
Liberální demokracie se hroutí na všech frontách
SVEN R. LARSON
Navrhovaná reforma péče o seniory v Německu se stává výmluvným symbolem konce evropského modelu. Jak se pohodlný život střední třídy stává nedosažitelným, ekonomická stabilita a politický klid postupně mizí.
Ústředním pojmem liberální demokracie je „lidský pokrok“: nacházíme se na neustálé cestě od horšího k lepšímu, neustále zvyšujeme svou životní úroveň, snižujeme chudobu, zlepšujeme veřejné zdraví a řešíme stále složitější technické problémy. Válku nahrazujeme diplomacií a mírovým soužitím.
V Evropě, zejména v její severní a západní části, panuje rozšířený obraz, že tento kontinent je kolébkou a epicentrem liberální demokracie. Tento sociální, politický a ekonomický model spočíval na třech pilířích: nezávislé justici, parlamentní demokracii a svobodě projevu a sociálním státu, který omezoval ekonomickou stratifikaci.
Podle zakořeněného evropského sebevědomí tento model udržuje Evropu v neustálém vývoji. Její národy se neustále vyvíjejí směrem k vyšší úrovni sociální, kulturní a ekonomické vyspělosti.
Liberální demokracie ve skutečnosti ze své podstaty slibuje nekonečný pokrok.
I když je rozhodně pravda, že Evropa je globálním původcem liberální demokracie, ta část o nekonečném pokroku je nepravdivá. Evropa a její sociální model již tento slib neplní; její tři pilíře se rozpadají. Před očima evropského obyvatelstva, jehož životy jsou stále více a negativně ovlivňovány, se odehrává trojnásobná eroze civilizovaného života.
V dosud jen počáteční reakci se Evropané pomalu probouzejí. Dosud omezovali projevy své nespokojenosti na volební urny, ale pokud bude socioekonomická eroze státních institucí kontinentu pokračovat, může tato reakce nabýt mnohem výraznějších forem.
Mezitím se evropské politické vedení chová, jako by žádné neduhy nevidělo, neslyšelo žádný úpadek a necítilo žádnou zkázu. Je slepé k civilizačnímu úpadku, který je patrný ve všech třech pilířích liberální demokracie.
Úpadek prvního pilíře, nezávislé justice, se stal žalostně zřejmým. Existuje spousta příkladů toho, jak nezávislá justice v Evropě mizí, ale její eroze se neomezuje pouze na soudy. Ztráta nestrannosti zasáhla hluboko i do řad orgánů činných v trestním řízení. Málokdy je to tak jasně ilustrováno jako v případě, kdy britská policie nedávno nechala bílou oběť zločinu vykrvácet, zatímco se dětinsky starala o jejího nebělošského útočníka.
Druhý pilíř liberální demokracie, parlamentní systém se svobodou projevu a nestrannými volbami, se rovněž propadá. Zatímco lidé bouří proti neudržitelným imigračním politikám tím, že volí národně konzervativní strany, údajně demokratické vládní instituce reagují vytvářením frankensteinovských koalic, aby tyto strany udržely mimo moc.
Zánik svobody projevu je další obětí na oltáři boje elity o ochranu své demokracie před hlasem lidu.
Stále více Evropanů si uvědomuje zhoršování těchto prvních dvou pilířů, ale rozpad třetího pilíře bude pravděpodobně nejsilnějším katalyzátorem reakce lidu na ztrátu svobody, prosperity a míru. Tímto třetím pilířem je sociální stát: slib všem občanům, že bez ohledu na jejich současné či budoucí ekonomické poměry jim stát vždy poskytne komplexní záchrannou síť a – co je ještě důležitější – pozvedne osoby s nízkými příjmy na vyšší životní úroveň, než by si mohly dovolit samy.
Vysoká míra ekonomické rovnosti by zaručovala sociální a politickou umírněnost. Nároky financované z daní by přivedly každého k životnímu stylu střední třídy, kde by drtivá většina měla z radikálních politických otřesů více co ztratit než získat.
Právě toto spojení ekonomické stability a politického klidu mělo být receptem na úspěch liberální demokracie.
Mělo to však dva háčky.
