4.8.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Může Nancy Pelosi nevědomky, anebo záměrně rozpoutat další válku?

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Nakonec se mluvčí amerického Kongresu Nancy Pelosi přece rozhodla na Tchajwan zaletět. Rozhodla se tak navzdory všem varováním, že její návštěva může způsobit politický konflikt a dokonce válku. Je ale také možné, že to tak bylo plánováno od začátku, pouze nám to neřekli.

Qian Jaxu, ze Zijanské university prohlásil, že: „Jestli Pelosi přiletí na Tchajwan, to způsobí vojenské třenice v úžině mezi ostrovem a Čínou. Ale jestli na Tchajwan nepřiletí, tak to bude těžká rána americké mezinárodní reputaci.“ Pro Tchajwan by to dále znamenalo, že nemohou na Spojené státy spoléhat. Ekonomické ukazatele Tchajwanu jsou na tom už tak špatně a tchajwanský dolar od června 2020 pouze klesá.

Její přílet na tento ostrov, o kterém je Čína přesvědčena, že je to součást jejího území, by byla první návštěva vysoce postaveného amerického politika po 25 letech. Tehdy to byl Newt Gingrich, taky Mluvčí Kongresu, který Tchajwan navštívil.

Peking není těmto záměrům ani trochu nakloněn. Armáda ihned začala mohutné manévry a Čína oficiálně varovala Spojené státy, že si „zahrávají s ohněm a že ten, kdo si zahrává s ohněm, se nakonec spálí.“ Na to odpověděl americký President Biden že nadále podporuje názor „Jedna Čína,“ což znamená, že Tchajwan je její částí a ne nezávislá republika, za kterou se považují.

Číňané podezřívali, že Pelosi se na Tchajwan dostane nějakým trikem, jako že třeba její letadlo bude muset kvůli nějaké poruše nouzově přistát. To by mohlo vést k nežádoucím situacím, protože vzdušný prostor nad Tchajwanem je těžce střežen čínskou armádou.

Jiní očekávají, že přiletí běžným dopravním letadlem, protože Čína by jí nedovolila přistát s americkým vojenským letadlem; považovali by to za invazi.

Podle politických odborníků je její návštěva ostrova otevřená provokace a tvrdou reakci Pekingu je možno očekávat. Čína se tím dostane do velice obtížné pozice, nebude moci něco takového ignorovat a aby zachránila vlastní pověst, tak může zareagovat přehnaně. Rozhodně to může způsobit zničení vztahů mezi Čínou a Spojenými státy, což Číňané také nechtějí.

Vedoucí „Institutu pro finanční studie“ Wang Wen se vyjádřil, že „Neustálé dohadování ohledně Pelosi návštěvy Tchajwanu v posledních několika měsících dokazuje krátkozrakost amerických politiků a strategické předstírání této země, která je jako papírový tygr. Je zřejmé, že američtí politikové podcenili čínskou odhodlanost bránit svou národní samostatnost.“

A přece přistála

Nakonec Nancy Pelosi a její delegace amerického Kongresu na Tchajwanu přece jen včera přistála. Nikdo nepíše jak se tam dostala, jestli nebylo letadlo ohrožováno Čínou a jiné podrobnosti. Prostě je tam, a konec. Čínské Ministerstvo zahraničí ihned zareagovalo prohlášením, že tím došlo k ohrožení samosprávy země, ale kupodivu, nic dalšího nepodnikli.

Pelosi prohlásila hned po přistání, že „Návštěva delegace (amerického) Kongresu na Tchajwanu uznává neochvějný závazek Ameriky podporovat tchajwanskou živou demokracii. Americká solidarita se 23 miliony obyvatelů Tchajwanu je víc důležitá dnes, než kdy předtím, kdy svět stojí před rozhodnutím mezi autokracií a demokracií.“

To je samozřejmě v přímém rozporu s tím, že Amerika podporuje ideologii, zvanou „Jedna Čína,“ která považuje ostrov Tchajwan za provincii komunistické Číny. Ovšem to je dnešní politika, vždycky aspoň na dvě strany.

Čínské Ministerstvo zahraničí zavrhlo její návštěvu a prohlásilo ji za přímé provinění proti zásadám „Jedné Číny.“ Její přílet na Tchajwan byl označen za provokaci a vměšování se do čínských vnitřních záležitostí.

A zatím na pevnině v Číně armáda posunula ozbrojené jednotky a vojenské zařízení blíž ke břehům Tchajwanské úžiny a zahájili těžké manévry. Spojené státy zase vyslaly jednu z jejich lodí pro přistávání letadel do těsné blízkosti ostrova.

