21.8.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Pád řecké vlády aneb dobře už bylo

Sdílejte článek:

JURAJ POLÁČEK 21|08|2015

Včerejší média oznámila a potvrdila, že řecká vláda podává demisi a nové volby budou v září. Důvodem bylo podřízení se diktátu Bruselu a další zadlužení se Řecka přijetím podmínek “řešení” řecké krize.

Tak jako mnohdy opakuji jedno a totéž: Řešení řecké dluhové krize nikdy nebylo myšlené jako ekonomické a finanční. Zadlužení je jen nástroj, jak si uvázat strategicky významnou část Evropy v rámci daleko širšího plánu na vytvoření “Spojených států evropských”.

[ad#hornisiroka]

Ani původní plány strany Syriza nevyjadřovaly pochopení, že systémové řešení uvnitř Unie není možné, že bez minimálně vystoupení z Eurozóny bude důsledkem zvýšení závislosti Řecka na Bruselu. Připomeňme si, že Syriza v prosinci 2014 populisticky slíbila, že když vyhraje předčasné parlamentní volby, zruší úsporná opatření nastolené současnou vládou. Zároveň se ale zavázala dále jednat o oddlužení země s mezinárodními věřiteli, žádné jednostranné kroky nechtěla v této souvislosti přijmout. Vůdce strany Alexis Tsipras zároveň zdůraznil, že bude nadále usilovat o to, aby Řecko zachovávalo jednotnou evropskou měnu euro.

alex_tsipras_eu_brussels_rtr_img

Opět ponecháme stranou, zda Tsipras věděl o tom, že není možné mít euro a zároveň nezávislé Řecko, důležité je uvědomit si, že se to skutečně stalo. Řecko neodmítlo peníze zahraničních struktur a tím se jasně nastolil směr jakým se bude Unie dále rozvíjet – směrem k centralisticky řízenému jednotnému státnímu útvaru, kde bude klesat význam jednotlivých národních států. Tato Unie bude založena na jednotné fiskální politice, kde státy jako Řecko budou trvale podporovány z prostředků vybraných od občanů ostatních evropských zemí. Je smutné, že ani samotní Řekové neměli odvahu se podívat pravdě do očí a vyměnili dočasný přísun financí za ztrátu svobody.

Podobným lakmusovým papírkem jako Řecko je i evropský postoj k řešení imigrační krize, kde se místo razantních opatření na její zastavení, přijímají opatření na její organizaci uvnitř Evropy a tím i její další podpora.

Důsledkem podobných postojů je za současného nastavení nezvratný přechod k unitárního státu řízeného byrokratickou elitou z Bruselu. Jelikož však tento projekt není podle mého názoru životaschopný sám o sobě, budou muset dříve či později nastoupit donucovací opatření různého druhu. Na úrovni států Řecko ukázalo, že vzdorovat koncentrovanému tlaku zvenčí je pro malou, těžko zadluženou zemi nemožné. Při organizaci imigrace dojde k potlačování práv a svobod domorodých obyvatel, což se prakticky už dnes děje. Kritika je zakazována, jsou vyvlastňované soukromé majetky a přestože je zatím ještě islám kritizovatelným, obávám se doby, kdy dojde na i tento zákaz.

[ad#velkadolni]

Zřejmě jedinou nadějí je vnitřní zvýšení napětí mezi politickými a ekonomickými plány Unie tváří tvář realitě a nakonec samotný rozpad této sociálně-inženýrské vize. Vidíme, že plány na odchod ani ne z Unie, ale dokonce ani z Eurozóny neexistují, jsou nežádoucí a elita udělá vše pro to, aby tomu zabránila.Přesto se netřeba vzdávat a podporovat snahy působící proti současného systému i na občanské úrovni, případně na úrovni politických stran. Kdo ví, možná se situace zlomí, když bude odbojných zemí stále více a více.

Dobře už bylo …

ZDROJ: Juraj Poláček

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...