17.5.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Opravdu „skvělý” nápad

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Občanské sdružení Dárek pro Putina začalo vybírat na další vojenskou pomoc Ukrajině. Tentokrát má jít o plastickou trhavinu. Od společnosti STV Group v Poličce hodlá nakoupit deset tun trhaviny, 10 000 rozbušek a deset kilometrů šňůry na propojování náloží, takzvané bleskovice. Materiál bude určen pro speciální ukrajinskou policejní jednotku Kord.

Jedná se o trhavinu na bázi PETN (pentaerytrit tetranitrát). Dvě sta gramů tohoto výrobku srazí (při vhodném použití) z oblohy dopravní letadlo, stejné množství promění i robustní SUV v trosky a spolehlivě zabije posádku. Nic brizantnějšího se v současné době komerčně a průmyslově nevyrábí.

K čemu to může být „speciální policejní jednotce”? První z možných využití, je při zneškodňování nevybuchlé munice. Pokud je kolem dost volného prostoru, není nutné se vystavovat nebezpečí a raketu, minu či granát s rizikem vyhrabávat a přenášet. Kousek trhaviny s rozbuškou se prostě přiloží a … bum, je po problému. To je použití naprosto pochopitelné a chvályhodné.

Další z možných užití, je při „policejním” vstupu do objektů. Skrze zamčené (a ještě zodolněné) dveře, či přímo přes otvor ve zdi. Na to se plastická trhavina hodí výtečně. To už je ovšem na mírné pozdvihnutí obočí. Zvláště v zemi, která je svou demokratičností a mírným, laskavým přístupem k opozici proslulá.

No a pak zbývá jen použití poslední. Použití hodné naprostého odsouzení. Alespoň v civilizovaném světě. S tímhle „speciálním výrobkem” se totiž náramně dobře atentátuje. Loni tak například v Rusku zahynula, při výbuchu automobilu, zcela nevinná Darja Duginová. Dcera ruského nacionalistického filosofa Alexandra Dugina. Sedla prostě do otcova vozu… Podle americké zpravodajské komunity tenhle atentát schválilo přímo to nejvyšší ukrajinské vedení. A pohoršení Američané je za to, prý, pokárali. Je ovšem otázka, jakými slovy. Jestli „už nikdy, rozumíte?” Anebo „příště si ověřte, kdo do toho auta leze!”

Ani tím však rizika, spojená s dodávkou obřího množství plastické trhaviny do nestabilní země nekončí. Je tu ještě (dost výrazná) možnost, že se toho část „ztratí” a někam pod rukou, prodá. Zájemců, z řad nejrůznějších teroristů, či zločineckých gangů, by se jistě našlo dost. Není to tak dávno, co nigerijský prezident Muhammadu Buhari prohlásil, že „zbraně dodané pro válku mezi Ukrajinou a Ruskem začínají pronikat do oblasti Čadského jezera”.

Zprávy o pašování nejrůznějších zbraní z Ukrajiny se ostatně objevují už dost dlouho, nicméně u nás v Evropě, jsou intenzivně potlačovány. Ovšem třeba takový indicko-kanadský zpravodajský server Eurasiantimes se na nějakou politickou korektnost ohlížet nemusí, a proto se s tímto problémem nemaže: „V rámci Ukrajiny jsou města Odesa, Dněpro, Charkov a Kyjev významnými logistickými centry zločineckých sítí. Rostoucí počet zbraní v kombinaci s relativně omezenými kontrolami a konflikty na východní Ukrajině vedl k prudkému nárůstu velikosti kriminálního trhu s ručními palnými a lehkými zbraněmi, zejména pistolemi Makarov a Tokarev, útočnými puškami vzoru AK a Odstřelovací pušky Dragunov….”

Podobné pověsti dosáhly takové síly, že si před pár dny vynutily oficiální reakci. Ukrajinské vedení ve středu obvinilo Rusko ze šíření propagandy o nelegálním pašování zbraní z Ukrajiny. A přidala se i EU. Evropská komisařka pro vnitřní záležitosti, Ylva Johansson, prohlásila, že EU nezaznamenala významné pašování zbraní z Ukrajiny do Evropy a že orgány činné v trestním řízení odhalily pouze ojedinělé případy. Co dodat? Čeština má pro podobné případy ono známé přísloví, o potrefených husách…

Ale zpět k iniciativě Dárek pro Putina. Tahle aktivní parta tedy hodlá poslat na Ukrajinu 10 tun speciální trhaviny a 10 000 rozbušek. Dvěsta gramů téhle věci + 1 rozbuška udělá z robustního SUV vrak a z cestujících mrtvoly. Viz Duginová. Na pěkný atentát v nákupním centru stačí tak zhruba kilovka + taky 1 rozbuška.  A těch kilo půjde do neznáma 10 tisíc, stejně jako rozbušek…

A teď si dejte tyto informace do souvislosti s nedávným Tweetem pobočníka prezidenta Volodymyra Zelenského, Michaila Podoliaka, který na slova o snížení pomoci Ukrajině reagoval větou: „… že to povede pouze k další eskalaci, protože nepřátelství se přelije na „jiná území”.”

Tohle je, milí aktivisté z Dárku pro Putina, fakt nešťastný nápad. Neboť nejen dobří holubi se vracejí.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)