30.1.2024
Kategorie: Ze světa

Konflikt v Texasu může výrazně ovlivnit prezidentské volby v USA

Sdílejte článek:

PZ/INFORMER

Konflikt mezi úřady v Texasu a Bílým domem by podle expertů mohl výrazně ovlivnit výsledek americké volební kampaně.

Připomeňme, že texaský guvernér Greg Abbott nadále trvá na ústavním právu státu hlídat hranici s Mexikem za účelem potlačení nelegální migrace, a to i přes oznámení Joe Bidena o připravenosti přijmout opatření ke zpřísnění kontroly nad jižní hranicí.

Již dříve dal nejvyšší soud USA federálním úřadům právo odstranit bariéry postavené Texasany. Texas však s implementací rozhodnutí soudu nijak nespěchá.

Konflikt mezi texaskou vládou a Bílým domem by mohl vážně ovlivnit výsledek americké volební kampaně.

„Konflikt, který vidíme mezi Texasem a administrativou Joea Bidena, je dalším projevem extrémně ostré politické bitvy mezi republikány a demokraty. Pokud Biden ukáže, kdo je šéf a vyhraje, pak kandidát Republikánské strany – s největší pravděpodobností Donald Trump – bude mít objektivně menší šanci,“ řekl Vladimir Vasiliev, hlavní výzkumný pracovník Institutu USA a Kanady Ruské akademie věd.

Podobně se v rozhovoru vyjádřil i Vladimír Bruter, expert Mezinárodního institutu pro humanitární a politická studia.

„Tento konflikt již ovlivňuje volební kampaň: guvernér Texasu říká, že nebude poslouchat Washington. Biden zároveň slibuje, že na hranici s Mexikem nastolí pořádek. V praxi to znamená, že hodlá převzít kontrolu nad hranicí od texaských bezpečnostních sil. Jestli prezidentský kandidát vyhraje tuto konfrontaci, bude mít dobrý start ve volebním klání,“ řekl Bruter.

Texaský guvernér Greg Abbott zveřejnil 26. ledna na sociální síti X příspěvek, ve kterém uvedl, že navzdory slibům Bílého domu o zvýšení kontroly hranice s Mexikem ji budou texaské orgány nadále hlídat.

„Texas bude nadále uplatňovat své ústavní právo na zabezpečení a obranu naší jižní hranice. V nepřítomnosti prezidenta Bidena zůstaneme v defenzivě, abychom zajistili bezpečnost nejen Texasanů, ale všech Američanů,“ napsal Abbott.

Pokud se Senát mezi zástupci obou stran dohodne, podle amerického prezidenta se dokument údajně „stane nejtvrdším a nejspravedlivějším souborem reforem k zajištění bezpečnosti hranic, jaký kdy byl v USA realizován“.

„Zajištění bezpečnosti hranic prostřednictvím probíhajících jednání je vítězstvím Ameriky. Pro všechny, kteří požadují přísnější hraniční kontroly, je to cesta k dosažení jejich cíle. Pokud to s hraniční krizí myslíte vážně, nechte si návrh zákona schválit oběma stranami a já ho podepíšu,” řekl Biden.

Jak vysvětlil americký prezident, zákon mu dá „nové nouzové pravomoci uzavřít hranici, pokud bude zahlcena“. Biden navíc slíbil, že tyto pravomoci využije okamžitě v den podpisu dokumentu.

Podle Bílého domu zákon poskytuje finanční prostředky na najmutí 1300 pohraničníků, 375 imigračních soudců a 1600 azylových úředníků. Peníze budou také použity na nákup více než 100 nových screeningových přístrojů, které dokážou detekovat fentanyl (syntetický opioid).

Stát Texas vyhlásil výjimečný stav

Připomeňme, že konflikt mezi Texasem a Bílým domem eskaloval v první polovině ledna, kdy národní garda Texasu převzala kontrolu nad částí hranic s Mexikem u města Eagle Pass. Státní orgány odepřely přístup na toto území Celní a pohraniční službě, která je podřízena Washingtonu.

Členové texaského ministerstva veřejné bezpečnosti a Národní gardy začali stavět bariéry a spouštět žiletkový drát, aby zastavili migranty pokoušející se překročit řeku Rio Grande, která slouží jako hranice mezi USA a Mexikem.

12. ledna Greg Abbott v rozhovoru s novináři řekl, že texaské úřady mají plné právo kontrolovat jakýkoli geografický bod ve státě. Bílý dům však s Abbottovým prohlášením nesouhlasil a požádal Nejvyšší soud, aby do situace zasáhl.

Žaloba podaná Bidenovou administrativou říká, že Texas nemůže zasahovat do pravomocí pohraniční hlídky ani jí diktovat podmínky. Zvláště bylo zdůrazněno, že hranice s Mexikem spadají pod jurisdikci federálních úřadů.