Prvním z nich byla tendence podněcovat aroganci mezi politickou elitou. Od 60. let, tedy zhruba po jedné generaci od zahájení liberálně-demokratického projektu, se vlády západní a severní Evropy pustily do řady arogantních společenských experimentů; pod palbu kritiky se dostaly instituce zásadní pro civilizaci, jako je rodina a výchova dětí, církev a víra či národní stát a demografická homogenita. Během poslední třetiny 20. století experimentální pýcha narušila nukleární rodinu a otevřela Evropu imigraci nesčetného množství lidí z kulturně, nábožensky a ekonomicky odlišného prostředí.
V rámci tohoto projevu arogance začala elita přetvářet první dva pilíře liberální demokracie, aby posílila experimentální agendu. Do soudnictví pronikly rasové předsudky; projevy kritické vůči těmto experimentům byly stigmatizovány nebo dokonce zakázány jako „nenávistné projevy“.
Druhý problém s liberálně-demokratickým receptem na stabilitu se objevil teprve nedávno. Od přelomu tisíciletí se ekonomiky západní a severní Evropy pomalu propadaly do ekonomické stagnace. Nejprve dosáhly bodu, kdy již nedokázaly udržet roční reálný růst HDP ve výši 3 %, čímž ztratily schopnost trvale zlepšovat životní úroveň. Poté klesly pod 2 % ročně, což je úroveň, pod kterou životní úroveň národa pomalu klesá.
Tento pokles ekonomické aktivity, který se široké veřejnosti zdá být technický a málo zajímavý, má výbušné důsledky, pokud je ignorován. Švédsko bylo raným příkladem před 35 lety; země se z té krize nikdy skutečně nevzpamatovala. Řecko rovněž trvale ztratilo značnou část prosperity, kterou vybudovalo, když liberálně-demokratický model ještě fungoval.
Evropa obecně nyní uvízla ve stavu strukturální ekonomické stagnace a důsledky jsou stále všudypřítomnější. Imigranti, jejichž pracovní kompetence jsou obecně hluboko pod požadavky evropského trhu práce, představují neustále se rozšiřující zátěž pro sociální stát. Místní mládež mezitím zůstává uvězněna ve špatně placených a bezvýchodných zaměstnáních. Zatímco si začínají uvědomovat, že v životě nedosáhnou stejného finančního pokroku jako jejich rodiče, čelí také právnímu a politickému systému, který je kvůli jejich bílé barvě pleti označuje za rasisty. V reakci na to mnozí stále zřetelněji odmítají politický mainstream.
Demografický úpadek propad sociálního státu jen zrychluje. Pod tlakem strukturálně nedostatečných daňových příjmů a nekonečných požadavků na sociální dávky vlády stále častěji porušují sliby ekonomické rovnosti – ústřední princip liberální demokracie.
Se ztrátou tohoto slibu přichází ztráta finanční předvídatelnosti. Ti, kdo své celé životy plánovali na základě těchto slibů financovaných z daní, nyní cítí, jak se jim liberálně-demokratická půda otřásá pod nohama.
Minulý týden německý časopis Bild informoval o prozaickém příkladu, který přesně ilustruje, jak se rozpad sociálního státu prožírá do každodenního života obyčejných Evropanů. V návrhu reformy financování péče o seniory v Německu místopředseda parlamentní frakce CDU Albert Stegemann navrhuje, že nejprve by se měly využít vlastní prostředky, než za ně zaplatí veřejnost. A výslovně má na mysli i nemovitosti, ve kterých daná osoba sama bydlí.
Zásadní dopad tohoto návrhu je dobře zamaskován. Pokud by byl tento návrh přijat jako zákon, znamenalo by to konec modelu, v němž náklady na péči o seniory hradí povinné pojištění a sociální dávky financované z daní. V důsledku toho by rodiče a prarodiče již nemohli předat svým potomkům skromný majetek, který představuje splacený dům. Museli by své domy prodat, aby si mohli financovat vlastní péči ve stáří.
Dědictví v podobě domu bylo vždy základem stabilního mezigeneračního finančního růstu. S vědomím, že se mohou těšit na toto dědictví a zároveň se spolehnout na sociální stát, mladší generace akceptují vysoké daně a podle toho plánují své osobní finance.
Dokud ekonomika roste v rámci širšího společenského, kulturního a hospodářského pokroku, může sociální stát plnit své sliby. A když se tak děje, podporujeme jej tím, že hlasujeme, jednáme a vyjadřujeme se s rozvahou. Přispíváme tak ke stabilitě, kterou nám slibují instituce liberální demokracie.
