9.5.2023
Kategorie: Multikulturní soužití

Nepřerůstají nám věrozvěstové homosexualismu přes hlavu?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Upřímně: než se to začalo dít, nevěřil jsem, že je to ve svobodné společnosti (nejen naší) vůbec možné. Stíhání a vyhazovy z práce za vyjádření názoru.

 

Tentokrát nemám na mysli názory politické, ale náboženské. Takové, kterou jsou neoddělitelnou součástí víry člověka. Které jsou vyjadřovány v nejintimnějším souladu s jeho svědomím.

Maureen Martinová … předsedkyně britské pravicové politické strany Christian Peoples Alliance (CPA), kandidátka na starostku Lewishamu v místních volbách 2022, vysvěcená duchovní;

Lewisham … jihovýchodní čtvrť Velkého Londýna (pro zajímavost: její radnice je stoprocentně ovládána labouristy);

L&Q Housing Trust … bytové družstvo působící ve Velkém Londýně a v některých oblastech Anglie (v družstvu byla M. Martinová 13 let zaměstnána).

M. Martinová zastávala v L&G post housing managera (bytového správce). V roce 2022 ji strana CPA vyslala do voleb lewishamského starosty, do nichž šla s šestibodovým programem. Pět bodů se týkalo komunální politiky (kriminalita, daně pro místní firmy, recyklace odpadu, bydlení a finanční zodpovědnost); v tom problém nebyl. Pozdvižení vyvolal bod tři nazvaný Manželství. V něm akcentuje svůj závazek, že navzdory politické korektnosti bude prosazovat pravdu, tedy že „přirozené manželství mezi mužem a ženou je základním stavebním kamenem úspěšné společnosti a nejbezpečnějším prostředím pro výchovu dětí“. Jako křesťanka nemohla jinak.

Poté, co distribuovala svůj volební program po celém Lewishamu následovaly nepřátelské reakce na sociálních sítích. Její přesvědčení se stalo terčem nemilosrdné kritiky. Zaměstnavateli byly adresovány anonymní stížnosti, které její přesvědčení označovaly jako „nenávistný projev“ a „nelegální“ postoj a vyzvaly ji, aby byla „ukázněná“ a zúčastnila se školení proti útlaku (anti-oppressive training).

Ukázalo se, že propaganda vedená aktivisty homosexualismu začíná přinášet své pro svobodu trpké ovoce. M. Martinová byla ve firmě suspendována a vyšetřována. Na této schůzce jí bylo řečeno, že její příspěvky na Twitteru ohledně transgenderismu v ženském sportu, jakož i její volební program (bod týkající se manželství) jsou homofobní, porušují sociální politiku L&Q a mohou potenciálně způsobit družstvu špatnou pověst. Následovalo ukončení pracovního poměru.

Připomeňme: nikoli proto, že by neplnila řádně pracovní povinnosti bytového správce, nýbrž kvůli jejím názorům, které vycházejí z osobní křesťanské víry. Toto se stalo v květnu 2022. Dlužno dodat, že firma L&Q se zachovala vskutku „lidsky“: v zájmu boje za „práva“ homosexuálů (která jim nikdo, ani M. Martinová neupírá) nechala bez prostředků svobodnou ženu, která se stará o svého 87letého otce. (M. Martinová je potomek přistěhovalců z Jamajky, tedy tmavé pleti, což uvádím jen pro úplnost, aniž bych do toho chtěl zatahovat účelový a laciný argument týkající se rasismu; o ten tu vskutku nejde.)

M. Martinová se ovšem nevzdala a proti L&Q podnikla právní kroky. Její právníci uvedli, že propuštění bylo v rozporu s ustanovením článků 9 a 10 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a mimo rámec rozumné reakce. Kromě toho podrobili kritice postoj L&Q spočívající v tom, že sexuální orientace má přednost před náboženskou orientací nebo vírou. Její případ označili jako útok na demokracii.

Na tomto místě připomeňme plné znění zmíněných článků Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

1. Každý má právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání; toto právo zahrnuje svobodu změnit své náboženské vyznání nebo přesvědčení, jakož i svobodu projevovat své náboženské vyznání nebo přesvědčení sám nebo společně s jinými, ať veřejně nebo soukromě, bohoslužbou, vyučováním, prováděním náboženských úkonů a zachováváním obřadů.

