19.8.2016
Kategorie: Ekonomika

Mnozí lidé věří, že stát má nějaké peníze

Sdílejte článek:

JAROSLAV MARSA

Otázka však není úplně triviální. Stát, a hovořme o to našem, má samozřejmě pouze ty peníze, které nám na základě legislativní krádeže, tedy daní všeho druhu, ukradne. Protože mu to však nestačí, používá další dva rafinované způsoby jak nás přiblížit kocovině.

[ad#clanek-respo]

Tím prvním je fiskální politika, tedy možnost dělat dluhy na úkor někoho jiného, stát prostě dělá dluhy na úkor svých občanů aby si je koupil, resp. jejich hlasy v příštích volbách, tedy těch neobdařených selským rozumem či jej nepoužívajícím.

Tím druhým je politika monetární, tedy “právo”, skrze Českou národní banku, tisknout peníze, které se projeví v inflaci, tedy v tom, že za stejné peníze si koupíte stále méně, ale tak nějak to není vidět.

U nás k tomu navíc přistupuje i další činnost ČNB, trvale znehodnocujíc naši měnu, takže zvýhodňuje vývoz ale zároveň zdražuje dovoz. Navíc vývozce “zlenivňuje”, až budou vystaveni otevřenému trhu, půjdou dolů. Druhým důsledkem je směřování výroby, a zejména klíčového strojírenství, do oblasti výroben a montoven, nikoli do oblasti inženýringu a řízení projektů, vyrobit cokoli dovede každé levně placené cvičené zvířátko nebo robot. Proto také nikdy nebudeme brát ty světové platy, montér prostě bere méně než inženýr.

Čím více vychýlíte kyvadlo jedním směrem, tím více po uvolnění vykývne na druhou stranu. To platí pro ekonomiku, stejně jako vztahy, státy, rodinu nebo politiku. A každý výkyv skrývá nebezpečí turbulencí z důvodu zásadních změn podmínek a nepředvídatelných reakcí na ně.

Současný socialisticko-korporativistický establishment nepokládám za hloupý, tedy že by výše uvedené nechápal, ale za zločinný.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Jaroslav Marsa

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...