6.11.2021
Kategorie: Politika

Komunismus: Učení pomatených lidí

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

Čeští komunisté si zvolili do svého čela novou předsedkyni, europoslankyni Kateřinu Konečnou, a zahájili tažení pro návrat do Poslanecké sněmovny.

Dne 23. října 2021 byla Konečná na mimořádném sjezdu strany zvolena novou předsedkyní KSČM. Stalo se tak po volbách do Poslanecké sněmovny, v nichž strana získala jen 3,60 % hlasů, a do Sněmovny se tak nedostala. Ve funkci nahradila dlouholetého předsedu strany Vojtěch Filipa.

Zajímavé je, že Konečná už byla místopředsedkyní KSČM. Jenomže, když se jí povedlo ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019 obhájit mandát europoslankyně, na funkci místopředsedkyně KSČM později rezignovala kvůli neslučitelnosti povinností europoslankyně a místopředsedkyně KSČM. Dnes už to, zdá se, jde, protože Konečná po svém nynějším zvolení do čela KSČM odmítla vzdát se mandátu europoslankyně a tvrdí, že stranu může řídit i z Bruselu. Konec konců, proč ne, i belgičtí proletáři se mohou spojit s těmi českými.

Nová předsedkyně bude nucena vypořádat se se zhoršenou finanční situací. Katastrofální volební propad má za následek pokles objemu státních příspěvků na činnost, a úbytek členstva. Kateřina Konečná ale hovoří o tom, že nechce jít cestou vymazání značky KSČM (rozuměj přejmenování).„Bude nutné nastartovat užší spolupráci se všemi společenskými i politickými organizacemi na levici,“ říká Konečná. „Podařilo se to — alespoň částečně — v evropských volbách, není důvod se o to nepokusit nyní. Třeba v duchu toho, co představovala národní fronta,“ slibuje. Pamětníci si jistě vzpomenou, jak fungovala tzv. Národní fronta za panování komunistů. I lidovci pochopili, a dnes raději táhnou za jeden provaz s ODS než jako kdysi s KSČM.

Zvolení Konečné se shodou okolností téměř na den přesně shodlo se stým výročím narození Karla Havlíčka (Borovského), který se narodil 31. října 1821 v Borové u Přibyslavi. Český novinář, spisovatel, básník a politik je považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Literárně bývá řazen do realismu, politicky pak patří k druhé generaci národních buditelů. Přídomek „Borovský“, kterým často podepisoval své články, je odvozen od jeho místa narození. Jeho politická prozíravost se projevila v pohledu na komunismus, který v jeho době „obcházel Evropou“ jako „strašidlo.“

Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě,“ psal už tehdy Havlíček. „Takové učení jest nanejvýš bláznovské a mohlo se jen vyrojiti z hlav pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Kdyby se někdo nechal uchlácholit jménem nové předsedkyně KSČM a domníval se, že komunisté dnes skutečně dorazili na „konečnou“, nechť se rychle probere. Ukáží-li nyní vlídnější tvář, nebude to tím, že pozvolna chápou zrůdnost jejich učení, budou to jen politické mimikry. Konečná s klidem může tvrdit, že jejím politickým vzorem je bývalá britská konzervativní premiérka Margaret Thatcherová (!!!), skutečnou její tváří jsou ale výroky, že „musíme vést třídní boj a zničit kapitalismus“ (duben 2019). V listopadu 2021 zase v rozhovoru neodpověděla Světlaně Witovské na otázku, zda invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 byla okupace nebo internacionální pomoc.

Přes volební porážku jsou komunisté nebezpeční. Nejsou běžnou politickou stranou. Chtějí otočit vývoj České republiky naprosto jiným směrem. Marta Semelová přiznala, že chtějí znárodňovat, Ondráček řekl, že Prahu měli v listopadu 1989 oplotit a nechat vychcípat. Jedním z pilířů jejich programu je kritika NATO, podle Filipa by se o naší bezpečnost postaralo opět Rusko a pomohla mu Čína atd. Slovy Jána Kollára přichýlit se „k velikému tomu tam dubisku.“(Slávy dcera)před čímž Havlíček varoval.

Příští rok nás čekají komunální volby, ve kterých strana obhajuje přes čtrnáct set mandátů, a volby do třetiny Senátu. V těch se KSČM dlouhodobě nedaří. Poslední křeslo v horní komoře Parlamentu získala v roce 2012.

Doufejme tomu, že ani příští rok to nebude jinak.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 3,70 out of 5)
Loading...