Evropský sociální model se dnes na celé řadě front vzdaluje od svých slibů. Ať už jde o soudnictví, parlamentní systém, nebo sociální stát. Zatímco lidé na to reagují, politické elity setrvávají v blažené, dobrovolné nevědomosti. Jejich odtrženost od reality vybízí k biblickým přirovnáním, ale zároveň vyvolává obavy z toho, co může přijít.
Evropa musí projekt liberální demokracie opustit, ale musí tak učinit mírovým a spořádaným způsobem. To se bohužel jeví jako stále méně dosažitelné. Pomalu se zrychlující úpadek společnosti, jehož jsme nyní svědky, vyvolává u politické elity pouze jedinou reakci: Více téhož! Zrychlení a zdvojnásobení těch společenských experimentů, které úpadek Evropy vyvolaly.
Sven R. Larson, Ph.D., politický ekonom s doktorátem a 25 lety zkušeností z akademické sféry i světa politiky a tvorby politik, autor akademických článků a několika knih. Švéd narozením, Američanem volbou, mrzoutem od přírody. Provozuje vlastní blog Larson’s Political Economy


(24 votes, average: 4,79 out of 5)
„Pod palbu kritiky se dostaly instituce zásadní pro civilizaci, jako je rodina a výchova dětí, církev a víra či národní stát a demografická homogenita.“
Církev? Tato mafiánská organizace není součást řešení, nýbrž součást problému už někdy od roku 300. Kdybych byl ďábel, určitě bych si takovou katolickou církev založil a napáchal s ní obrovské množství zla a nespravedlnosti, šířil smrt, bolest, křivdu a bludy, potlačoval pravdu a udržoval lidi v temnotě pro moc a prachy, braje si u toho všeho do huby Ježíše.
Palba kritiky je dost málo. Církev by měla být prohlášena za teroristickou organizaci a jako s takovou by s ní mělo být zacházeno.
Ještě má tu drzost chtít restituce… Spíše ona by měla být donucena platit za povražděné žrece a vykácené svatoháje našich pohanských slovanských předků, na jejichž místech si pak stavěla svoje kostelíčky.
Kdybych byl ďábel, určitě bych si takovou katolickou církev založil a napáchal s ní obrovské množství zla a nespravedlnosti, šířil smrt, bolest, křivdu a bludy, potlačoval pravdu a udržoval lidi v temnotě pro moc a prachy, braje si u toho všeho do huby Ježíše…. 👍
Kdybych byl ďábel, určitě bych si takovou marxistickou církev založil a napáchal s ní obrovské množství zla a nespravedlnosti, šířil smrt, bolest, křivdu a bludy, potlačoval pravdu a udržoval lidi v temnotě pro moc a prachy, braje si u toho všeho do huby Spravedlnost……
Kdybych byl ďábel, určitě bych si takovou libodemo církev založil a napáchal s ní obrovské množství zla a nespravedlnosti, šířil smrt, bolest, křivdu a bludy, potlačoval pravdu a udržoval lidi v temnotě pro moc a prachy, braje si u toho všeho do huby Pokrok …..
Kdybych byl ďábel, určitě bych si takovou rasovou církev založil a napáchal s ní obrovské množství zla a nespravedlnosti, šířil smrt, bolest, křivdu a bludy, potlačoval pravdu a udržoval lidi v temnotě pro moc a prachy, braje si u toho všeho do huby Vyvolený národ ……
žehnám všem zdejším zapáleným i d i o t ů m
p.s.: tak prý nám soud zakázal mluvit o střelbě na fakultě a o skvělé práci fízlů …
Naah, komouši jsou v tomhle žabaři. Úplní amatéři, co můžou Vatikánu akorát tak podržet pivo, aby jim ukázal, jak se dělá genocida…
Balíkovi šáhli na Krista takže teď se zachová podle desatera a bible – nastaví druhou tvář a poprosí boha aby odpustil nám kteří nevíme co činíme.
Ale k tématu: – to nebyly a nejsou žádné „experimenty“, jako vždy jde zase v prvé řadě o prachy a moc. Prostě ze sebe nová generace dělá novou elitu. Oni moc dobře vědí co činí. Třeba mladý Kolář.
Na Krista? Muž, kterého nazývali Ješua, by pravděpodobně zvracel a potom hodně dlouho plakal, kdyby viděl, co se během pouhých pár staletí stalo z jeho učení. I jeho jméno překroutili, jako tolik ostatních věcí.
