29.4.2021
Kategorie: Politika

Kreml nás dal veřejně na tapetu. Ruským nepřítelem je ale Česká republika už do doby svého vstupu do NATO

Sdílejte článek:

SM

Rusko zařadilo ČR mezi současné největší nepřátelské země. To na druhé straně není nic nového, protože jsme jí de facto od doby vstupu do NATO.

Případ Vrbětice ještě více zhoršil vzájemné česko-ruské vztahy, které procházejí již několik let vážnou krizí. Odhlédneme-li od kauzy novičok, Koněv či Nikulin, nejnověji vykopala znovu válečnou sekeru zmíněná vrbětická aféra. Pravděpodobnost, že na našem území provedli diverzní akci ruští agenti, se rovná prakticky jistotě.

Celá mozaika je naopak v tomto případě poměrně přehledná v souvislosti s dalšími operacemi ruských agentů na dalších šesti místech v Bulharsku. Tam proběhly akce podle stejného mustru jako ve Vrběticích. Agenti měli muniční sklady vyhodit do povětří, aby se zbraně nedostaly z Bulharska ukrajinské armádě, která sváděla v roce 2014 a 2015 boje s proruskými separatisty na Ukrajině. Všechno tedy do sebe organicky zapadá.

[ad#article_et21]

Kdyby situace nebyla tak vážná, tak by ČR přece nevyhostila najednou tolik diplomatů a nepodnikla další důrazné návazné kroky. Rusku byla dána rázná odpověď, že teroristické akce páchané na cizím území budou a hlavně musí mít následky.

Kreml nyní zveřejnil skrze ruský první televizní kanál seznam aktuálních nepřátel. Mezi nimi můžeme najít teď i Českou republiku. Není pochyb o tom, že ČR si vysloužila ,,čestné místo” na seznamu kvůli případu Vrbětice. Nicméně zařazení České republiky na tento seznam je ryze formální záležitostí, protože pro Rusko nejsme dávno rovnocennými partnery. Je to přesně naopak, Kreml na nás pohlíží pouze velmocenskou optikou. Jsme podle nich přívěskem Západu, který nedělá samostatnou politiku a poslušně a vždy, když je právě potřeba, hrajeme podle amerických not.

Pro Rusy, a jsou to důvody historické, nemají malé či střední státy žádnou váhu, tím méně Česká republika. Je důležité však připomenout, že nepřátelskou zemí jsme pro Rusy vlastně od 12. března 1999, kdy ČR vstoupila do NATO a získala tolik potřebné bezpečnostní garance, a to jen 8 let poté, co byla rozpuštěna Varšavská smlouva, v níž figurovalo Československo naopak na straně tehdejšího Sovětského svazu proti svému budoucímu spojenci.

Rusové psychologicky nestrávili fakt (a už jsem na to upozornil v jednom z předchozích komentářů), že země začleněné v bývalém východním bloku se staly nebo stávají součástí NATO, tedy největšího nepřítele Kremlu. O to se hraje i v případě Ukrajiny, protože pokud se stane i Ukrajina členským státem NATO, tak prezident Putin moc dobře ví, že pokračování konfliktu na východní Ukrajině je dále nemožné, a proruští separatisté prohrají.

S Ruskem se tedy nedá jednat v rukavičkách a je třeba mu po každé podobné akci, jakou předvedlo ve Vrběticích, dát pádnou a suverénní odpověď, která odpovídá dané situaci. ČR to učinila a je to tak jedině dobře, protože Kreml rozumí pouze síle.

  • securitymagazin.cz

 

Koho byste volili na presidenta v nadcházejících volbách?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 1,77 out of 5)
Loading...