5.2.2024
Kategorie: Ekonomika

Napumpovaní

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Ve výroční zprávě Robin Oil z roku 2018 je k dočtení, že čistý zisk společnosti byl lehounce nad sto milionů korun. Tuto společnost vláda Petra Fialy koupila za 4,5 miliardy. Aby se nám takový výdaj vrátil, potřebuje Robin Oil při stejných výdělcích prodávat palivo dalších 45 let. Při užití matematiky ministra Stanjury prý jen 9 let. Teprve pak začneme na takový „investiční“ nákup vydělávat. 45 let není málo. Tedy pokud vláda nechystá z čerpacích stanic udělat komerční kosmodromy. A otázka stojí – má stát provozovat pumpy?

Rok 2035, bod zlomu. Na tento rok si Evropská unie ve shodě s naší vládou zakázala výrobu aut se spalovacím motorem. Jejich počet chtějí politickým tlakem snížit nejlépe na nulu. U toho unie chce definovat pojem vraku, tedy auta, které už nemá na silnicích co dělat. To má vést k dalšímu snížení počtu takových aut na silnicích. Jezdíte ve dvacet let starém autě? No tak to nejspíš budete jezdit v úředně označeném vraku a jezdit s ním budete mít zakázané.

Bude se tedy na pumpách místo benzinu a nafty čepovat elektrický náboj do elektroaut? Součástí všech dotací na renovaci a podmínek pro výstavbu nových domů je, že v každém bude povinně přípojka na nabíjení elektrovozidel. Není na výběr. V úvahu pak může připadat, že se na pumpách bude čepovat vodík, pokud pokrok v této oblasti nebude jednou ze slepých cest evoluce. Což není jisté. Vodík je dosud vcelku výbušný společník na cesty. Ale třeba se to změní.

Jak informoval server E15, majitel Robin Oil Jiří Zoubek nabízel síť pump dlouhodobě. Mezi těmi, kterým síť nabízel, je i polský Orlen, který nám tu určuje ceny paliva. Orlen síť odmítl s tím, že by takový herberk zastaralý musel celý opravit, aby dosáhl standardů svých dalších pump. „Nedávalo nám to tehdy smysl. Museli bychom do té sítě investovat až dvě a půl miliardy korun, abychom je rekonstruovali na úroveň našich ostatních čerpacích stanic,“ uvedl pro E15 zdroj z vedení Orlen Unipetrolu. Čeká nás tedy nákladná rekonstrukce zastaralých čerpacích stanic? Nejspíš ano, pokud chceme dosáhnout standardů těch ostatních.

Síť čerpacích stanic Robin Oil koupil stát z vydlužených peněz skrze státní společnost Čepro. V čele dozorčí rady sedí dlouholetý brněnský politik za ODS Libor Šťástka. Ten byl starostou městské části Brno-střed v době, kdy v ní probíhaly podivné čachry s městskými byly, kdy radnice přidělila byty švagrovi brněnské primátorky Markéty Vaňkové. Vaňková, jak lze správně vytušit, je také z ODS. Všichni jsou v té ODS kamarádi na život a na smrt, zdá se. A E15 zmiňuje skutečnost, že Šťástka je pod kmotrovskou ochranou nynějšího ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Blažek podle serveru Šťástkovi výrazně pomohl do čela dozorčí rady Čepra. A Pavel Blažek, se ženou profesí exekutorka, dlí nejen na ministerstvu spravedlnosti, ale celým svým bytím i hluboko ve strukturách ODS. Zkrátka a dobře, ODS je zase jednou u koryt, dalo by se říct, a výsledky jsou patrné.

K úvahám tak přímo vybízí, k čemu síť benzinových pump státu bude a proč jsme ji rukou vlády koupili. Do budoucnosti, kratší 45 let, lze podle greendealového fanatismu předpokládat (ač se jim to stále trochu bortí, německá Asociace automobilového průmyslu odhaduje, že v roce 2024 poklesne v Německu prodej elektroaut o 14 procent, a to je teď podíl e-aut 2 : 98 procentům ve prospěch spalovacích, což vyřeší více zákazů a fanatických projevů, jak už si zvykáme), že benzin a nafta se na nich prodávat nebudou. K čemu tedy budou?

Že by se tam udělaly CzechPointy? Pobočky pošt se postupně ruší, někde se s tím státem občan potkat musí. Nebo že by z čerpacích stanic udělali výjezdní střediska lidových milicí, zasahujících proti vyjadřování vlastního názoru… tedy vlastně na potírání dezinformací? Zasíťování dezolátů by se sítí čerpacích stanic, změněných na úderky lidových milicí, jistě osvědčilo jako efektivní.

Ekonomicky nákup čerpacích stanic Robin Oil nedává příliš smysl, ceny paliva se tím neovlivní, tu ovlivňují světové konflikty, návštěvy diktátorského Ázerbájdžánu a rafinerie. Ale z toho ideologického hlediska, z toho nákup zastaralých pump smysl dává. Mohou se změnit z užitečného reliktu poplivané minulosti v zářivý předobraz vysněné budoucnosti dle představ novodobých soudruhů mesiášů.

Je Jiří Zoubek nějak spřízněný s nynější nomenklaturou? Protože prodej zastaralých čerpacích stanic, to byl kšeft jeho života. Do několika málo let by se mu začaly zisky propadat, musel by investovat příliš do oprav a inovací, to by se jeho výroční zprávy začaly točit v červených číslech. A jak je zvykem u spřátelených podnikatelů převážně z ODS, červená čísla je dobré přenechat státu. Tedy daňovému poplatníkovi. Jen se ptám, protože takový nákup v době šetření nedává jiný smysl. Kamarádí Zoubek s ODS? Jako kamarádí Šťástka s Blažkem, s Vaňkovou? Parta Dlouhých Bidel v ráži. Důchodci odrbaní, může se šmelit. Zákulisní mafie ODS, zdá se, opět hoduje na polomrtvé herce jménem Česká republika.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)