16.9.2018
Kategorie: Společnost

Má ČR přijmout 50 syrských sirotků?

Sdílejte článek:

COM

Český premiér Andrej Babiš obráží Evropu s výrokem, že Česko „nepřijme ani jednoho migranta“, u kulatého stolu v Senátu se ale probíral nápad na přijetí hned 50 uprchlíků – sirotků ze Sýrie. Myšlenku razí europoslankyně Michaela Šojdrová.

[ad#textova1]

“Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze,” řekl premiér. Česko je podle něj solidární, od roku 2015 do různých zemí kvůli migraci poslalo 2,5 miliardy korun, pomáhá na místě v Sýrii lékaři i experty. “A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?” dodal Babiš.

Podle europoslankyně Šojdrové by ale Česká republika mohla, či spíše měla přijmout pět desítek dětí, osiřelých dívek i chlapců, vesměs mladších osmnácti let. Podporu pro to sbírá mezi politiky. „Rozhodně kvůli tomu nečekám slávu, naopak musím těžce vysvětlovat, že máme projevit solidaritu a tím spíše u dětí. Nechci to také dělat sólově, ale v dohodě se širší komunitou a s politiky KDU-ČSL. Když s někým mluvím, cítím podporu, ale pořád dokola slyším, jak je to politicky ožehavé,“ řekla Šojdrová.

Podporu její snaze vyjadřuje například senátor Václav Hampl (zvolený jako nestraník za KDU-ČSL a Stranu zelených). „Asi mě ještě neopustil patologický optimismus, a tak si myslím, že by se to do nějaké míry podařit mohlo a rozhodně se v tom hodlám angažovat,“ říká Hampl. „Jsem přesvědčen, že navzdory strachu z imigrace z afrických zemí a Blízkého východu, který dnes v ČR dominuje, existuje významná část občanů, pro něž je účast, soucit a pomoc lidem postiženým válkou, přírodními katastrofami nebo despotickými režimy velmi významnou hodnotou a převládající politickou rétorikou o tom, že „ani jednoho uprchlíka nepřijmeme“, se necítí být adekvátně reprezentováni,“ doplňuje Hampl.

Předseda koaliční ČSSD a vicepremiér Hamáček připomněl, že Česko tento týden darovalo více než 200 milionů korun na nákup hlídkových lodí pro libyjskou pobřežní stráž a je proti povinným kvótám na rozdělování migrantů. “Zcela jistě bychom ale jako desetimilionová země zvládli nabídnout nový domov 50 dětem, které ve válce v Sýrii ztratily rodiče…,” uvedl na svém twitteru.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek míní, že padesát syrských sirotků jistě nalezne domov někde jinde. “My ale říkáme celému světu, že jsme nelidští. Kráčíme dobrovolně do izolace a opovržení. Na tuhle hloupou a buranskou politiku těžce doplatíme. Bohužel zcela zaslouženě,” napsal na twitteru. Jeho stranický kolega Jaromír Štětina uvedl, že soucit je pragmatická kategorie a pokud z něj politici nevycházejí, nastávají škody. “Škody například způsobí izolace a opovržení ze strany jiných zemí EU vůči Česku,” dodal.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček s Babišovým postojem souhlasí. “Je odporné, že si někteří politici – hyeny, udělali beranidlo z nic netušící a nevinné padesátky syrských sirotků,” uvedl na twitteru. Podle něj může Česko pomoci třeba 5000 sirotků, ovšem v jejich domově, tedy Sýrii. “A pomáhejme našim sirotkům, jak správně řekl pan premiér. Na ty už nikdo z hyen nemyslí,” dodal Ovčáček.

Babiš uprchlíky odmítá “předvolebně” dlouhodobě. Tezi o tom, že „nepřijme ani jednoho migranta“ opakuje premiér jak v rámci předvolební kampaně před komunálními volbami, tak při setkáních se zahraničními politiky. 

Nicméně celý příběh syrských sirotků se jeví pouze jako virtuálně-mediální kauza, na které se momentálně nejvíc přiživuje a sbírá politické body premiér. Nikde jsem totiž neviděl – pokud by nás vůbec někdo oficiálně požádal ty sirotky přijmout, což se pokud vím nestalo – že by měl někdo nějaký plán, co bychom tady s těmi padesáti dětmi vlastně dělali. Našel jsem jedinou zmínku v článku na Aktuálně, kde se vágně psalo o “spolupráci s dětskými domovy”. Proces osvojení je nesmírně složitý, zvlášť když jde o cizince, o které by navíc ani nebyl takový zájem. Takže ve výsledku bychom tu měli padesát dětí v děcáku, ze kterého by se dostaly nejdřív 18 letech. To sorry jako, to je pomoc úplně na dvě věci.

[ad#pp-clanek-ctverec]

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...