3.10.2016
Kategorie: Ekonomika

Konec s poníženým žebráním obcí

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

Včera jsem měl tu čest zúčastnit se jako lídr středočeské kandidátky Svobodných a Soukromníků předvolební besedy kandidátů do kraje se starosty středočeských obcí, která se konala přímo v jednacím sále našeho krajského úřadu. A byla to výborná příležitost, jak poznat, co od krajských voleb a nového zastoupení krajského zastupitelstva očekávají nejen lidé na ulicích a na náměstích, ale i ti, kteří sedí v čele obecních zastupitelstev a řeší každodenní problémy své obce.

[ad#clanek-respo]

Tématicky se setkání se nakonec smrsklo v podstatě jen na jediné téma: dotační politika kraje a příspěvky obcím. Zatímco zástupci současného vedení kraje současnou dotační politiku spíše obhajovali, a maximálně byli ochotni vyjádřit se ve prospěch malých, kosmetických změn, zatímco současná krajská opozice volala (a vlastně už dlouho volá) po radikální změně, já jsem si dovolil obhajovat ještě o něco radikálnější postoj.

Vzhledem k tomu, jak vzdálená je krajská politika občanům, a tedy neexistuje skutečný kontakt mezi krajem a občanem, o jehož peníze vlastně jde, jako ideální řešení vidím zcela zbavit kraj, tedy krajské politiky a úředníky pravomoce posuzovat, kolik má která obec dostat peněz a jaký dotační projekt bude uznán.

V tuto chvíli jsou obce v žalostně ponižujícím postavení, kdy musejí žadonit o každou korunu, a mnohé samozřejmě na potřebný příspěvek nedosáhnou, zatímco jiné, v jejichž čele sedí „ti správní“, se „správnou“ stranickou legitimací v kapse, získávají značný objem peněz už mnoho let za sebou. To staví mnohé obce do nepříjemné situace. Musejí investovat nějaké peníze, potřebují postavit například školku nebo základní školu, ale peníze nedostanou. Do ponížené situace to nakonec staví i samotné občany, kteří z kraje dostávají signál, že v komunálních volbách je lépe volit ty, kteří jsou dobře zapsáni na kraji – šance na získání dotace se tak zvyšuje.

To je politická korupce, která z obcí, jejich starostů, a nakonec i z jejich občanů, činí pouhé vazaly krajské politiky. Jestliže by se dostatečný objem peněz z krajského rozpočtu rozdělil obcím rovnou, na základě nějakého předem stanoveného klíče (například vhodně navržený koeficient složený z počtu obyvatel, rozlohy a stavu dosavadního čerpání dotací), vydělali by na tom všichni: krajská agenda by se dala značně zeštíhlit a o penězích daňových poplatníků by se rozhodovalo daleko blíže k občanům, a ti by si už dokázali ohlídat jejich smysluplné utrácení.

Vedení obcí by navíc předem věděla, kolik peněz mohou v příštích letech očekávat a mohla by podle toho přizpůsobit své investiční plány. Je mi jasné, že toto zní jako naprosto fantastické řešení. A mnoho starostů, zejména těch, kteří nemají s čerpáním dotací problémy, bude nesouhlasit. Nakonec tento nesouhlas jsem si od několika starostů vyslechl přímo dnes při besedě. Soudím ale, že toto řešení by zamezilo vytváření umělé politiky, která má pouze ukojit chutě dnešních krajských vládců, kteří kolem sebe postupně soustředí stále větší moc.

Kraj by měl spravovat pouze to, co je již nad rámec působnosti jednotlivých obcí a měst, a kromě toho již sloužit jen jako servisní organizace pro obce. Přesuňme rozhodování o penězích co nejblíže k občanům.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Luboš Zálom

lubos-zalom8847970_0

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...