13.2.2021
Kategorie: Politika

Opozice žádá i demisi vlády

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonHejtmani byli rozhodnutím poslanců postaveni do role hlavních bojovníků proti pandemii. Některým se do toho viditelně nechce, jiní si na boji s covidem chtějí udělat jméno. Zejména nehejtman Zdeněk Hříb.

Koalice Spolu vyzývá vládu k jednání o protiepidemických opatřeních. Velmi podnětný požadavek vznesla tato koalice na tiskové konferenci, kde zástupce ODS Martin Kupka prohlásil, že budou chtít od vlády slyšet, jak efektivní jsou jednotlivá omezení při šíření covidu. Kupka to sice nijak detailněji nespecifikoval, takže moje laické vysvětlení jeho požadavku je toto:

  1. Distanční výuka žáků základních a středních škol snižuje reprodukční číslo nebo PES nebo počty hospitalizovaných o tolik a tolik procent???
  2. Zavřené restaurace snižují reprodukční číslo či PES či počet hospitalizovaných …???
  3. Zavřené maloobchody mimo potravin, drogerií a lékáren dělají o tolik a tolik menší počty infikovaných…???
  4. Skiareály??
  5. Hotely??

Napadla by mě i celá řada dalších otázek spojených se šířením viru, respektive s kvantifikací. Koalice Spolu se zřejmě inspirovala v zahraničí, když se tu a tam objeví studie typu o kolik procent se sníží přenos viru díky nošení roušek apod. Pokud by odpovědi na výše uvedené otázky někdo znal s přesností na procento, asi by nebylo co řešit. Protože však odpovědi na takové otázky nezná nikdo kromě více méně kvalifikovaných odhadů, je požadavek opozice sice hezky vymyšlen, ale nesplnitelný.

Zásadní se proto nyní jeví, zda mezi hejtmany získá podporu stanovisko hejtmana Pardubického kraje. V Událostech vystoupil hejtman Jihomoravského kraje a ten tvrdil, že vláda s hejtmany nekomunikovala, údajně dokonce padlo to, že hejtmany nepotřebuje. To hejtmanka Středočeského kraje tvrdila, že u nich žádný kolaps nehrozí a že se o nemocnice kraj postará. Premiér Andrej Babiš byl na poradě u prezidenta republiky a poté prohlásil, že vláda vyhlásí nouzový stav na žádost hejtmanů. Je to podle něj jiná situace, než kdyby ho vyhlásila znovu vláda. Hejtmani mají čas na rozmyšlenou jeden den a pak budou rozhodovat, zda se na vládu obrátí nebo ne. Pokud by se snad obrátili, další nouzový stav by v očích veřejnosti odnesli právě hejtmani, většinou z opozičních stran. Hejtmanka Středočeského kraje za STAN se zdála být natolik suverénní, že od ní žádnou žádost o nouzový stav nečekám.

Politicky by proto nouzový stav s posvěcením hejtmanů byl jasnou prohrou opozice, která už do jeho ukončení vložila značný politický kapitál. Jinak zejména předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dělá vše pro nevolitelnost trojkoalice SPOLU. V Událostech prohlásila, že by měla Babišova vláda po neschválení nouzového stavu podat demisi. V době faktického bezvládí-nic jiného demise není – bychom tak „bojovali“ s virem, dohadovali se o nové podobě volebního zákona a řešili, co s vládou v demisi? Originálními nápady paní předsedkyně TOP 09 opravdu nešetří!

Ukazuje se tak, že názor hejtmana Martina Kuby z ODS, že spolek Spolu ztratil po zrušení paragrafů volebního zákona nejen smysl, ale změnil se v dokonalý nevolitelný nesmysl.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...