Americká strategie

Americké vztahy s Čínou jsou při nejmenším zvláštní. Od 1970. let byli spolu sice v plném diplomatickém spojení a Washington sdílel s Čínou názor na jednu, jedinou Čínu, což znamená připojení Tchajwanu. Ale současně podporovali Tchajwan v jeho nezávislosti tím, že ho neustále vyzbrojovali. Během čtyřiceti letech jakéhosi soužití s Čínou, kdy tam postupně přestěhovali většinu amerického průmyslu a předstírali, že jsou na jejich straně, celou tu dobu, napřed tajně a později veřejně, vyzbrojovali Tchajwan.

Soužití těchto dvou mocností bylo založeno na trvalém zastrašování. Washington napřed dělal co mohl, aby zabránil Pekingu spojit se s Tchajwanem násilím. Ale jak Peking nabýval na moci a na odhodlanosti, Washington začal k útoku na Tchajwan dokonce provokovat. Snad doufali, že v boji s mocným nepřítelem, kterým se Tchajwan postupem času stal, Čína pozbyde část svého vlivu a nebude jim samým schopna konkurovat? President Obama šel dokonce tak daleko, že chtěl přesunout velkou část armády do východní Asie, snad aby měl nad Čínou lepší dohled.

Za Presidenta Trumpa došlo dokonce k ekonomické válce s Pekingem a strategie „Jedna Čína“ byla využívána na jejich ovládání. To všecko skončilo za Bidena, o kterém se dokonce říkalo, že je čínský agent.

Během let začala „Jedna Čína“ dostávat od Ameriky jeden zásah za druhým. Washington začal jednat s Tchajwanem zcela otevřeně, vyzbrojoval jejich armádu a časté návštěvy amerických politiků byly zaměřeny na „podporu tchajwanské svéprávnosti.“ Amerika dokonce chtěla, aby se Tchajwan stal členem OSN. Postupně to došlo tak daleko, že americká media veřejně odsuzovala nápad „Jedné Číny“ a Biden nejednou prohlásil, že kdyby byl ostrov napaden, že je Spojené státy přijdou bránit. Jak je vidět, koulejí to na všecky strany, podle toho, odkud fouká vítr.

Na druhou stranu říká Washington, že nechce přímou konfrontaci s Čínou, ale že pouze brání „americké hodnoty,“ (cokoliv tyto jsou) a pilně zkoušejí Čínu rozkládat zevnitř.

Se současnou návštěvou Pelosi na Tchajwanu – nikdo neví, co se za tím skrývá. Je možné, že je to pouze snaha Nancy samotné, odvést pozornost od jejích vlastních problémů, jako je skandál, týkající se korupce, investice, podložené vnitřními informacemi, což ji může koncem roku stát místo Mluvčího Kongresu. Ale taky to může být snaha odtrhnout Tchajwan od Číny.

Hlavní američtí politikové celou záležitost zlehčují a označují za něco nepodstatného. Říkají, že za jakýkoliv konflikt, který by to způsobilo, by byla vinna Čína – zjevně nemají dostatečně vyvinutý geopolitický a strategický cit a chybí jim předvídavost.

Tim Anderson, vedoucí proti-imperialistické skupiny, nazvané „Centrum proti-hegemonických studií“ říká, že návštěva členů amerického Kongresu je záměrný čin, namířený na poškození Číny. Pelosi tam přicestovala s vojenským doprovodem několika obrovských válečných lodí. Když vezmeme v úvahu, že Washington původně považoval Tchajwan za součást Číny, tak se to rovná vojenskému vpádu na čínské území.

Je to, jakoby Čína poslala své vojsko na Havaj a tím ohrožovala Ameriku, anebo v evropském případě, jakoby je poslali na Sicilii, s několika po zuby ozbrojenými válečnými plavidly a s letectvem, čekajícím někde opodál. To by byl zjevný útok proti celému území Evropy.

Nikdo neví, jak se Čína zachová. Američané doufají, že podniknou něco nerozvážného, ale to se asi nestane. Je možné, že ani žádné pozdější vojenské třenice z toho nevzniknou, ale to neznamená, že situace bude o to lepší. Jedno je jasné, že něco takového Číňané nikdy nezapomenou a ani to zapomenout nemohou. Takže nějaké následky určitě budou.

Peking sám varoval, že ty následky budou neblahé. Po takových výhrůžkách z jejich strany budou muset něco podniknout, aby před světem zachránili reputaci. Co to bude, to nevíme. Můžeme jen doufat, že to nebude nic příliš drastického.

Pro nás je podstatné, že když náš hlavní zrádce, což je Evropská unie, nás úspěšně zbavil našeho vlastního zemědělství, které by nás udrželo v dobách nouze, odřízl nás od ruských hnojiv a ruských potravin a teď nás zbavují i dovozu potravin z Číny – že budeme opravdu hladem.

A co když je to celé jeden plán a všichni vedoucí států, Číny, US, Ruska, EU, Iránu a všichni ostatní, jsou pouze šaškové, účinkující v jedné velké divadelní tragikomedii globalistů, kteří zkouší co nejvíc z nás vyhubit jedovatými injekcemi, zákeřnou a nefunkční medicínou, útoky shora ve formě chemtrails, napůl otráveným jídlem a nakonec i hladem?