Má důležitou vibraci.
„Pokud chcete poznat tajemství vesmíru, přemýšlejte v pojmech energie, frekvence, vibrace.“ -Nikola Tesla
máte tedy ale trpělivost s negramotem „MR“ který si plete katolickou (především ) církev s Ježíšem, asi měl mobil od 3 let 😉
Vy jste ale vtipálek. Přestavte si že jsem starší než vy.
A tady máte domácí úkol:
philb61.github.io/
zparchantělá Germánie dojela na systém krimigrační politiky, cpe tolik peněz do cizích elementů, které NIKDY pracovat nebudou a státu nic neodvedou až jim nezbyly peníze na zaopatření těch, co vytáhli Německo z poválečné bídy a chaosu, POZOR tohle čeká v budoucnu i nás pokud si to dáme líbit
Západ brutalne zparchantel. V podstate kazdej by si predstavoval, ze bude pracovat v kancelari u pisi, bude za to brat hromadu penez a bude si zit jako lord. Na manualni praci si dovezou polaky, ukrajince, turky a treba i cechy. Na tu uplne nekvalifikovanou araby a cernochy. Akorat se jim to krapet vymklo. Ve sve zparchantelosti se ale boji agresivnich arabu. Proto radej perzekuuji domaci bile, kdyz zacnou remcat. Neverim na ruzenou vymenu obyvatelstva, ta prijde tak nejak sama. Zapad je v hajzlu a hraje u toho kapela. My mame velike geograficke stesti, ze jsme na kraji toho posraneho imperia, ne v jeho stredu. Vzdycky je snazsi se od nej oddelit, az bude nejhur. Proste erupce blbosti….
Až obdivuji Váš optimizmus Fantomasi.
Ono bylo v hIstorii Evropy dost zásadních průse*serů které měly svůj původ v této rozkošné českomoravské kotlince.
Např,
Upálení mistra Jana Husa,třiceti nebo sedmiletá válka,odjezd Franz Ferdinanda do Sarajeva, “ spojenci “ vynucené ustupování posseltovským předcůdcům, Velká samatetová loupež v roce 1989.a kolosální volební podvod JUDra P.Rychteckého a jeho zásluhou nanebevestoupení vlastizrádného,všehoschopného válečného štváče Pávka do komnat českých králů
na pražském Hradě !.
Ale pane nykádo budíček?
Druhý protentokrát Merkelslandu není přece oprávněn projevovat,třebas i jen náznakem , jakýmkoliv nesouhlas z počínáním svých ochránců!
Právě naopak ,
Pod vedením j svých zástupců,pečlivě vylovených exremetnů vylovených ze samotného bahna dna lidského odpadu je přímo zavázán nadšeně a z plesem
jásotem a lidovými merendami typu brněnslého SETKÁNÍ je obdivovat.!
A co nejdříve je z nasazením svých osobních záruk a maximálním vypětím svých poněkudvslánoucích sil je nejlépe nevratně zavést do praxe i na území zdejšího protentokrátu.!
Jimy pohrdavě nazývaný českomoravský xindl ,po staletí zjevně si libující v rektu svých germánských ochránců, se přece pokaždé ve své historii loajalitou a nenažraností svých moudrých, rychle distancoval od všech pokusů o ohavné rebelié proti svatým Václavem předurčenému mu postoji ke spásu nesoucí Germánii.
Možná budu připadat někomu tvrdá.
V citaci: V návrhu reformy financování péče o seniory v Německu místopředseda parlamentní frakce CDU Albert Stegemann navrhuje, že nejprve by se měly využít vlastní prostředky, než za ně zaplatí veřejnost. A výslovně má na mysli i nemovitosti, ve kterých daná osoba sama bydlí.
Nevím, co je na tom špatně. Když se rodina nechce starat o svého člena rodiny, ale jeho majetek dům, ve kterém senior žije sám, přitom chce, proč by měla péči o jejich seniora platit celá společnost?
Jo, nejlepší je od seniora přebrat jeho potomky jeho nemovitost, ale pak ho hodit na krk společnosti. Divné. Co tak se alespoň chvíli o svého seniora starat sami, jeho potomci? Vždyť on se o své děti také staral?
jste jen hloupá a nevzdělaná, systém rodinné péče o staré rodiče fungoval ještě do roku 1918 resp. dojížděl do roku 1945 , pak se toho ujali komunisti a demokratisti – pokrokáři, no tak ten pokrok máte, tak se ho nažerte
chudobinec, výprosa, vejminek
vs
domovy důchodců
Jo ten komunismus byl terror na zemi.
