24.2.2017
Kategorie: Politika

Mnichovská slepá ulička

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

Prezident Miloš Zeman se rád chlubí svojí minulostí prognostika a schopností předvídat vývoj událostí. Jenomže minimálně v jednom aspektu krutě zklamal. Ten aspekt se jmenuje – Ukrajina.

[ad#pp-clanek-ctverec-horni]

Svého času na konferenci, pořádané ruským oligarchou Vladimirem Jakuninem na Kypru, označil Zeman krizi na východě Ukrajiny nikoliv za ruskou invazi, ale za občanskou válku, a přirovnal ji k chřipce, která brzy pomine. A to navzdory zprávám kyjevských úřadů i Severoatlantické aliance, podle nichž v Doněcké a Luhanské oblasti operovali a operují vojáci ruské armády. To bylo již před třemi roky.

Zeman na té konferenci také vyzval ke zrušení sankcí proti Rusku, které zavedla Evropská unie a Spojené státy v reakci na anexi Krymu, a ve snaze přinutit ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal vyzbrojovat separatisty a posílat na východ Ukrajiny ruské ozbrojence a vojáky.

Zeman svoji prognostickou roli evidentně nezvládl. Buď nezvládl – anebo záměrně lhal.

Sankce stále platí, a chřipka se nějak protáhla. A co víc – patří dnes k nejrizikovějším ohniskům v Evropě, která mohou kdokoliv zažehnout nekontrolovatelný konflikt.

„Když selže politika, Donbas obsadíme silou,“ prohlásil velitel separatistů Alexandr Zacharčenko. Východoukrajinští povstalci jsou podle něj odhodláni obsadit silou donbaská území, kontrolovaná Kyjevem, pokud se to nepodaří politickými prostředky. Kreml jeho slova formálně odsoudil, ale současně sdělil, že Zacharčenka chápe.

Vožď proruských radikálů také vyjádřil přesvědčení, že „světoví vůdci“ se nad nároky povstalců „v nejbližších hodinách zamyslíTo umožní některé věci vyřešit během čtyř hodin,“ konstatoval.

Na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, že NATO je institucí studené války. Zdrojem bezpečnostního napětí v Evropě, podle Rusů, není situace na Ukrajině, ale rozšiřování NATO.

Čeští komunisté dnes otevřeně požadují referendum o vystoupení ČR z NATO. Přitom jejich náčelník Vojtěch Filip ještě nedávno odmítal, že by se jeho strana snažila odvést Českou republiku z NATO.“Nevěřte všemu, co se říká,” vzkázal tehdy svému protějšku z ODS Petru Nečasovi.

„Evropa musí od Ruska očekávat další falešné zprávy, jejichž cílem bude podkopat důvěru v NATO“. Na stejné konferenci v Mnichově to řekl šéf Vojenského výboru NATO, český generál Petr Pavel.

Pobaltské státy a Polsko ve snaze připravit se na možnou invazi podle podobného scénáře, jaký použili Rusové na Ukrajině (ale i v Gruzii, Podněstří, Abcházii a Jižní Osetii), se snaží zabezpečit svojí obranu. Česká republika v této situaci působí jako lehkomyslný floutek, zabývající se výhradně domácími problémy.„Myslím, že bychom se měli vrátit ke starostem běžných lidí,“ říká premiér B. Sobotka.

Rusko přistoupilo v minulých dnech k dalšímu provokativnímu kroku. Cestovní pasy a další dokumenty, vydané povstaleckými úřady na východě Ukrajiny, jsou od nynějška považované v Rusku za platné. Kyjev považuje Putinův dekret, který uznávání nařídil za porušení minských mírových dohod. Agentura AFP upozornila, že doklady vydávané povstaleckými úřady od loňského března se velice podobají ruským pasům.

Minské mírové dohody Rusko sice nedodržuje, ale od pondělí má platit na východě Ukrajiny nové příměří. Všechny zúčastněné strany se dohodly, že využijí svého vlivu k jeho zajištění. V Mnichově to po schůzce se svými protějšky z Francie, Ruska a Ukrajiny oznámil německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Sociálně demokratický ministr, který zpochybňuje příslib kancléřky Angely Merkelové na zvýšení výdajů na obranu na 2 % HDP, jak se k tomu zavázalo

Zahraniční politika Evropské unie se ukázala jako zcela nefunkční. Evropa se ocitá ve slepé uličce. Válečný konflikt s Ruskem si samozřejmě nikdo nepřeje, ale přimět Rusko k dodržování zásad mezinárodního práva je takřka nemožné.

Není se co divit, že ukrajinský ministr Pavlo Klimkin “vůbec není šťastný” z toho, k čemu schůzka dospěla. “Zapotřebí jsou výsledky, nejenom prohlášení,“ dodal. Podobně to cítí Američané. „Pro většinu spojenců ze Severoatlantické aliance přišel čas dělat víc pro společnou obranu,“ řekl na mnichovské konferenci americký viceprezident Mike Pence. Spojenci podle něj musejí nést spravedlivý díl zodpovědnosti, jinak alianci podkopávají.

Před téměř osmdesáti lety Mnichovská dohoda znamenala likvidaci Československa a přispěla k rozpoutání 2. světové války.

Jaké výsledky přinese tato nová dohoda?

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 2,79 out of 5)
Loading...