2.12.2020
Kategorie: Společnost

Kovid-1984: Jak moc si kvůli němu necháme omezit svobodu?

Sdílejte článek:

JAN SEDLÁČEK

Politici nás svazují opatřeními, která by se ještě loni touto dobou zdála nemyslitelná. A prochází jim to. Proto se snaží jít ještě dál. Aktuálně chtějí dát ministru zdravotnictví diktátorské pravomoci a zkoušejí, zda jim projde i toto.

Na začátek malá úvaha:

Představme si, jak by to vypadalo, kdybychom o žádném koronaviru nevěděli. Prostě kdyby neexistovaly PCR testy a nikdo by nebyl schopen odlišit virus kovidu od ostatních respiračních virů, jako je chřipka.

Začátkem tohoto roku by virus nastoupil v ČR. Nebrzdila by jej žádná vládní opatření, takže by se tu volně šířil a promořoval naše obyvatelstvo. Většina nakažených by jej přechodila a týden by chodila ven s nudlí u nosu, choulostivější lidé by ten týden raději strávili v posteli s hrnkem čaje s medem a citronem (ti ještě choulostivější navíc i s rumem) a malá část, složená zejména ze starších osob, by musela do nemocnice – tedy úplně stejné rozložení, jaké vidíme u jakékoliv chřipkové epidemie. Samozřejmě by zlomek procenta nakažených nepřežil, což je sice smutné, ale i to je doprovodným jevem všech podobných epidemií. Po čase by vlna zase přešla, pouze by bylo v populaci větší procento lidí s protilátkami. To samé ve světě.

Při tom všem by zůstaly otevřené obchody, služby by běžely dál, téměř nikdo by nekráčel po ulici zarouškován a děti by normálně chodily do školy (s výjimkou pár škol, kde by nákaza postihla příliš mnoho učitelů naráz). A nikomu by to nepřišlo nebezpečné. Stejně tak by si NIKDO nevšiml, že se děje něco divného. Protože by tuto epidemii nikdo nerozeznal od běžných chřipkových epidemií, kterých jsme tu už viděli bezpočet.

A teď si představme, že by vláda v takové situaci nařídila zavřít školy, obchody, služby a řadu dalších lidských činností. V první chvíli by si všichni klepali na čelo a hned poté, až by pochopili, že je to myšleno vážně, by vyšli do ulic a vyvolali tak rozsáhlé nepokoje, že by vláda těžko přežila déle než pár dnů. Takovéto omezení svobody by prostě nemělo šanci projít.

Srovnejme to s tím, co se děje teď. Vláda již podruhé razantně omezila naši svobodu, tentokrát k tomu dokonce přidala i zákaz nočního vycházení (což navíc dodnes nikdo nepochopil, jak to má pomoci proti viru). A prochází jí to – a to jen proto, že tu létá jeden respirační virus se sice zcela obvyklým působením, ale s mnohem lepším „marketingem“. Protože se statisticky významná část lidí nechala vystrašit mediální masáží, tak přijímají ve strachu všechna omezení. Potvrzuje se tím známá pravda, že vystrašení lidé si snadno nechají omezit svobodu, pokud jim za to někdo nabídne pocit bezpečí.

A vláda i média tuto hysterii stále více živí. Nechávají lidi sledovat rostoucí čísla zemřelých – a jaksi nedoplní, že to jsou všichni, kdo v době smrti, bez ohledu na její příčinu, byli pozitivní na kovid. Naproti tomu v jakékoliv předchozí epidemii by se např. úmrtí, které proběhlo po vleklém boji s rakovinou a bylo tím virem pouze „popohnáno“ o den dva, započítávalo jako důsledek rakoviny a ne viru. Stejně tak se dosud nikdy nestalo, aby média až tak obsáhle pojednávala o jednotlivých vážných případech nákazy virem dýchacího ústrojí. Ačkoliv se mnoho vážných případů objevilo i u chřipky, média mluví jen o kovidu – aby v lidech posílila strach.

Do toho všeho vláda přišla s návrhem vytvořit nový úřad (pod Ministerstvem zdravotnictví), který by měl možnost provádět opatření podobná těm současným, ale bez nouzového stavu a tedy bez schválení Poslaneckou sněmovnou. Tím by se ministr zdravotnictví stal v podstatě neomezeným diktátorem, který by mohl svévolně provádět drastická opatření bez demokratické kontroly. Věřím však, že se tento plán podaří natolik rozvířit, že se zvedne taková vlna odporu, že to neprojde.

Ale abych nekritizoval jen vládu – myslím, že pokud by byli u moci Piráti nebo strany Demobloku, nevypadalo by to lépe. Tyto strany jen kritizují vše, co vláda dělá (bez ohledu na to, zda je to dobře, nebo špatně), avšak když si vzpomenu na Nečasovu vládu (ODS, TOP 09+STAN) nebo na paskvil na současném pražském magistrátu (Piráti), tak si myslím, že oproti Babišovi by jejich vláda vypadala stejně, ne-li hůře. Tyto strany nejsou rozumnou alternativou a je potřeba dostat do sněmovny úplně nové strany.

Článek zakončím pozitivně. To, co jsem popsal v předchozích odstavcích, naštěstí neprobíhá až do takové míry, jak by si elity přály. Přestože mnoho lidí stále žije ve strachu z nákazy a tento strach ovlivňuje jejich chování, tak pořád existuje (a roste) i skupina lidí, kteří vidí kovid realisticky (jako jeden z mnoha virů napadajících dýchací ústrojí) a přemýšlejí o něm s chladnou hlavou, nikoliv s hysterií. Tito lidé samozřejmě stojí proti vládním opatřením. A čím více takových lidí bude, tím méně leváren si vláda proti nám všem dovolí.

V Praze už probíhají proti vládním opatřením tisícihlavé demonstrace a nespokojenost se šíří i dál. I v Táboře, kde jsem měl nedávno projev na demonstraci spolku Ne rouškám a vakcinaci, nás přišlo podpořit přes 60 lidí, což na okresní město není úplně málo.

Lidé se probouzejí.

A to je dobře. Je potřeba se z hysterie probudit zavčasu.

Protože pokud se probudíme pozdě, tak nakonec zjistíme, že se kovid-19 mezitím změnil na kovid-1984.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...