19.3.2019
Kategorie: Společnost

Pan profesor varuje

Sdílejte článek:

JAN SINNREICH

Ve svém článku (Wall Street Journal, 14. 3 2019) profesor ekonomie na Princetonské Universitě Alan S. Blinder varuje prezidentské kandidáty za Demokratickou stranu před přílišným zdůrazňováním toho, že jsou socialisté…

Pan profesor se obává, že slovo „socializmus“ nebo „socialista“ by mohlo postrašit a odradit starší a nerozhodnuté voliče.  Podobně asi jako mínil nadporučík Lukáš  ve Švejkovi: „Jsme všichni Češi, ale nemusí o tom nikdo vědět“. Je pravda, že průměrný Američan si dovede pod slovem socializmus vybavit situaci ve Venezuele či na Kubě. Ale dál do historie, bývalého SSSR a zemí východní Evropy, toto povědomí nedosahuje.
 
Demokratičtí kandidáti na prezidentskou funkci (už jich máme 12 a další utěšeně přibývají) mají sami pouze mlhavé představy. Jejich programy se prakticky v ničem neliší: zrušení sociální nerovnosti (jak na to o tom se moc nezmiňují, jenom že to udělají); vyšší daně pro bohaté; klimatické odpustky; státem zdarma poskytované zdravotnictví (o tom my z minula víme své); bezplatné vysokoškolské vzdělání; minimální mzda; minimální sociální dávky pro všechny, kdož nejsou schopni a nebo i ochotni pracovat. Zkrátka konečně spravedlnost a ráj na zemi.
 
Jak ovšem pan profesor zdůrazňuje, sama definice socializmu praví že to znamená systém ve kterém „stát vlastní veškeré výrobní prostředky, řídí a reguluje výrobu, určuje mzdy, diriguje distribuci výrobků a požitků a spravuje finanční hospodaření“. Samozřejmě že ani jeden ze zapálených propagátorů socializmu nemá na mysli faktické znárodnění veškerého hospodářství a jeho řízení. To by bylo moc práce. Ti nejhorlivější z ideologů přišli na to, že mnohem pohodlnější a výhodnější by bylo nechat kapitalisty provozovat svoje podniky, a pořádně socialisticky je danit.  Pak pouze rozdělovat plody toho, co někdo jiný vyrobil.  A rozdělovat a regulovat tak dlouho, až i ten kapitalistický systém přestane dříve nebo později efektivně fungovat.
 
Zní to směšně, až absurdně, ale nebezpečí tady reálně existuje. Lidé, především ti mladí, rádi naslouchají a věří pohádkám. Podle průzkumů již více než 50% mladých lidí ve Spojených Státech by dalo přednost socializmu před kapitalizmem.  Není divu.  Je to výsledkem dlouhodobého působení škol a levicových medií. Tito lidé si představují stejné požitky, jaké jsou například ve Skandinávských zemích. Tam přece mají obyvatelé takové úžasné sociální výhody. Bezplatné zdravotnictví, nekonečné dovolené, shovívavé soudnictví, toleranci k pracovní neochotě. No tak – jak je vidět jde to, jenom to nějak u nás taky zařídit.  Možná že si ale nezjistili, jaké daně v těchto zemích platí ti, kdož pracují.  Nebo jaké jsou ceny elektrického proudu a pohonných hmot. Pokud by jim to někdo prozradil, jejich nadšení by zřejmě pohaslo. O tomto rubu, obrácené straně mince úžasných výhod, politici taktně mlčí a „angažovaná“ veřejnost nepátrá.
 
Ovšem tu nejzásadnější věc pan profesor zapomněl uvést. Že socializmus je především ideologie. A ta sebou vždy přináší nekompromisní kontrolu nad všemi aspekty života, a tedy ztrátu svobody. Dříve nebo později se to projevuje ve všech takto postižených zemích, tedy i v těch s mírnější variantou socializmu, kterému říkají „sociální demokracie“. Nastane tvrdé prosazování multikulturalizmu, jehož výsledkem je nekontrolovaná migrace, genderizmu který podporuje a propaguje rozbití tradičních rodin, plně je ovládnuto školství, nastolena cenzura medií, pacifizmus, klimatická ideologie (byť nepodložená solidními důkazy a ignorující možné skutečné příčiny). Prohlubuje se postupné zabředávání do morálního marazmu a politické neschopnosti, čehož jsme v současné epoše svědky v celém evropském seskupení.  V tom je to největší nebezpečí. A zdejší voliči by si o tom měli popřemýšlet, než dají své hlasy našim „demokratickým socialistům“.
 

 


Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 3,93 out of 5)
Loading...