněmovny není. „Chaosu jsme si užili dost v době covidu,“ vracela se Pekarová Adamová do časů, kdy ještě vládlo hnutí ANO a Dostálová byla ministryní pro místní rozvoj.

Dostálová přidala další fakta. „Vy třeba jdete cestou fotovoltaických panelů. Soláry všude. Ale já mám v kanceláři lidi, kteří mají panely na střeše, ale nechtějí je připojit do sítě, protože na to není kapacita. Takže ono nelze jen říkat, že si musíme zajistit nezávislost na Rusku, ale přitom nemít k tomu to řešení číslo dvě,“ poznamenala Dostálová.

Pekarová kontrovala, že zrovna tohle mohla už dávno vyřešit vláda ANO a ČSSD, která Česko vedla 8 let.

A Dostálová znovu tvrdě udeřila. „Já bych chtěla poprosit, jestli by nebylo možné nahradit útočníka z pralesní ligy nějakým společným profesionálem. Útočníkem z pralesní ligy myslím ministra Síkelu,“ prohlásila.

Upozornila na to, jak ministr Síkela na jednání s průmyslníky doporučoval velkým firmám, aby se velké firmy při žádostech o poskytnutí finanční pomoci v energetické krizi „tvářily jako malé a střední firmy“, že úředníci ministerstva podle ministra prý „přimhouří oko“.

Pekarová Adamová tento Síkelův výrok označila za „nešťastný“ a ujistila diváky, že ministr se k tomu ještě vyjádří.

A Dostálová vyrazila k dalšímu útoku. „Česká republika je exportérem elektřiny, umí vyrobit elektřinu za 2 tisíce za jednu MWh, ale vláda strop stanovila na nějakých 7 až 9 tisících. Proč?“ ptala se důrazně poslankyně hnutí ANO.

Upozornila, že takovouto situaci lze přirovnat k tomu, ve které by se v Saúdské Arábii platily extrémní ceny u čerpacích stanic, když je přitom Saudská Arábie jedním z největších producentů ropy.

Pekarová Adamová odpověděla, že kdyby Česko šlo touto cestou, jednoho dne by se, dle ní, nevyhnulo státnímu bankrotu. „Kdybych já vzala těch 28 doporučení ANO v krizi, tak 29. bodem by byl státní bankrot. To by byl náraz do zdi,“ vyjádřila svůj názor.

A hned vysvětlila, jak se vláda Petra Fialy snaží nárazu do zdi vyhnout. Např. uvalením daně z mimořádných zisků na banky a na některé další firmy. „Není prostě morální, aby hrstka na této situaci vydělala takhle moc, a že ti ostatní by to zaplatili,“ prohlásila Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09.

Dostálová kontrovala, že banky a další firny se v reakci na zmíněný úmysl vlády budou snažit „optimalizovat“ své zisky tak, aby ve výsledku státu zaplatily co nejmíň.

Pekarová Adamová poté řekla: „Říkejme fakta. Jsme jednou ze zemí Evropské unie, ve které jsou lidé nejmíň ohroženi chudobou. Ti, kteří demonstrovali na začátku září, tak zcela jasně ukazovali, kam patří jejich srdce. A ať už vezmu pan Vrabela nebo komunisty, zcela jasně prezentovali své proruské postoje,“ zmínila.

Dostálová varovala, že hrozí přesun moha firem z Česka do zahraničí, pokud jim vláda v energetické krizi skutečně nepomůže.

Pekarová Adamová se ve shodě s ministrem Síkelou dovolávala „celoevropského řešení“ pomoci velkým firmám. Jak Síkela, tak Pekarová Adamová si myslí, že bez celoevropského řešení se neobejdeme.

 

PL

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)