20.2.2023
Kategorie: Ze světa

Nastává konec světa, jak ho známe … a Mnichov je nervózní

Sdílejte článek:

COM/HS

Když se o víkendu přelouskáte přes mlhu otřepaných proklamací o solidaritě a společném cíli Západu, které zaznívaly z hlavního pódia Mnichovské bezpečnostní konference, nemůžete si nevšimnout více než jen náznaku předtuchy těsně pod povrchem.

I když si západní lídři gratulují k velkorysosti vůči Ukrajině, ozbrojeným silám země dochází munice, vybavení a dokonce i muži. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v pátek z Kyjeva otevřel konferenci, vyzval svobodný svět, aby poslal více pomoci – a to rychle. „Potřebujeme rychlost,“ řekl.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová se vůči Rusku ohradila na jiné frontě a obvinila zemi ze “zločinů proti lidskosti”. „Shodněme se všichni. Ve jménu všech známých i neznámých obětí: spravedlnosti musí být učiněno zadost,“ řekla.

Jinými slovy, ruští lídři by se mohli dočkat Norimberku 2.0. To určitě znervózní několik lidí v Moskvě, zejména těch, kteří jsou dost staří na to, aby si pamatovali, co se stalo jugoslávskému Svobodanovi Miloševičovi a jeho doprovodu.

Vyhlídky v Asii nejsou o nic méně složité. Tchaj-wan je nadále v napětí, protože se snaží odhadnout další krok Číny. Ani v tomto případě nebyly zprávy z Mnichova uklidňující.

“To, co se dnes děje v Evropě, se zítra může stát v Asii,” řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Čínský ministr zahraničí Wang Yi neudělal nic, co by bylo v rozporu s tímto výrokem. “Dovolte mi ujistit publikum, že Tchaj-wan je součástí čínského území,” řekl Wang na konferenci, když se ho ptali na plány Pekingu týkající se samosprávného ostrova. Tchaj-wan “nikdy nebyl a ani v budoucnosti nebude zemí”.

Pro některé účastníky se atmosféra v přeplněném hotelu Bayerischer Hof, kde se shromáždění koná, nesla ve znamení ozvěny roku 1938. V tom roce se v bavorském hlavním městě konala konference, která vyústila do nechvalně známé Mnichovské dohody, v níž evropské mocnosti mylné snaze, o které se domnívali, že může zachovat mír.

„Všichni víme, že venku se schyluje k bouři, ale tady, v Bayerischer Hof, se všechno zdá být normální,“ napsal Andrew Michta, děkan Vysoké školy mezinárodních a bezpečnostních studií při Marshallově centru se sídlem v Německu. “Vše se zdá být tak rutinní, a přece se všechno náhle změní, když ukrajinský poslanec ostře řekne publiku, že nejednáme dostatečně rychle.”

Jediní, kteří se na letošní bezpečnostní konferenci usmívají, jsou dodavatelé obranných zařízení. Prodej zbraní je podle všeho na vzestupu.

Dokonce i Německo, které se v posledních letech zdokonalovalo v umění vysvětlovat, proč neplní své závazky týkající se výdajů na obranu v rámci NATO, přislíbilo, že změní kurz. Zdálo se, že němečtí představitelé se skutečně snaží překonat jeden druhého, aby dokázali, jací jsou jestřábi.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
68 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)