2. Svoboda projevovat náboženské vyznání a přesvědčení může podléhat jen omezením, která jsou stanovena zákony a která jsou nezbytná v demokratické společnosti v zájmu veřejné bezpečnosti, ochrany veřejného pořádku, zdraví nebo morálky nebo ochrany práv a svobod jiných.

ČLÁNEK 10 – Svoboda projevu

1. Každý má právo na svobodu projevu. Toto právo zahrnuje svobodu zastávat názory a přijímat a rozšiřovat informace nebo myšlenky bez zasahování státních orgánů a bez ohledu na hranice. Tento článek nebrání státům, aby vyžadovaly udělování povolení rozhlasovým, televizním nebo filmovým společnostem.

2. Výkon těchto svobod, protože zahrnuje i povinnosti a odpovědnost, může podléhat takovým formalitám, podmínkám, omezením nebo sankcím, které stanoví zákon a které jsou nezbytné v demokratické společnosti v zájmu národní bezpečnosti, územní celistvosti nebo veřejné bezpečnosti, ochrany pořádku a předcházení nepokojům a zločinnosti, ochrany zdraví nebo morálky, ochrany pověsti nebo práv jiných, zabránění úniku důvěrných informací nebo zachování autority a nestrannosti soudní moci.

Je zřejmé, že drastický zásah vůči M. Martinové kvůli jejímu náboženskému přesvědčení nemůže mít oporu ani v jednom z těchto článků.

KONEC DOBRÝ, ALE …

30. dubna 2023 informoval server Christian Concern (ZDE), že mezi firmou L&Q a M. Martinovou došlo k mimosoudnímu vyrovnání. Bytová společnost jí vyplatila nikoli malé (výše uvedena nebyla) odškodnění za ušlý zisk a morální újmu. Z tohoto hlediska svého druhu happy end, jenomže: k té kauze nemělo vůbec dojít! Leč došlo k ní a M. Martinová k tomu říká, že je důležité, aby takové jednání křesťané nenechali líbit a vůči diskriminaci se ozvali. Pokud to neudělají a jen tak bez ničeho pokorně odejdou, zaměstnavatel, který je diskriminoval, propadne omylu, že se ničeho nesprávného nedopustil a je pravděpodobné, že příště se vůči někomu dalšímu bude chovat podobně.

„Velká část naší kultury je nyní protikřesťanská a lidé věří, že biblické učení, zejména o manželství a lidské sexualitě, je nenávistným projevem a tudíž něco nezákonného. Je znepokojivé, jak jsou křesťanské názory na manželství, které byly zachovávány a uplatňoványpo tisíce let, v této zemi umlčovány a je s nimi zacházeno s takovým nepřátelstvím a pohrdáním.“ Dodává naprosto logickou otázku: „Kdybych ve svém volebním programu podpořila manželství osob stejného pohlaví, byla by reakce zaměstnavatele stejná?“

EPILOG

Nemohu si odpustit srovnání s finskou věřící poslankyní parlamentu a křesťanskodemokratickou političkou Päivi Räsänenovou, která se ve své zemi za v podstatě totéž – veřejně hájila biblický názor, že manželství je vztah pouze mezi mužem a ženou – dostala až k soudu. Prý se tím dopustila podněcování vůči (homosexuální) menšině. Soud ji v první instanci osvobodil, v létě ji ovšem čeká další proces (prokuratura se odvolala). Jeden i druhý případ dopadl v dané chvíli dobře – z pohledu práva člověka na svobodné vyjádření svého názoru ve veřejném prostoru. O nic víc ani nejde. Přesněji: obě kauzy dopadly zatím dobře. Nicméně atmosféra v západní společnosti v této záležitosti není vůči křesťanům respektujícím Bibli příznivá a tlaky progresivistů a LGBTQ+ aktivistů a lobbistů se zvyšují. Snahou je vytlačit tradiční křesťanský světonázor založený na učení Bible na okraj, namnoze salámovou metodou. Neblahá zkušenost autora článku. Když jsem na serveru Blogosféra.cz začal v dobré víře v platnost svobody názoru informoval o problematice LGBTQ+ z tradičního církevního pohledu, administrace mi zakázala na toto téma psát. Jeden z argumentů byl podobný tomu, který použila společnost L&Q vůči M. Martinové: Blogosféra by měla špatnou pověst. Čili: dnes dobré, ale co zítra, pozítří?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)