13.6.2024
Kategorie: Politika

Opravdu se lidé zbláznili?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Výsledky eurovoleb jsou čerstvé a reakce na ně doslova šokující. Kde kdo rozebírá vzestupy a pády jednotlivců i stran a nestačíme si divit, jakým směrem se řada úvah ubírá. Jisté je, že nejsilnějším tématem byl Green Deal a nikoliv Ukrajina. Tedy aspoň u nás V Západní Evropě došlo k částečnému zemětřesení, především ve Francii a Německu posílila opozice natolik, že se aktuálními staly předčasné parlamentní volby. K závažným přesunům voličů však došlo i jinde a důvodem může být jak zelené šílenství, tak i ekonomické problémy, pokračující migrace a odpor k válečným náladám. Život v Evropě se skutečně mění k horšímu, mladá generace hloupne i leniví a jí uznávané hodnoty se posouvají mimo chápání té starší.

U nás těch změn v uvažování zase tak moc není. Zvítězily prounijní strany. Jediná SPD vystupující veřejně proti existenci EU, respektive volající po referendu o našem zůstávání v ní, ve volbách skončila poslední mezi těmi, kteří do Evropského parlamentu pronikli. To naznačuje, že u nás lidé i díky obrovské mediální masáži považují EU za potřebnou. Proč, když nás stahuje ke dnu svým přístupem k státům bývalého Východního bloku, to nám není úplně jasné, ale je tomu tak. Máme vládu, respektive už třetí v řadě za sebou, které se plně podřizují bruselsko-německému diktátu a absolutně nerespektují a neobhajují naše zájmy. Nejdražší elektřina, vysoká inflace a obrovský růst cen úplně všeho, co potřebujeme k životu, zvyšující se daně, hysterická podpora nacismem prostoupené Ukrajiny, u předešlé vlády i převzetí covidové strategie Big Pharmy, následné plánované předání moci nad naším zdravím organizaci WHO, nekritický přístup ke Green Dealu, klesající úroveň školství, zdravotnictví, nic z toho nepřesvědčilo většinu voličů ke změně myšlení. ANO, ODS, Top 09, KDU-ČSL, STAN i Piráti se i přes nepatrné ztráty udrželi a ovládli volby, přestože nesou na propadu ČR zásadní a nezpochybnitelnou vinu.

Ani dva další úspěšné subjekty nejdou proti existenci EU. Kateřina Konečná po celou dobu své práce v Evropském parlamentu zastává eurounijní názory a hlasitou kritikou k dění v Bruselu a k naší vládě se prezentuje až v posledním roku a půl. Nicméně její hlasování v Bruselu občas koliduje s tím, jak vystupovala u nás. Samozřejmě se prosadila díky ostrému jazyku a vcelku logickým úvahám. Jí vedené sdružení Stačilo je trochu účelové, v parlamentních volbách by těžko uspělo, ale má na čem stavět a bude důležité, kudy se bude ubírat dále. Pokud mělo splnit udržení se Konečné v EP a další mandát je bonusem, povedlo se, ale pro Českou republiku je důležitější to, co se bude dít v našich volbách. Pokud Konečná zmizí v Bruselu a aktivitou budou muset hýřit jen zbylí čelní představitelé Stačilo, může dojít k zapomnění na tento projekt. Je to jen na nich.

Přísaha a Motoristé, respektive Filip Turek, se stali cílem hejtů jak provládních, tak i opozičních příznivců. A to opět až hysterických. Turek je mladý, v politice neotlučený, v pozadí má trochu kontroverzního miliardáře Richarda Chlada, což je pro jedny pozitivum, pro druhé rudým hadrem vzbuzujícím emoce. I Turek se k existenci EU vyjadřuje přívětivě, ovšem s velmi kritickými názory nešetří. To z něj udělalo skokana voleb a nyní bude důležité, jak s tím naloží. Jeho kritici podledli vlně pomluv ze strany vládní Pětikoalice, z nichž nejaktivnější byli a budou STAN, kterým Nerudová dělala ostudu a likvidovala preference. Turek by se nyní měl uklidnit, nabrat trochu skromnosti a pokory, pokračovat v práci na likvidaci Green Dealu a obohatit svůj repertoár o další tažení proti bruselským nesmyslům. A rozhodně mu nepomůže sbližování s ODS, měl by názorově inklinovat spíše k SPD. Protože pokud to neudělá, budou v parlamentních volbách Přísaha s Motoristy mimo Sněmovnu. Navíc bez aktivity na komunální úrovni nebudou nikdy silnou politickou pákou na parlamentní elitu. Přitom především ve městech částečně ovládaných Piráty či Zelenými mají práce dost a likvidace Hřiba a jemu podobných je žádoucí.

K eurovolbám už se vracet moc nechceme. Bude důležité vnímat přerozdělení křesel a sil, sledovat další vývoj a soustředit se na domácí scénu. Tady žijeme a tady musíme být slyšet, jsme li nespokojeni. Turek, Konečná a pár dalších mohou ukázat, šlo li jim o dobré bydlo, nebo budou li pracovat tvrdě a v zájmu občanů České republiky. Dejme jim čas a klid. To důležité se bude dít zde a Fiala & spol. nesmějí mít pocit, že jsou všemocní a nepostradatelní.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)