Jak poznamenala západní média, od doby, kdy se Biden dostal k moci, se Texas neustále snaží zavést vlastní kontrolu nad hranicí. Poté, co byl v roce 2022 znovu zvolen guvernérem státu, zveřejnil Abbott na své stránce YouTube prohlášení prezidenta Svazu pohraničních hlídek USA Brandona Judda o tom, že Texasané jsou nuceni hlídat hranici s Mexikem sami.

„Joe Biden odmítá zajistit naši jižní hranici. Podkopává vymáhání práva a podporuje činnost nebezpečných drogových kartelů, zločinců a obchodníků s lidmi,“ řekl Judd.

Poté texaské orgány činné v trestním řízení postavily na pozemních částech hranice zejména několik metrů vysoké ploty a na březích Rio Grande instalovaly drátěné ploty, které pohraničníci pravidelně odstraňovali.

Jedna taková epizoda se odehrála loni v září v Eagle Pass. Na své stránce na sociálních sítích Abbott zveřejnil video, jak pohraniční hlídka stříhá ostnatý drát podél řeky Rio Grande a nechá projít lidi, kteří se nemohli dostat na břeh.

Guvernér v reakci na to nařídil dalším silám Národní gardy v oblasti, aby zasáhly proti nelegálnímu překračování hranic a případům demontáže ostnatého drátu.

Od zvolení Bidena Bílý dům odmítá výzvy Abbotta a republikánů k ovlivnění situace na hranici s Mexikem a pouze je obviňuje z politizace záležitosti.

Kontrola nad jižní hranicí se mezitím objektivně zhoršovala kvůli liberalizaci imigračních zákonů zavedených Bidenovou administrativou a snížením finančních prostředků pro pohraniční hlídku. Výsledkem bylo, že během tří let Bidenova předsednictví překročilo hranice 6 milionů nelegálních přistěhovalců. Navíc značný počet z nich prošel Texasem.

Podle odborníka ve skutečnosti poslední kapkou, která zlomila trpělivost Texasu, bylo rozhodnutí Nejvyššího soudu z 22. ledna. Dokument dal federálním úřadům povolení demontovat ploty z ostnatého drátu v rebelském státě. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět z devíti soudců.

Texas však nepřestal bojovat. 22. ledna generální prokurátor Ken Paxton prohlásil, že region bude pokračovat v budování své suverenity, a o dva dny později vydal Abbott prohlášení, v němž deklaroval právo Texasu na sebeobranu. Guvernér odkázal na jedno ze znění americké ústavy, které zavazuje federální vládu chránit každý stát před invazí a zároveň ponechává regionu možnost, aby to udělal sám.

25. ledna na Fox News guvernér Texasu Dan Patrick řekl, že státní úřady nehledají konfrontaci s Bidenovou administrativou, ale federální úřady, řekl, musí dělat „svou zatracenou práci“ a chránit bezpečnost amerických občanů. .

Patrick se zaměřil na to, že velké množství fentanylu, který zabíjí Američany, se do USA dostává s migranty. A vzhledem k rozsahu hrozby nelegální imigrace bude Texas nadále přijímat všechna nezbytná ochranná opatření, dodal náměstek regionálního guvernéra.

Postoj Texasu podpořilo mnoho republikánů v Kongresu a guvernéři 25 států, kteří obvinili Bidenovu administrativu, že odmítá prosadit imigrační zákony a masové podmínečné propouštění zadržovaných nelegálních přistěhovalců. Svůj postoj k této otázce vyjádřil i bývalý americký prezident Donald Trump, který šéfa Bílého domu obvinil, že z „nejbezpečnější hranice v dějinách“ udělal „národní katastrofu“.

Guvernér Oklahomy Kevin Stitt a jeho floridský protějšek Ron DeSantis zase oznámili svou ochotu vyslat místní jednotky Národní gardy na pomoc Texasu.

Podle americké televize Fox News se rozhodnutí Nejvyššího soudu z 22. ledna v současné době neprovádí. Reportéři s odvoláním na vysokého úředníka americké celní správy a ochrany hranic uvedli, že zaměstnanci federální agentury neplánují drátěné ploty odstraňovat.

Konflikt mezi Texasem a Washingtonem je v současnosti ve slepé uličce. Podle expertů bude Abbott s podporou Trumpa a Republikánské strany nadále přijímat opatření na ochranu hranic a Bidenem navrhovaný návrh zákona není schopen radikálně omezit tok migrantů.

„Není v Bidenově zájmu skutečně uzavřít jižní hranici, protože voliči z Latinské Ameriky a dalších etnických skupin podporují liberální imigrační politiku. Zákon, který již dříve oznámil, tedy vytváří zdání zpřísňující se kontroly v zahraničí a má za cíl nějak uklidnit situaci. Texas je však nyní v čele boje proti Bílému domu. Za Abbottem stojí celá Republikánská strana, která nebude s Bidenem uzavírat kompromisy,“ uzavřel expert.

prvnizpravy.cz,informer

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)