6.1.2024
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Patriot – obchod, který se vyplatí

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Agentura NATO pro podporu a zakázky (NSPA) včera vydala dobrou zprávu. Velení NATO rozhodlo, že členské státy nakoupí v příštích letech až 1000 raket systému Patriot, aby tím posílily svoji protivzdušnou obranu před Ruskem. Zakázka za zhruba 5,5 miliardy dolarů (podle sdělení šéfa NATO Jense Stoltenberga): „.. ukazuje sílu transatlantické obranné spolupráce a závazek NATO zajistit bezpečnost obyvatel.

Dobrá, nic proti zvýšení obranyschopnosti. Ale možná by nebylo úplně od věci se podívat, jak si ten skvělý, americký systém, v praxi vede. Jak se osvědčuje právě proti onomu avizovanému protivníkovi, proti Rusku. Nahlédněme tedy na Ukrajinu. Prvním, oficiálně Rusy zničeným Patriotem, byl asi ten z 16. května loňského roku, ten v Kyjevě. Podle zástupce Ministerstva obrany Ruské federace Igora Konašenkova, to proběhlo takto: nejprve byla jeho obsluha zahlcena množstvím současně přilétajících cílů. Šlo o střely s plochou dráhou letu Kh-55 a bezpilotní letouny Geran – 2, mnohé zcela bez výzbroje, zato však hojně emitující klamné cíle. Nebohý Patriot se jal usilovně pálit po všem, co se blížilo. Celkem měl vystřelit 32 raket. A pak se přiřítil závěrečný Kinžál…

Pojďme se na to střetnutí lépe podívat. Dron Geran – 2 je odvozen od iránského Shahed – 136. Jedná se o takový přerostlý letecký model. Rozpětí 2,5 metru, hmornost do 200 kg poháněný úsporným, malým spalovacím motorem s tlačnou vrtulkou… Ovšem doletí až do vzdálenosti 2 500 km. Letí relativně pomalu, rychlostí okolo 180 km/h a cestou může různě kličkovat a měnit směr ke zmatení protivníka. Ale hlavně – stojí okolo 20 000 dolarů. Že je to dost? Ano, v běžném životě jistě. Ale pro srovnání – raketa do Patriota stojí přes 4 miliony dolarů. Za každý kus!

Střílet raketou za 4 mega po letounku za 20 000, to dlouhodobě neutáhne ani velmoc, natožpak chudší státy. Tak proč to dělají? Musíme si uvědomit, že operátor Patriota přilétající střelu fyzicky nevidí. Vychází z toho, co mu ukazuje radar a další sledovací systémy. A ty je vcelku snadné ošálit. Stačí pitomý koutový odražeč. V podstatě tři svařené plátky plechu ve třech, na sebe kolmých rovinách. I tohle primitivní udělátko znásobí radarový odraz cíle natolik, že vypadá jako veliký a nebezpečný. Podobně lze uměle zvětšit stopu modýlku v tepelném oboru, i dalších pásmech sledovacího spektra. Takže to pak může vypadat jako v té hlášce ze známého českého filmu Pelíšky: „Nebyl čas, uvažovat kdo je kdo. Dvě dávky…” A zmatený operátor pálí rakety za miliony v takovém tempu, že je obsluha nestačí ládovat.

Že to mohl být náhodný úspěch opilých ruských mužiků? Tak se podívejte na popis útoku zcela nedávného, z přelomu roku. Na popis od Poláka, kterého asi nebude nikdo podezřívat, že by těm Putinovým hochům nějak fandil. Web Mysl Polska o akci píše, ve zkratce: Ruská kombinovaná operace začala na Silvestra, kdy bylo na Kyjev z různých pozic vysláno více než 90 kamikadze dronů Geran-2. Nálety měly odhalit pozice sil protivzdušné obrany a vynutit si „spotřebování” přinejmenším části raket země-vzduch.

Kolem 3:00 ráno 1. ledna vzlétly ze základny Olenja na poloostrově Kola 3 strategické bombardéry Tu-95MS ze 184. těžkého bombardovacího pluku 22. gardové divize těžkých bombardérů. Každý z nich s 8 střelami s plochou dráhou letu Ch-101 a Ch-55. Část byly střely „ostré”, část klamné. Byly okamžitě detekovány americkými špionážními satelity a tato informace byla předána ukrajinskému velení. Krátce poté odstartovalo z letecké základny Engels dalších 6 letadel Tu-95MS ze 184. těžkého bombardovacího pluku s obdobnou výzbrojí.

Poté vzlétlo pět strategických bombardérů Tu-22M3 ze základny Šajkovka u Kalugy, každý nesl dvě hypersonické střely s plochou dráhou letu Ch-32. Tou dobou už operovalo v Ukrajinském vzdušném prostoru oněch pomalejších 90 dronů, ty hypersonické střely je začaly dohánět a všechno to v hejnech mířilo na cíle v Kyjevě a také v Charkově. Závěrečný tečka patřila hypersonickým Kinžálům (Kh-47M). Celkem 11 MiGů-31K s nimi vzlétlo ze základny Savasliejki a zamířilo své střely na toho času už prakticky bezbranné, nechráněné cíle.

Takže znovu stejná, zřejmě osvědčená taktika. Zahltit operátory množstvím levných cílů. Do toho, aby se jejich nervozita zvýšila, prsknou tu a tam (nebo i hustěji), zastaralé nosiče jaderných zbraní z dob SSSR (Ch-101 a Ch-55). Pochopitelně s konvenční, nebo vůbec žádnou hlavicí. Jejich použití jako zastrašení a současně návnady pro Patrioty a spol potvrzují nejrůznější západní zdroje. No a pak to podstatné trefit Kinžály. A že Ukrajinci hlásí, že nějaké Kinžály sestřelili? To oni dělají vždycky. Peremoha, že… Ale už jim to nechce konzumovat ani místní obyvatelstvo. I naše média byla nucena přiznat, že zájem Ukrajinců o zprávy klesl a že válečné zpravodajství už dnes sleduje pouhých 10% tamního obyvatelstva.

Ale zpět k Patriotům. Z uvedeného popisu současné válečné praxe ten systém nevychází jako žádný zázrak. Takže, komu se vlastně zmíněný kšeftík za 5,5 miliardy dolarů vyplatí? Nejvíc asi Raytheonu. To je americký výrobce Patriotů. Jeho majiteli jsou známé a profláklé americké banky a fondy, typu BlackRock. Pak taky trochu Německu. Část z té tisícovky raket se má vyrábět v dceřinném provozu Raytheonu, v německém městě Schrobenhausen, kde již dnes probíhá údržba střel Patriotů, dislokovaných v Německu. Smetanu sice slízne americká matka, ale Helmutům připadne něco nových dobře placených míst a snad i něco daní. Páníček občas musí hodit největšímu psovi smečky aspoň ohlodanou kost.

A my? Inu, jako obvykle.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)