24.10.2016
Kategorie: Ekonomika

Kde je těch Babišových 200 miliard?

Sdílejte článek:

REC

Andrej Babiš se velice rád chlubí svými úspěchy v podnikání, ale v současnosti hlavně také svými úspěchy ve funkci ministra financí. Chvalozpěvy na svoji práci také rád zveřejňuje na svém facebookovém profilu. Nedávno tam odpovídal na dotaz, kdeže jsou ty miliardy, o kterých tvrdil před nástupem do ministerské funkce, že o nich ví jak se korupčně ztrácejí ve spojení státní správy a podvodníků či plýtváním, které on znovu najde a přinese do rozpočtu:

[ad#clanek-respo]

Babiš napsal:

“KDE JE TĚCH 200 MILIARD?” napsal mi jeden pán: “Těch, které dle Vás každý rok mizely díky korupci minulých vlád a špatnému hospodaření státu, a jež jste sliboval ročně ušetřit řízením státu jako firmy?”

Pán asi neví, že těch 200 miliard už jsme dávno vybrali… Vlastně ne, od mého nástupu do úřadu jsme oproti roku 2013 vybrali dokonce už 321 miliard navíc.

A jak se to projevilo? Mohli jsme díky tomu podstatně snížit daně, zavést druhou sníženou sazbu DPH ve výši 10%, zavést školkovné, opakovaně zvýšit slevy na druhé a další dítě, zvýšit platy pracovníků ve školství o 8% a tabulkových platů o 5%, zvýšit tarifní platy vojáků, policistů, hasičů, lékařů a dalších pracovníků ve zdravotnictví a zavedli mnoho dalších opatření s příznivým vlivem na ekonomiku.

A ještě připomínka: jsem první ministr v dějinách Česka, který snižuje státní dluh. Všichni ostatní ho zvětšovali bez ohledu na to, jestli se ekonomice dařilo nebo ne. Mě se ho zatím podařilo srazit o 23,2 miliardy.

Kdo si o tom chcete počíst, tak tady jsou tvrdá data: bit.ly/financni-sprava-vysledky-plany

Tedy klasické povídačky hodné profilu Bureše, kdy plete hrušky s jablky, ohýbá statistiky a “přizpůsobuje si” pravdu. Nejspíše i proto se mu dostalo ohlasu, kde se jeden ze čtenářů zeptal fóra:

  1. Opravdu se díky Babišovi oproti roku 2013 vybralo dokonce už 321 miliard navíc?
  2. Opravdu se díky Babišovi podstatně snížily daně?
  3. Opravdu je Babiš první ministr v dějinách Česka, který snižuje státní dluh?

Odpovědi byly zajímavé, některé z nich jsme si dovolili zde přetisknout:

  • Já nejsem ekonem, jsem jen “hloupý” právník, ale pokud za dobu koblihářovy vlády na MF byl pokaždé státní rozpočet schodkový, tak si nemyslím, že je možné, aby se státní dluh snížil. Možná se dluh snížil jiné společnosti, kterou také řídí.
  • Prokazatelně snížili daně, hlavně Agrofertu cca o 1,5 miliardy, tzn. pořád peníze chybí …
  • On je to hlavně krásný protimluv – vybrali jsme více daní a zároveň jsme snížili daně. Ekonom jsem, ale tohle snad vidí každý
  • Poslouchejte ho, on si protiřečí skoro v každé větě, potřeboval by Ovčáčka. Tady taky právník, říci nám může, co chce, to on rád. Stejně jak se sekal ve velkých číslech, sta miliónech, ve studii pro zavedení EET, na základě které byl zákon schválen. Musíme vnímat ukazatele, které nezkreslí jako státní rozpočet. Třeba za kolik procent si půjčuje? Třeba propad ekonomického růstu v ČR, předposlední místo v Evropě, třeba daňová přiznání Agrofertu před vstupem do vlády a během svoji vlastní vlády, zisky stouply o 40 procent. Nulové investice ze státního rozpočtu vyjma Agrofertu, odpouštění daní Agrofertu, noví státní úředníci 480 000, to nemůže vyjít, lidé odcházejí na Úřady práce (nuceně na veřejně prospěšné práce), firmy končí díky zadržování DPH, záleží jaké daně tedy vlastně myslí? Daně, které on nyní platí, platí v Německu, a ne tady.
  • Též nejsem ekonom, ale na první pohled je zřejmé, že ta čísla se rozhodně v celém svém objemu nedají pokládat za vyšší výběr daní na úkor korupce a špatného hospodaření.  Přírůstky DPH, DPFO, DPPO lze spíše přičítat ekonomickému růstu. Do pojistného zřejmě patří i pojistné za státní pojištěnce. To se v poslední době zvyšovalo. Stát tedy sám sobě platí vyšší pojistné, navíc státních zaměstanců, za které stát platí pojistné přibylo, apod.
  • Údaje z výběru daní – podle této zprávy to tak nějak nesedí, dohromady na všech daních o 90 miliard (není tam tedy rok 2016, jestli se letos nestal nějaký zázrak a nevybralo se o 240 miliard víc než v roce 2013)
    když bych simuloval to, že ročně ekonomika stoupala o 3 %, tak rozdíl za ty dva roky je jen 32 miliard.
  • Pokud vezmeme 22 let a uděláme průměr do roku 2013, pak máme 4,99% růst výběru daní v průměru každý rok. V letech 2014-2015 jde v průměru o 4,55% nárůst. Takže vlastně pokles nárůstu výběru daní proti těm 22 letům. A to těch 22 let beru celkově. Krize nekrize. Tedy – pokud tyto dva roky ekonomika země roste (není krize), pak jde dokonce ve výběru daní o propad ještě výrazně větší. Pokud to chápu jako neekonom správně.

A jak byste odpověděli na výše položené otázky vy?

[ad#clanek-respo]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...