12.11.2013
Kategorie: Společnost

Komunistické školství potřebuje více trhu!

Sdílejte článek:

LUKÁŠ TOMEČEK 12|11|2013

Mám švagra, který učí na soukromé střední škole. Za plný úvazek bere nějakých 8000 čistého. Samozřejmě (jako dlouholetý komunista) je neustále nespokojen a místo aby máknul, chrlí okolo sebe rudé sliny. Jednou prý nemá na jídlo, pak zase na nájem, za všechno může vláda, politici, trh… no však to znáte. Známá dělá prodavačku v Bille, bere o více než tisícovku méně než on a takhle brblat jsem ji ještě neslyšel. Holt jiný způsob pohledu na svět. Ale o tom tento komentář nebude.

 

[ad#hornisiroka]

 

Neomarxističtí štváči by měli po ruce ihned argument. Soukromé školství nefunguje! Podívejte se na státní školy! Tam jsou tabulkové platy a zaměstnanci se drží na průměrných mzdách. Někteří mají klidně i přes dvacet. Skvělé!, řekl by kdejaký bolševický tupoun. Jak je to jednoduché. Zlý soukromý kapitalista prostě bere nádeníky u huby. To hodný a solidární stát umožní všem učitelům tu pravou komunistickou rovnost. Skutečně?

 

Podívejme se, jak funguje tabulkový plat. Zatímco u soukromé školy je učitel placen za odučené hodiny, na státní prostě dostane dvacítku hrubého i za dobu, kdy ani není v práci! Prý že po večerech píše přípravy a opravuje písemky. Velký kulový! Třeba švagr je denně v knajpě, vždyť to mám hned z první ruky. Ale i kdyby – proč by měl mít učitel tabulkový plat, když takový řezník, kuchař či servírka mají zaplaceno jen to, co odmakají? Není to nefér?

 

 

Na prázdniny nás vyhazují na pracák! Musíme doplňovat v sámoškách zboží!, kňourají připosraně učitelé ze soukromých škol. Jako kdyby soudružsky alespoň na prázdniny nemohli podat ruku pracujícímu lidu, že? Tak já bych jim řekl toto: Když budu vlekař, od dubna do října, kdy není sezona, chci dostávat polovinu platu. Ale ouha. Kdo mi ho dá, když jsem soukromý podnikatel?

 

A o tom to, milí komunisté, je! Státní učitelé si žijí nad poměry. A žijí si tak proto, že jim to zajišťuje odporný systém státního přerozdělování. Žijí si tak dobře proto, že vysávají naše daně! Není se pak čemu divit, že školství je v troskách a potřebuje pořádnou tržní reformu, když všechny peníze prožerou (líní a ničím nemotivovaní) učitelé na platech.

 

To, že bere můj švagr 8000, není výsledek ničeho jiného, než střetu nabídky s poptávkou. Můžeme na to nadávat, můžeme to socialisticky dotovat, tabulkově plánovat i grantově navyšovat – ale nic tím nevyřešíme! Matematika je matematika a exaktní ekonomické vzorce prostě neomarxistickou kaší nenastavíme. Pokud si trh učitelů cení takto, mají zcela svobodnou volbu – přijmout nabídku a dřít, makat a optimalizovat se (a ne plakat na ramenou odborářských šmejdů). Anebo nepřijmout – a překvalifikovat se na jiný obor. Třeba na IT, tam poptávka po lidských zdrojích byla, je a bude.

 

Jakmile si soukromé školy uvědomí, že jim odcházejí učitelé za lepším, opět zasáhne trh – soukromí podnikatelé budou nuceni zvýšit mzdy, aby bylo školství atraktivnějším oborem. A tohle je mnohem očistnější, svobodnější a racionálnější řešení, než se pustit do smrtelné spirály dotací, tabulek a kvót, která má jen jeden konec komunismus.

 

Takže milí soudruzi, kterých je ve školství dost a dost – jestli se vám stýská po tabulkových platech a vadí vám přirozený a spravedlivý trend odbourávání bolševických přežitků, zamáčkněte nostalgickou slzu a utíkejte do Severní Koreje. Tam se vám vaše sny ještě mohou splnit.

 

Poznámka redakce: Text přišel e-mailem, nevíme nakolik může být pravdivá výše mzdy učitele na soukromé škole a nakolik chce autor jen provokovat diskusi, nicméně jako “Hlas lidu” se nám zdálo být uveřejnění zajímavé.

 

[ad#velkadolni]

 

Lukáš Tomeček, autor je finanční analytik.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...