Uvědomte si, maso už dávno není to maso, co jsme znali kdysi. Je plné vody, což může být následek zadržování vody vlivem hormonů. Káva už dávno neosvěžuje. Mnohý chléb obsahuje rakovinotvornou soju a jiné přísady, které tam nemají co dělat. Máslo je tak drahé, že si na ně člověk musí vzít půjčku a tak se prodá „Jihočeské.“ Jihočeské co? Co je v něm jihočeského? Určitě to není máslo, to by tam bylo napsáno velkými písmeny. Takže je to další podvod, za který by měla být firma soudně trestána … a tak dále.

Americké hodnoty v praxi

Co jsou již zmiňované americké hodnoty? Zdá se, že to nikdo neví, ale lidé se tím často ohánějí, hlavně pak politikové. Ještě nikdo ale neřekl, co tyto hodnoty doopravdy jsou. Je to snad to, že napřed straníme Číně a pak Tchajwanu? Že ze zálohy, s použitím někoho jiného bojujeme s Ruskem na Ukrajině?

Významný americký politik dávno zašlých let (nebo spíš manipulátor) Henry Kissinger je další, který mění své názory zároveň se spodním prádlem. Na konferenci v Davosu promlouval k obrovskému davu ziskuchtivých zbohatlíků a vysvětloval jim, že musí nutně uzavřít s Ukrajinou mír a přestat válčit. Zdůraznil také, že některá území si musí Rusko ponechat.

O pár týdnů na to, Kissinger veřejně varuje Ukrajinu, aby v žádném případě nedovolila Rusku připojit nějaká území. Ovšem, když Ukrajina bude Rusům bránit v zabrání území, která navíc chtějí být za každou cenu Rusy zabrána a dělají na to referenda, tak nebudou žádné mírové rozhovory a válka bude pokračovat pořád dál.

Takže co doopravdy tento starý lišák sleduje?

Proč Čína Tchajwan už dávno neobsadila?

Čína je obrovská země, kdežto Tchajwan je malý proužek zeminy kdesi v moři, takže něco takového by pro ně neměl být velký problém. Jenže problém to je. Tchajwan má totiž velice mocné spojence, což jsou Spojené státy a Japonsko, oba odhodlaní přijít na pomoc, kdyby došlo k útoku ze strany Číny. Dokonce i Německo se přidalo, nemohou se dostat přes to, že obrovský stát by napadl svého mnohem menšího souseda. Zajímavé, na Ukrajině jim to nevadilo!

V tom směru se můžeme opravdu divit Rusku, že se zastává plánu „Jedna Čína.“ Přece vtáhli na Ukrajinu právě proto, aby chránili dva malé státy před velkým a dobře vyzbrojeným sousedem. Tam jim to vadilo a tady ne? Je možné, že jsou na straně Číny kvůli udržení přátelských styků s tímto gigantem. Ale ani to je neopravňuje k tomu, aby zatratili malý národ o 23,5 milionech lidí, který zjevně nechce mít nic společného s diktátorským komunismem, proti kterému se i Rusové sami nedávno postavili.

Jsou ale ještě jiné důvody, proč Čína nikdy nezabrala Tchajwan, jak vysvětluje indická televize. Tchaiwan je tvarem taková nudle kdesi v moři a ve svém nejužším místě má pouze 128 km. Takovou vzdálenost přeletí dnešní válečné letadlo jako nic a ani nestačí vypustit bombu. Tchaiwan má také velice pokročilý protiletecký systém, přes který by se čínské střely nedostaly.

Takže jediný způsob, jak Tchajwan napadnout by byl přes moře, což je velice pomalé a blížící se loďstvo může být snadno napadeno odkudkoliv. Tchajwanská města a vojenské cíle jsou daleko od sebe a bylo by obtížné rozhodnout, co napadnout první, aby se ty ostatní těžce nebránily.

Západní strana ostrova, směrem k Číně, je plná řek a kanálů, takže neskýtá nejlepší místo k započetí útoku. Je tam velmi málo pláží, kde by mohli vyjít na pevninu potápěči. Mnoho ostrůvků, obklopujících hlavní ostrov jsou rovněž vybaveny vynikající protileteckou obranou, která funguje i proti lodím. Takže aby čínská armáda mohla zabrat některé přístavy, tak by je museli přitom zničit a zničené jí pak na nic nejsou.

Tchajwan je ve skutečnosti velice strategicky umístěný ostrov, s množstvím přírodní a přídavné obrany, takže není divu, že ho Čína za celých 73 let nedokázala napadnout. Nepřipadá v úvahu, že by to celou tu dobu usilovně neplánovali.

Latest posts by Redakce (see all)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,90 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)