14.4.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Kdo a proč to vynesl?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Už několik dní hýbe našimi i světovými médii případ „uniklých”, tajných dokumentů Pentagonu. Nejde v nich zdaleka jen o onu, u nás tolik zmiňovanou, tristní situaci Ukrajinských sil. Uniklo toho víc.  Objevily se náznaky o průniku služeb USA do ruské válečné mašinérie; informace o tajných manévrech Izraele a Jižní Koreje; narážky na dosud neznámou technologii satelitního sledování; zprávy o dohodách dodávek  zbraní mezi Egyptem a Ruskem a o kontaktech mezi Tureckem a skupinou Wagner. Dokonce vyplavalo i cosi o ruských pokusech hacknout ovládání infrastruktury kanadských plynových polí…

Americká zpravodajská komunita, spolu s příslušnými státními orgány, okamžitě zahájila horečné pátrání, kdo to vynesl a co všechno  ještě může vědět. A první výsledky se už dostavily. Několik amerických deníků dnes zveřejnilo informace o horké stopě. „Leakerem” má být osoba, vystupující pod iniciálami  OG. Má jít o mladého, charismatického  bílého muže, věřícího, se zálibou ve zbraních, který pracuje na nějaké americké vojenské základně. Citlivé informace, které získal v zaměstnání, měl sdílet s uzavřenou komunitou přátel na obskurním serveru Discord, který slouží jako on-line platforma pro chatování mezi hráči internetových her.

Podle Washigton Postu, který pod rouškou anonymity vyzpovídal jednoho z účastníků onoho chatování (a má tak informace přímo od zdroje), to všechno začalo za pandemie Covidu. Tehdy si mnozí mladí lidé krátili lockdowny hraním on-line her. Tak vznikla i chatovací skupinka hráčů, do které patřil také OG, který se postupně vypracoval do pozice jakéhosi neformálního vůdce. Své věrné později převedl na vlastní, nově vytvořený kanál Discordu, který nazval “Thug Shaker Central”. Tam se ustavilo uzavřené společenství mladých lidí, znajících se jen pod přezdívkami a zkratkami. Cítili se v tom prostoru dost bezpečně a proto, jak píší americké listy, si přeposílali různé „rasistické vtipy, nadávky a hrubý humor”.

Postupně začal OG „pouštět” svým společníkům různé zajímavé informace, které získal v zaměstnání. Šlo o informace tajné, jak z politiky, tak i z vojenství. Zpočátku je přepisoval, ale později už se s tím nepáral: vytiskl si je, nafotil a poté vkládal na web jako obrázky. Ukázky najdete třeba zde.  Ostatním členům skupiny to imponovalo. Nadýmali se pýchou, jaké znalosti mají k dispozici, na rozdíl od těch běžných, hloupých a nevědomých… Až z toho jednomu ze zasvěcených ruplo v kouli a s tím, co má k dispozici, se pochlubil i na otevřené síti. Okolo 28. února letošního roku dal pár desítek fotografií, ukazujících tajné dokumenty k dispozici  skupině s YouTuberem “wow_mao”. Po tomhle fatálním lapsu už netrvalo moc dlouho a vše se objevilo na ruských kanálech Telegramu a diskusní platformě 4chan.

Kdo je oním OG, po tom všechny služby a orgány Ameriky horečně pátrají. Podle nepříliš jasného videozáběru ze střelnice, který mají k dispozici, má jít o mladého, sportovně vyhlížejícího bělocha, dobrého střelce. Nic moc víc z toho vytáhnou nelze (maskoval se černými brýlemi a čepicí). Je však naprosto jisté, že o žádného příznivce Demokratů, stávajícího směřování USA či dokonce woke progresivismu, rozhodně nepůjde. Výroky o černoších a židech, které na videu pronáší, než zahájí palbu, nemohly být v USA volně publikovány.

S touto charakteristikou také zřejmě souznějí pohnutky, které jej k posílání tajných informací členům skupiny vedly. Podle jednoho z členů skupiny, měl OG velmi temný postoj k vládě. Prý mluvil o Spojených státech, a zejména o silových rezortech a zpravodajské komunitě, jako o zlověstné síle, která se snaží potlačit své občany a udržet je v nevědomosti. Tvrdil, že vláda skrývá před veřejností hrozné pravdy. Podle některých členů skupiny prý psal, že vláda vloni předem věděla, že bílý supremacista má v úmyslu (v květnu 2022) řádit v supermarketu v Buffalu. Útočník tenkrát za sebou zanechal 10 mrtvých a všichni byli černí. OG tvrdil, že federální orgány činné v trestním řízení o všem předem věděly, ale nechaly vraždění proběhnout, aby pak mohly požadovat navýšení rozpočtu pro boj s extrémisty. Takovýmto postupem byl OG očividně znechucen.

Jiné zprávy a dokumenty, zveřejněné OG, zase odhalují, že izraelská zpravodajská služba Mossad (zčásti pod kontrolou příslušných služeb USA) podporovala nedávné, veliké protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, když se pokusil prosadit reformu Nejvyššího soudu. Že šlo v podstatě o takovou menší ukázku Majdanu. Podívej, co ti můžeme způsobit..! A proč? Podle dokumentů OG proto, že “Izrael neposkytl Ukrajině zbraně a dokument z února 2023 ukazuje scénáře, které by mohly Jeruzalém přimět, aby Ukrajině onu smrtící pomoc poskytl”.

Ve světě tajných služeb a zpravodajských her není možné věřit na sto procent prakticky nikomu a ničemu. Všechny strany a účastníci oněch hrátek mlží, zkreslují a pootáčejí fakta tak, aby vyhovovaly jejích záměrům. Ale jedno se z případu OG a úniku tajných dat vlády USA vyvodit přece jen dá. Podobně, jako u předchozích afér (Snowden, Assagne, Manning…). I mezi těmi nejprověřenějšími bílými, anglosaskými občany USA sílí znechucení z praktik jejich vlastní vlády, vzrůstají obavy o budoucnost jejich země a vrcholí nesouhlas se směřováním, které USA nabraly.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (36 votes, average: 4,72 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)