22.1.2021
Kategorie: Politika

Minář pohořel. O hnutí exvůdce chvilkařů je malý zájem

Sdílejte článek:

SPU/ALENA NOVOTNÁ

Sedí Mikuláš Minář smutně v koutě? Asi ano. Nikdo ho nechce. Přecenil svou popularitu a jeho nové hnutí se do voleb hlásit nebude. Ledaže by se stal zázrak.

Bylo to možná opojení z patnácti minut slávy. Podávali mu ruce osobnosti. Respektovali ho. Občanská pravice v českém parlamentu mu nadbíhala. Desítky tisíc lidí chodily na povel protestovat za jeho agendu. A teď? Teď Mikuláš Minář všechno prošustroval. A sám si to uvědomuje.

Ono totiž sehnat lidi na náměstí nebo na Letenskou pláň je jedna věc. Šikovnému populistovi, který umí zahrát na ty správné struny, to nedá ani moc práce. Obzvlášť když za sebou máte třídu lidí, která se ráda nadchne pro nového Havla. A když za vámi stojí média hlavního proudu, které příběhy lidí jdoucí proti „nespravedlivému systému“ přímo zbožňují.

Jenže politika, to je drazí přátelé jiné kafe. A zakládat politickou stranu na poli, které je rozparcelováno a není tam příliš k hnutí, je dílo se špatnými vyhlídkami.

Co že se stalo? Bývalý vůdce chvilkařů a dnes šéfík hnutí Lidé PRO Mikuláš Minář otevřeně promluvil o tom, jak se to má s jeho politickým projektem. Jak? Nic moc.

Hnutí Lidé PRO, jak Minář přiznal, od začátku prosince nasbíralo mírně nad 25 tisíc podpisů. „Je to sice méně, než jsme čekali, avšak taková je realita restriktivních opatření a svazující doby covidové. Přesto doufáme, že se nám růst podpisů podaří nakopnout,” uvedl Minář.

Závazek „buď pořádně, anebo vůbec“ podle Mináře trvá, protože cílem hnutí není se dostat za každou cenu do Parlamentu, ale pomoci vytvořit stabilní demokratickou vládu.

„Chceme do demokratického tábora přivést lidi zklamané, nerozhodnuté a nevoliče. Pokud sami nezískáme dostatečnou podporu, pak raději odstoupíme a podpoříme stávající opoziční strany,“ uvedl.

Nad svou účastí na kandidátce jiné strany zatím neuvažuje.

A zatím je to klíčové slovo. Když mu STAN, TOP 09 nebo Piráti hodí tučnou návnadu, určitě by se mohl chytit. Protože cíle, které si sám Minář stanovil, se mu splnit nepodaří.

Po nasbírání prvních 100 tisíců podpisů hnutí avizuje přípravu plánu pro Česko, po dalších 100 tisících ustavující sjezd, následně při 300 tisíců signatářích přípravu přímé volby. A když shromáždí 500 tisíc podpisů, tak hnutí Lidé PRO bude kandidovat v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny.

Jakou budoucnost má Minářovo hnutí Lidé PRO? O tom jsme hovořili s politologem Tomášem Doležalem:

„Vzhledem k aktuální společenské a politické situaci se nejedná o velké překvapení. Potenciál Minářova hnutí – i jeho osoby – se do velké míry vyčerpal s nástupem epidemie koronaviru, jejíž dopady jednak postupně donutily sta tisíce občanů přehodnotit pořadí jejich priorit a současně omezily Minářův prostor pouze na oblast médií a sociálních sítí.

Ukázalo se, že iniciativa Milion chvilek pro demokracii byla spíše nestranickým (resp. nadstranickým) projektem pro ‚dobré počasí’, nikoli pevnou a přesvědčivou stranicko-politickou alternativou. Navíc levicověliberální a progresivističtí voliči mají v současné době v rámci stranického spektra celkem slušný výběr. A významnou roli v tomto procesu hraje i ustavení dvou předvolebních koalic – STAN a Pirátů na jedné straně a ODS, TOP 09 a KDU-ČSL na straně druhé. Což volební šance liberálního bloku zvyšuje a jeho voliči to kvitují. Jejich touha po hledání alternativy tím rapidně klesá,” říká expert.

V čem spočívá Minářova chyba? Žil v rauši slávy po protibabišovských protestech?

„To jistě platí. A také nesprávně ztotožnil vysokou účast na svých mítincích s předpokladem stejně vysoké anebo ještě vyšší volební podpory. Přičemž v případě Milionu chvilek pro demokracii se jednalo o ad hoc protestní hnutí, nikoli o zárodek masové politické strany, resp. strany s masovou voličskou podporou.

Dále pan Minář nikdy nepřišel s jasným a atraktivním politickým programem, který by byl na české politické scéně originální. Totéž platí o osobnostech spojených s jeho projektem. Lépe řečeno s jejich absencí. A vůbec do programatiky a výstupů svého hnutí neinkorporoval téma způsobu boje s epidemií koronaviru a jejími společenskými dopady, což je další závažná chyba. Moralizující antibabišovská rétorika je v tomto ohledu naprosto nedostačující,” říká pan Doležal.

Stihne Minář do říjnových voleb sehnat podstatně větší podporu, než má teď?

„Podstatně vyšší již určitě ne. Politický vývoj – i vývoj volebních preferencí – sice může mít ještě značnou dynamiku, ovšem jestli se na jeho vlně někdo vyveze, nebude to Mikuláš Minář. Jak už bylo řečeno, hlavně proto, že na ‚jeho’ straně stranického a politického spektra je naprosto přeplněno,” míní expert.

Jak vidíte jeho politickou budoucnost? Vstoupí do nějaké ze zavedených stran?

„Před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny určitě ne. A pak samozřejmě záleží na volebním výsledku a na dalším povolebním vývoji. Pokud zůstane tzv. liberální blok v opozici, lze očekávat v jeho rámci – a okolo něj – jistý personální pohyb, jehož se zúčastní i Mikuláš Minář. Pokud bude tento blok sestavovat vládu, prostor pro Mináře se na delší dobu zúží, ale vzhledem k jeho mládí a politickým ambicím půjde spíše o menší přestávku, která, na první pohled možná trochu paradoxně, může přispět k tomu, že si své cíle ujasní, včetně např. té varianty, že bude kritikem této vlády vyhraněně levicově liberálních pozic, jakýmsi jejím zrcadlem či špatným svědomím,” říká politolog Tomáš Doležal.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...