Turečtější než Turek, salámová metoda i tak se dá někdy nazvat současné tažení vlády proti malým živnostníkům, kromě státní pupeční šňůry EET, zákazu kouření, pravidelným hlášením a nedělnímu klidu pro obchodní řetězce, přišla další neuvěřitelná novinka z dílny našich “vychovatelů”: Zákaz restauračních zařízení v blízkosti hřbitovů.

[ad#hornisiroka]

Možná mají politici strach, aby nadávky z hospod neprobudily naše zesnulé a odvážnější předky, možná i pamětníky několika defenestrací a jednou se nečekaně a že ti se jednou zvednou a vezmou právo do svých kostí, když se do toho jejich potomkům nechce.

Porodnice Harryho Pottera – kavárna u hřbitova!

Ještěže takový nápad neměli Britové! Spisovatelka Joanne Rowlingová totiž svého prvního Harryho Pottera napsala v jedné rušné edinburské kavárně, která má velmi netradiční místo provozovny. Rowlingová popíjela svoji kávu na hřbitově a postavy pojmenovávala podle jmen na náhrobcích v okolí kavárny. A teď ze světa fantazie do světa jako z Matrixu, kde víc než co jiného funguje salámová metoda. To je výraz pro pomalé ukrajování naší svobody, pomaličku, potichoučku a po kouskách, až nic nezbyde. V tomto případě ze svobody podnikání. Co přijde po hřbitovech? No jistě kostely.

8e4f93e9-7ba8-4685-8359-8b016c893caf

Větrný Jeníkov bude jezdit na pivo k pumpě na dálnici

Přestože řada politiků pochází z malých obcí a vesnic, po letech se z každého z nich stal většinou Pražan a součástí této přeměny je i jakési zapomnění. Jeden příklad za všechny: Větrný Jeníkov, malá obec na Vysočině, která má vedle kostela kulturní dům a v něm restauraci, někdy se tam pořádají koncerty, a tak je tam někdy prostě pěkně živo. Druhá hospůdka je naproti kostelu, vzdálená asi 50 metrů. A hřbitov, ten by od kostela trefil dobře trénovaný člen Sokola kriketovým míčkem. Tak co dál vymyslíte, páni politici, kde bude stát další Husákovo ticho?

[ad#velkadolni]

Husákovo ticho

To už tady totiž postavit umíme. Pražané tak posměšně pojmenovali Těšnovský tunel, a to kvůli jeho poloze před vstupem do tehdejší budovy ÚV KSČ, kde dnes sídlí ministerstvo dopravy. Podle dochované legendy ho někdejší prezident Gustáv Husák nechal postavit proto, aby hluk projíždějících aut nerušil zasedání Ústředního výboru.

ZDROJ: Jiří Vítek, ŽL