5.2.2021
Kategorie: Politika

Nebezpečí jednoho volebního obvodu

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Neuplynul ani jeden den od přelomového rozhodnutí ústavního soudu o tom, že patery předchozí volby byly vlastně neústavní, protože se při nich mandáty přepočítávaly v rozporu s ústavou –  Což nám řekl předseda Ústavního soudu Rychetský, který tento zrušený zákon tenkrát obhajoval před sněmovnou a velmi pěkně vysvětloval, proč je to lepší než předchozí pravidla, a předvčerejší jásot a včerejší nadšení postupně vystřídalo stále větší zděšení především naší mediální fronty. 

 

Ještě včera se všichni opájeli Babišovým emotivním projevem a jeho dávní novinářští okopávači kotníků psali komentáře ve kterých pro něj neměli dost pohrdání. Druhý den ráno přišli redakotři do práce, pustili počítače a přečetli si názory blogerů a různých analytiků, kteří se psaním neživí a tak nemají tendenci oblbovat ani čtenáře ani sami sebe… a zjistili, že to nebude tak veselé, ba naopak, že jejich političtí oblíbenci z toho možná vůbec nebudou těžit, ba dokonce možná vůbec v politice brzy nebudou. 

Od včerejšího rána probleskovaly zprávy (díky Immanueli Kante) o drbech z chodeb poslanecké sněmovny a než novnáři stihli vydat články všech možných politologických moudrých hlav, začalo to vypadat jako Babišovo vítězství. 

Donedávna výhradně komunistické téma, že by se do poslanecké sněmovny mělo volit jedním velkým volebním obvodem napříč republikou najednou vystrčilo růžky a do večera už o této možnosti slyšel celý národ a mnoha voličům se tato myšlenka zalíbila. Zvolíme si napříč republikou lidi, které známe… 

I Babišovi se to líbí. Jednoduše proto, že voliči stejně všichni volí jen jeho a když si na bilbórd dá jakéhokoliv trochu známějšího ksichta, tak to prostě nemůže nevyjít. Podobně je na to ODSka, protože i když ej Fiala blb, pořád ještě mají poměrně dost politiků, kteří jsou známí napříč republikou a měli by to celkem v kapse. Zároveň jak Babiš tak ODS by asi neměli úplně problém seřadit dvě stovky kandidátů za sebou. 

Všude jinde už to problém je, protože ambice jsou velké a lídr kandidátky ale může v tomto případě být jen jeden. Klíč k uspořádání je poněkud jiný než po volebních krajích a na lecjakého ambiciózního hajzla by se nedostala dost vysoká pozice. V tomto to má fakt nejjednoduší Babiš, protože ten každému určí jeho místo a bude to. ODS si s tím asi poradí, ale dovedete si představit ten rachot u Pirátů? Tolik mladých a ambiciózních z tolika regionů a ono bude nutné je seřadit podle mediální známosti ne v jednom regionu, ale pro celou republiku…. chudák Bartoš.

A co teprve strany, které jsou silné jen v některých regionech… Pokud KDU posbírá díky hlasům z Moravy 6% , kolik posbírá, když se toto číslo rozředí dohromady s českými neznabohy? Jak dopadne TOPka, která v Praze udělá 30%,a le jinde taktak přeleze hranici pro vstup do sněmovny? 

Která strana si může dovolit pí árko pro dvě stovky lidí? Babiš. Která strana si může dovolt masívní kampaň pomocí bilbórdů, titulků v novinách a podobně? Babiš. Která strana má mediální impérium, které bude vhodně informovat a představovat kandidáty, aby to nebyla kampaň? Babiš.  Kdo si může dovolit “koupit” známé osobnosti napříč obory a dát jim místo na kandidátce a nepotýkat se s odporem zavedených politických kmotrů? Babiš. 

Aby bylo jasno – já moc pro ten celorepublikový volební obvod nejsem, protože to v praxi bude znamenat plnou sněmovnu pražáků. Ještě více to posílí odtrženost elit a byrokratů od lidí dole a ještě více se na republiku bude nazírat pražskýma očima. Osobně bych dal přednost jinému řešení. 

Ale dovedu si představit, jak právě tohle Babiš používá jako velmi efektivní strašidlo na všechny pidistrany. Zároveň už se předseda sněmovny Vondráček nechal slyšet, že budou rozhodovat rychle, ale žádné zrychlené řízení. Pěkně všechny tři čtení. Tu a tam nějaká bezvýznamná obstrukcička a ejhle, zákon se upeče na poslední možnou chvíli. Až už budou všichni zralí schválit cokoliv, protože jen Babiš si může dovolit kampaň postihující všechny možnosti. 

Včera Rychetskému tleskali, zítra ho budou nenávidět. Protože uvidí vysmátého Babiše, kterak respektuje vůli ústavního soudu, dělá si kampaň postihující všechny možnosti, zákon se pěkně čte a čte a bude to ještě trvat a souběžně se dělají v podstatě dvě verze a nikdo neví, jaká nakonec vyhraje. A volby za rohem. 

Vlk včera dával k dobrému informaci, že ODS a ANO spolu měly připravenou akcičku předčasných voleb, které měla odstartovat krize příští týden, až komunardi neschválí prodloužení nouzového stavu. Vlk tvrdil, že ústavní soud svým nálezem tuto snahu torpédoval. Ale nevím proč by to měl být problém. Naopak… Jen ať komunisti ještě zhorší krizi. Babiš je z obliga. On prodloužení nouzového stavu potřebuje, k Rychetskému už řekl všechno co měl národ slyšet. 

Vlastně sledujeme Vítězný únor 2. Pár politiků si myslelo, že zatlačí na pilu a nenáviděný protivník se bude muset odporoučet. A zdá se, že i tentokrát to dopadne naopak. Oligarcha vypadal covidem docela ubitě. Teď má možnost si prostor vykolíkovat podstatně lépe a ještě to bude vypadat, že to dělá v zájmu lidu. 

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...