Tak především ten starý občan si to zajištění na stáří CELEJ PRODUKTIVNÍ ŽIVOT PLATIL ze svých-ne malých daní,to že si liberálnědemokratický západ(ale i my)vychoval desítky milionů mladých lemplů,kterým se rukama nechce dělat a radši se upíchnou někde v nějaké zavšivené neziskovce nebo v kanclu a ještě to zazdil pozváním dalších milionů a milionů nekompatibilních negrů,arabů a jiných vyžírků(u nás zasraných ukrajinců)-za to onen občan nemůže,že už dál nejsou peníze-samozřejmě mimo těch,co demokrati sami rozkradli(zajímavý,že v tomto jsou demokrati za jedno na celým světě)-alespoň nevím o zemi,kde by před volbami slibovali,že jim města a obce zaserou negrama
Nejste tvrdá,paní Aice,ale zjevně jen neznalá,
Proč by se u mediálně politiky a ktivisty v žoldu zemských škůdci měl starat o n ě c o k čemu mu bylo ně už po nejméně čtvrou generaci soustavně vštěpováno pohrdání, obava a odpor ke všemu co by jen připomínalo fungující rodinu,
Pod okny mého bytu je příjemné dětské hřiště.
Kromě toho že tamním dorozumívacím jazykem je většinou ukradinský šuržik,jsem si task nějak nevšiml že by mladé dámy rejdily z kočárky a pánové z míči
auty a eroplány,
Ne,jen svorně posedávají ve stínu javorů a borovic a jejich nevinná očka a prstíky snaživě likvidují armádní sbory svých šeredných protivníků,
Hitlerovsé HJ a BDM v převýchově madých Němců na Kanonen futter un Kinders Maschiné používaly fyzickou a nacionální přípravu, Fialovo/ Pávkovským chciválkům stačí šmudlací destička .
A v čase pohlavního dozrávání jim tento zázrak spolehlivě nahradí dnes jim už často překážející pohlavní íorgány,
Současné evropské „elity“ si počínají jako ruský car Mikuláš II v předvečer únorové revoluce.
Byl jsem v parlamentu na konferenci o ne justici, ale i lvizici. Jste u moci pane Okamuro. Tak se pusťte do těch uHnijních svinstev. § 355, 356, 403, 404 a dalších. Jinak dopouštíte. Zrušte tahle a další totalutní svinstva.
„Dosud omezovali projevy své nespokojenosti na volební urny“ — Kdy? Kde? Co tak pozoruju, nevnímám, že někde v evropě někdo nějak zásadně hlasoval pro reálnou změnu něčeho jiného než rétoriky. Jako u nás, prohození Fialky za Bureše nemá na další budování totality pražádný vliv, jede se dál přesně tak, jak to Burež v březnu 2020 rozjel.
Podívejme na Meloniovou, to bylo keců jak něco změní, jak se proti tomu či onomu postaví…a …. nic. Tu a tam utrousí nějakou hlášku, ale jinak jde na ruku právě tomu, co v kampani kritizovala. A takhle to vypadá s tou údajnou alternativou a voličskou reakcí, je to zjevně chiméra.
Pravda.
Jakémukoli politikovi věří jen debilové. Tyto parazitické existence je nutno neustále kontrolovat a omezovat.
Proč by se aktivi“stičtí progresivisté a ctitelé filozofié“
“ Zlaté Miliardy “ měli zabývat problémem financovaní dožívajících seniorů.?
Když se tu nastiňuje jejich výnosné a praktické jednorázové využiti okamžikem jejich nezpůsobilosti či dokonce odmítání v pokračování svých pracovních aktivit.
Po jejich zákonem předepsaném zlikvidování využít jejich průmyslově progresívně zpracované pozůstatky jako suroviny k produkci hnojiv Bio potravin,či kvalitních značkových,tetuáž nepoškozujících mýdel?
Zrovna v sousední BRD mají,díky svým mnohým vybraným SS předchůdcům Echt germánské rasy,
z tímto efektívním ekologickým způsobem likvidace nežádoucích elementů..praxí prověřené zkušenosti