21.9.2020
Kategorie: Společnost

Panikou ke konspiracím

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

Ráda bych psala o něčem jiném, ale bohužel, koronavirus opanoval prostor s takovou razancí, že se mi nedaří od něj odpoutat myšlenky. Veřejná diskuse se dostala do zrychlených obrátek a je velice obtížné se v ní orientovat. Přesto to ještě jednou zkusím a napíšu několik nesouvislých úvah k tématu.

Především, měli bychom začít důsledně s rozlišovat, kdo za co nese odpovědnost.

Je úplně zbytečné snažit se nalézt viníka současné situace. Tím, čím jsme měli projít v březnu a v dubnu, procházíme nyní. Nemoc se šíří v nějaké křivce a je evidentní, že se tomu, abychom jí prošli, nelze vyhnout; nevyhnula se tomu dosud žádná země s dostatečně vyvinutým zdravotnictvím, které je schopno virus detekovat. Když za obrovských nákladů všechno zdusíme, nemoc počká za rohem a přijde se vyřádit potom.

Nevím, proč litovat, že jsme v létě nenosili roušky a žili víceméně normálně. V létě tady bylo nakažených minimum, nebo se o nich nevědělo. Ať tak či tak, v létě nebyla opatření nutná.

To, k jakým opatřením bude přistoupeno, je politickým rozhodnutím. Rozumějme tomu dobře: každý vnímá situaci ze svého pohledu. Epidemiolog vidí nějakou epidemii (byť podle čísel to má k epidemii daleko, ale budiž). Lékař vidí kapacity nemocnic, ochranu personálu a nutnost zachovat postupy lege artis. Ekonom vidí náklady. Právník vidí zákonné možnosti, jak omezit určitá práva. Politik ale musí chápat věci v širších souvislostech: zastavení ekonomiky s sebou nese nějaké náklady, kdo je zaplatí? Máme právo omezit zdravé, aby nebyli třeba v budoucnu nemocní? Politická rozhodnutí nemohou být opřena o názor jednoho, byť jakkoliv erudovaného odborníka, který vidí jen svůj obor. Musí být výsledkem konsensu a zvážení různých zájmů. Proto se nelze divit, že v určitém okamžiku převáží určité zájmy, které vedou k určitému rozhodnutí (březen – nouzový stav), zatímco nyní vychází ta rovnice jinak (víme toho přece jen více, kapacity známe, náklady lockdownu také).

Je rozhodně správné, když se se zdravotním problémem bojuje v nemocnicích a nikoliv například nouzovým stavem a vybíráním pokut.

K boji s nemocemi jsou povoláni zdravotníci. Boj s virem opravdu není úlohou ministra vnitra. Je ten virus snad nějaký zločinec? Není. Proč by se do toho měl Jan „Honza“ Hamáček vůbec plést? Jak asi může pomoci s léčením nemocných? Nijak.

Zlehčovat nemoc je stejně špatné jako šířit paniku. Ve stavu paniky nelze žít trvale.

Právě šíření neadekvátní paniky vede k opačnému efektu, podporuje konspirační teorie a lidé začínají opatření odmítat.

Podporujte paniku z koronaviru a za chvíli tady máte národ lidí, kteří na žádný koronavirus nevěří.

Přeji hodně zdraví všem.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,54 out of 5)
Loading...