23.12.2015
Kategorie: Politika

O bruselské totalitě (V.): Demokratická tyranie

Sdílejte článek:

JIŘÍ FUCHS 23|12|2015

Soudobé intelektuální elity, uvyklé absurdnímu filosofování o člověku bez přirozenosti, tedy balancují na hraně sebestvořenosti. Jejich cílem je převýchova celé společnosti na základě pervertovaných lidských práv. Když už jsou ale do těchto reedukačních procesů vtahováni i politici, nabízí se otázka, jestli jim dali voliči oprávnění, aby je za pomoci mocenských prostředků převychovávali? 

[ad#clanek-respo]

Kde berou tito nadmíru pragmatičtí lokajové té filosoficky absurdní a lidsky zvrhlé ideologie levicových liberálů právo, aby svým voličům diktovali jedině správné názory v oblasti světonázoru a morálních zásad, když tato před-politická oblast evidentně přesahuje kompetence politiků? Rozumnější znalci politické filosofie hovoří o totalitní demokracii. Po zkušenosti s komunismem se může taková řeč jevit jako hysterická. Termín totality tu fenomenologicky nesedí. Máme přece svobodné volby, můžeme cestovat, veřejně kritizovat vládu. Také mainstream ujišťuje, že totalita je v Evropě minulostí. Když se ale podíváme pod povrch oficiálních interpretací naší současnosti, spatřujeme něco jiného.

Co je vlastně podstatou totalitních režimů? Snad železná opona? Absence svobodných voleb? Zákaz kritiky vlády? Určitá (vysoká) míra represí, státního teroru, strachu? Nebo tohle všechno dohromady? Tato fakta mohou tvořit nahodilé fenomény totality. Jimi se totalitní režimy mohou projevovat, ale také nemusejí. Jejich výskyt závisí na takové nahodilosti, jakou je aktuální, morálně-politický stav totalitně ovládané společnosti.

Co tedy definuje totalitu, není určitá míra arogance moci, cynismu, bezohlednosti či krutosti v systémovém páchání nespravedlnosti státní mocí. Podstata totality spočívá v tom, že se na základě jednotné ideologie (ať státní, západní či třeba globální) legislativně a pod sankcí vnucují a vynucují ty jedině správné soubory: a/ myšlenkových postojů světonázorového charakteru; b/ specificky mravních hodnot.

To je morálně nepřijatelné, a sice nejméně ze dvou důvodů. Jednak se těmito zásahy do soukromí občanů nadřazují ideologické zájmy takovým požadavkům lidské přirozenosti, jakými jsou: základní svoboda životní volby světonázoru, náboženství (tj. právo na elementární sebeurčení), svoboda svědomí a komunikace, osobní zodpovědnost za vedení vlastního života, za výchovu dětí, za stav společnosti. Tak rozsáhlá, protipřirozená moc nad občany zajišťuje v podstatě jejím držitelům beztrestnost.

Krom toho tu dochází k ideologickému zneužití politické moci, k jejímu uplatňování v oblastech, jež jsou za hranicemi jejích přirozených kompetencí. Zpolitizování soukromí občanů je pro ideology vždy výzvou. Neboť ideologie má vždy nějaký světonázorový rámec. Je-li principiálně povznesena nad limity přirozeného zákona, snadno a bez zábran vnucuje i svůj světonázor a svojí pseudomorálku.

Tento dvojí konflikt s přirozeně daným (nikoli lidsky vytvořeným) řádem lidského života však spouští lavinu nespravedlností, páchaných ideologicky angažovanými držiteli moci a jejich kolaboranty. Na tom nic nemění úspěšná indoktrinace, díky níž může být takto zotročená společnost konformní.

[ad#clanek-respo]

Totalitní režim tedy nenechává občany normálně žít. Svůj destruktivní elán i zdání oprávněnosti čerpá z agresivní ideologie, jejíž nezbytnou součástí je i reedukační ambice – metoda shora dolů. Občané musejí být převychováni, aby dorostli na ideologicky naměřenou úroveň a (často)proti své vůli zakusili to blaho, které jim světlonoši pokroku uchystali.

Staří Řekové v této souvislosti mluvili o tyranii. Také soudobá radikální levice je silně přesvědčena, že musí být vše v lidských životech zpolitizováno. Tento tyranoidní názor vyplývá ze samotné podstaty levičáctví.

ZDROJ: distance.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...