20.4.2021
Kategorie: Společnost

Napište Evropské komisi, zda se od ní chcete nechat umlčet pod hrozbou žaláře

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

DAVIDKomise si hodlá uzurpovat pravomoc trestně stíhat tzv. „nenávistné projevy“. Ústavy všech členských států EU a jejich dodatky – jako je u nás Listina základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku – zaručují svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace bez ohledu na hranice státu. Toto právo zaručuje i Evropská úmluva o ochraně základních práv a lidských svobod Rady Evropy. Což je organizace, jejímiž členy jsou všechny členské státy EU a navíc i další evropské země.

[ad#article_et21]

Naše Ústava a Listina umožňuje svobodu projevu omezit pouze zákonem a to v odůvodněných případech, kdy je chráněno několik ještě vyšších právních zájmů než je svoboda projevu, která patří mezi tzv. „politická práva“. Výše v hierarchii práv jsou už jen tzv. „základní lidská práva“ jako je právo na život nebo právo na osobní svobodu a její omezení pouze na základě spravedlivého procesu. Omezení svobody projevu podle tohoto principu ve stanovených případech vymezuje Trestní zákoník. Je například zakázáno nabádat jiného k vraždě nebo vyzývat veřejnost k usmrcení nějaké osoby nebo skupiny osob. Ten kdo jiného nabádá k vraždě, je zákoníkem označován za spolupachatele a hrozí mu podobný trest jako samotnému vrahovi.
 .
Podobné úpravy mají v národních právních řádech zapracovány všechny členské státy EU, protože tento princip vychází z úpravy a Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Zatím však podle našeho Trestního zákoníku ani podle obdobných norem v ostatních členských státech není trestná kritika Evropské komise nebo všech orgánů EU označovaných souhrnným lidovým pojmem „Brusel“. A to by právě chtěla Komise změnit. Komise hodlá problematiku omezování svobody projevu odebrat z gesce členských států. Chce pro „Brusel“ uzurpovat pravomoc určovat, co je legální šíření informací a co už je „šíření nenávisti“. A hlavně za ně stanovit sankce platné po celé EU. Policejní orgány a soudy členských států by pak měly plnit už jen úlohu prodloužené ruky Komise v členských státech, která by trestala „nepovolenou kritiku“.
 .
A co by mělo být podle Komise trestné? Tzv. nenávistné výroky proti skupině osob – například -menšin, rasy, náboženství, pohlaví, sexuální orientace, zdravotního postižení a věku. Což je poměrně široká definice. Za menšinu může být v rámci EU považována i skupina eurokratů. I když jich je na můj vkus více než je nutné, celkově 250 tisíc úředníků Evropské komise a dalších 175 tisíc úředníků dekoncentrovaných agentur EU tvoří mezi 500 miliony občanů členských států v rámci EU menšinu. I když velmi vlivnou a dobře placenou. Náklady na administrativu tvoří nyní 10% rozpočtu EU a jsou nejrychleji rostoucí kapitolou unijního rozpočtu. A to ve stejné době, kdy Komise snižuje peníze na dotace zemědělcům.
 .
Evropská komise velmi často navrhuje nesmysly, které ohrožují ekonomiku v členských státech. Klasickým příkladem je Zelený úděl, kvůli němuž hrozí likvidace milionů pracovních míst v EU a jejich přesunutí do Číny. Příkladem ohrožujícím nejen ekonomické zájmy členských států a podniků v nich působících, ale i životní zájmy občanů členských států je strategie Z farmy na vidličku, v jejímž rámci Komise navrhuje snížit o 50% objem hnojiv používaných v zemědělství. Za cenu, že to povede ke snížení výroby potravin v EU.
 .
Kritika těchto nebezpečných nápadů je legitimním právem každého občana členského státu EU. Alespoň podle dosavadní právní úpravy vycházející z národní legislativy. Při přenesení pravomoci určovat, co je trestný nenávistný projev, na úroveň EU, se však všichni celkem rychle můžeme dostat za mříže. Ani jako poslanec Evropského parlamentu nemám šanci zjistit, který konkrétní úředník některý z těchto nebezpečných nesmyslů navrhl a napsal. Na návrzích nařízení a směrnic, které projednává europarlament, je vždy napsáno „předkládá Komise“. Což je kolektivní orgán. Podle logiky návrhu, který je nyní předmětem veřejného připomínkového řízení, by jakákoli kritika Komise nebo jejích návrhů nebyla politickým projevem, na nějž má každá občan právo, ale trestným činem, za nějž by podle pokynů Bruselu měly soudy členských států věznit své občany.
 .
Podle návrhu, k němuž se do úterý 24. 4, 2021 můžete rovněž vyjádřit, by trestnými činy měly být i kritické komentáře na internetu nebo na sociálních sítích. Co konkrétně je legitimní kritika nebo zločin, který má být stíhán, by podle Komise neměli rozhodovat národní parlamenty, ale Brusel. A kdo by měl posuzovat konkrétní případy, zda má proti autora policie trestně stíhat? Unijní Agentura pro základní práva, což je dekoncentrovaná agentura EU podřízení Komisi, ve spolupráci s nevládními neziskovými organizacemi.
 .
EU má už nyní síť svých konfidentů ve všech členských státech. Jsou jimi právě nevládní neziskové organizace, které na svoji činnost čerpají dotace EU. Patří mezi ně i různé skupiny udavačů nahlašujících tzv. „závadaný“ obsah na internetu a sociálních sítích jako jsou Elfové vedení přeborníkem v čerpání dotací Bobem Kartousem nebo Evropské hodnoty pornoherce Jakuba Jandy. Tyto partičky se veřejné konzultace určitě zúčastní a podpoří návrh Komise na kriminalizaci kritiky. Mohou se za to těšit na ještě větší přísun dotací.
 .
Když je návrh nového předpisu předkládán Evropskému parlamentu a Radě, jsou k němu vždy přiloženy výsledky veřejné konzultace. Tento institut je mezi občany poměrně málo znám. Většina občanů se také nikdy včas nedozví, že Komise zase připravuje nějakou „kulišárnu“, a že mají možnost se k ní vyjádřit. Je to trochu jako v knize “Stopařův průvodce po galaxii” Douglase Adamse, kde se obyvatelé země už ani nemohli divit, že naše planeta byla zlikvidována v rámci stavby nové galaktické dálnice, protože to bylo zveřejněno na úřední desce na opačném konci galaxie.
[ad#ad_inarticle21]
 .
Profesní organizace jako Agrární komora nebo Zemědělský svaz si musí v Bruselu platit své lobbisty, kteří každý den kontrolují, co vše Komise zase navrhla, aby svým členům avizovali, že Brusel zase „něco vymyslel“. Podle jejich podnětů pak do systému vkládají připomínky. Svoboda projevu přitom není v gesci žádného profesního svazu. Je to záležitost všech občanů. I Vy se tedy máte možnost nyní vyjádřit, zda chcete, aby nás naše soudy pozavíraly za kritiku Bruselu. Využít k tomu můžete odkaz přímo na dokument, který přikládám k textu. Stanovisko k návrhu Komise ještě nemůže být bráno jako kriminální čin. Trestat retroaktivně – tedy před platností nové normy nelze. Proto Vás prosím, abyste se zapojili do tzv. zpětné vazby, i když k tomu je nutné se registrovat. Ať tam za ČR nejsou jen pochvalná a podporující stanoviska žoldnéřů z Evropských hodnot nebo Elfů, které si Komise pomocí dotací platí. Aby Komise na základě několika málo hlasů od neziskovek, které financuje nemohla tvrdit, že veřejnost návrh podporuje.
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...