12.4.2020
Kategorie: Politika

Kvikot kapříků

Sdílejte článek:

PETR ZÁVLADSKÝ

ZAVLADSKYPo několika nesmělých pokusech o „zmrazení platů“ poslanců a senátorů navrhuje Václav Klaus junior nevyplácet platy poslancům a senátorům za II. pololetí 2020. Náhrady by poslancům zůstaly. A už se ozývá ryk, že je to populismus.

No jasně, vy si utáhněte opasky, my ne!!! To by byl hrozný populismus! A to pořád ještě hovoříme o pitomých 200 poslancích a 81 senátorech, nějaké ty členy vlády, kteří nejsou zároveň i poslanci, ani nepočítám.

Jenže řez by měl být daleko, daleko radikálnější! Všechny ty zbytečně úřady, které lidem jen komplikují život, plné „důležitých“ vyžírků, kteří by byli i zadarmo drazí. A jeden každý vyžírka, který, aby zdůraznil a zdůvodnil svojí moc, vymýšlí lejstra a razítka a formuláře a čím komplikovanější, tím lepší, protože to zdůvodní jeho existenci a legalizuje touhu vytvořit nový odbor na úřadu, a vytvořit nové podřízené, které bude moci řídit a tím povýšit svojí vlastní důležitost na vyšší level.

Nezbytné by bylo, aby slovy Cimrmanů „přišel nějaký mladší, který už se nezakecá“, jinak skončíme jako jeden velikánský státní úřad, který zbylé stádečko otroků bude nuceno živit. Jasně, obránci těchto lehce vydělaných peněz vždycky budou křičet, že se jedná o pustý populismus, jenže ten „populus“ je nucen je prostě živit, aniž by se mohl bránit. A to se dá tolerovat jen do určité hranice.

Uměl bych si velice dobře představit, že by volené funkce byly vykonávány čistě jako čestné, to znamená bez nároku na odměnu, nebo v nejkrajnějším případě pouze za náhradu ve výši refundace dosavadní mzdy z občanského povolání. Samozřejmě, obhájci budou tvrdit, že poslanec vykonává vysoce odpovědnou práci a je za ní příslušně honorován. Jenže když se tak podíváme na kvalitu produkovaných zákonů, mám o té jejich vysoce odpovědné práci hlubokou pochybnost.

Druhým argumentem, který se používá, je, že pouze vysoká mzda v takovýchto funkcích zabraňuje korupci. Zkušenost nám ale opakovaně říká, že jakákoliv výše mzdy korupci nemůže nikdy zabránit. Tam, kde je křivý charakter, žádná výše mzdy nepomůže. Ať už se jedná o soudce anebo poslance, zákonodárce, ministry, senátory, úředníky…

Jednu nespornou výhodu by poslancování jako čestná činnost mělo. Do těchto funkcí by se nenechávali volit a nehrnuli se do nich zlatokopové, dobyvatelé renty, politici z povolání, kteří celou svojí existenci a kariérní život stráví ve vysokých patrech politiky na úkor lidí pracujících a produkujících hodnoty.

A třetí a ne nejmenší důsledek návrhu poslance Klause: omezení schůzí parlamentu na předem stanovený počet. Zákonodárci v jakési podvědomé touze vykázat nějakou činnost zasedají prakticky permanentně, celoročně a výsledkem jejich práce je gigantická zákonná smršť, v jejímž důsledku se před očima zmenšuje oblast svobody lidského jednání a je nahrazována systémem regulací, dozorů, příkazů, zákazů a postihů. Jinými slovy: čím méně prostoru budou mít poslanci a zákonodárci ke své činnosti, tím menší škodu na svobodě napáchají.

Nebránil bych se vůbec mechanismu, kdy parlament bude mít pouze jednu jarní a jednu podzimní schůzi, a co na ní vláda předloží, to se na ní projedná a zbytek prostě zůstane u ledu až do příští schůze. Vláda by měla více času navrhované zákony dobře připravit a řádně oponovat ještě před předložením parlamentu, a pak by nebyla potřeba zhoubná lidová tvořivost poslanců, která ze zákona o jablkách ve finále udělá zákon o praní ponožek.

Možná bych návrh pana poslance Klause obohatil ještě o další dva návrhy: jednak přijmout už konečně ústavní zákon o vyrovnaném státním rozpočtu a jednak ústavní předpis, že za každý nový zákon musí být deset starých zákonů zrušeno. Ale ne tak, jak si to představoval pan prof. Petr Fiala, že se budou rušit jakési vyčpělé zákony z První republiky, které se již dnes dávno nepoužívají. To by byla právě ukázka toho laciného populismu, který je zcela k ničemu: vlk by se nažral a kozy by zůstaly celé.

Nejvíc mě ale irituje mnohokrát opakovaně tvrzení, že kapříci si přece svůj rybník nevypustí. Já bych jenom tichounce podotkl, že kapříci to také mohu pěkně přeťápnout a ve finále se jim může stát, že jim bude rybník vypuštěn, špunt bude zahozen někam velmi, velmi daleko, a páni poslanci by mohli skončit zcela na suchu, nebo na pekáči. Už vidím, jak se jim mrskají ploutvičky a lapají tou svou okrouhlou, vypasenou tlamičkou po vzduchu…

  • Petr Závladský, FB
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (38 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...