1.10.2020
Kategorie: Politika

Karel Kryl … a zakázali zpívat

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonDoba tropí hlouposti. Když ministr zdravotnictví s vážnou tváří (sic z pod roušky!) tvrdil, že se na čtrnáct dní zakazuje v hodinách hudební výchovy zpívat, jen jsem si povzdechl.

Česká vláda schválila návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly na vyhlášení nouzového stavu. Na tiskovou konferenci přišel Prymula spolu s ministrem školství Robertem Plagou, který děkoval za to, že děti mohou chodit do školy. Jenom v hodinách hudební výchovy se zakazuje zpívat a v hodinách tělesné výchovy jsou povoleny procházky. Prymula s vážnou tváří a ustaraným hlasem tvrdil, že již v mnoha pěveckých souborech došlo k přenosu infekce, že zpívání je „rizikové“. Je povoleno pouze v činohře, pokud nepřesáhne dvě minuty. Tak detailně to má nekorunovaný český premiér nouzového stavu vymyšlené. Z tohoto důvodu se zakazují na čtrnáct dní opery a muzikály, a jestli jsem to dobře pochopil po dotazu novináře, jsou zakázány i zkoušky těchto inscenací. Pěvec si tak může zazpívat maximálně tak doma před zrcadlem u umyvadla.

Premiér nouzového stavu Prymula byl sice pokárán českým premiérem Andrejem Babišem, a sice že „komunikuje přespříliš“. Nejprve by měl své návrhy projednat se členy vlády a teprve potom je vykládat médiím. Prymula to ale udělal právě tak, že všechno do médií roztroubil, aby tím de facto vyřadil premiéra a českou vládu ze hry. Vždyť kdo by si odvážil snad jen i ceknout (kromě mimořádně „odvážné“ ministryně financí Aleny Schillerové, která nechtěla schválit nic, co by poškodilo ekonomiku).

Česká opozice v poslanecké sněmovně opět naprosto propadla. Kritizovala údajnou nepřipravenost vlády (opět, podzimní zvýšení počtu infikovaných v Evropě je naprosto běžnou záležitostí a vlády se s ním potýkají v celé Evropě), místo aby se zaměřila zejména na to, zda je situace skutečně zralá na mimořádná opatření typu nouzového stavu. V zásadě, jak vyplynulo z projevu Prymuly na tiskové konferenci po jednání vlády, vláda potřebuje nouzový stav k tomu, aby mohla nařídit pracovní povinnost medikům a aby mohla výrazně zredukovat „volnočasové aktivity“. K ničemu dalšímu nouzový stav nepotřebuje. Opozice ale nemá nikoho, kdo by dokázal racionálně vystoupit s tím, že situace není zdaleka tak kritická, jak to Prymula líčí a že především Prymula nedodržel svá prohlášení o tom, že je potřeba každému opatření dát asi 14 dní čas na to, aby se projevilo. O to se mohli pokusit zejména lékaři, kteří jsou v opozičních stranách zastoupení. Na nic zásadního se ale nezmohli. Poslanecká sněmovna se tak opět projevila jako „žvanírna“ a opozice jasně pocítila, co to je nemít vládní moc. Nicméně, a to je potřeba jasně říci, každá vláda by musela reagovat jak na jarní část virové pandemie, tak na tu současnou. Prymulovi se podařilo svým naprosto nečekaným tahem těsně před volbami postavit nejen vládní, ale i opoziční strany před hotovou věc. Dokonce je možné konstatovat, že závěr volební kampaně je plně v Prymulově režii. On jasně národu sdělil, že mu jde o „záchranu lidských životů“ a že ho nějaká politika v podstatě nezajímá.

Jsem zvědav na volební výsledky. Někteří odhadují velmi nízkou volební účast s tím, že se zejména starší lidé budou bát k volbám zajít právě z důvodu možné infekce. Nevím, uvidíme. Fakt je ten, že z lidí v karanténě využilo tak zvané drive in volební místnosti velmi málo osob, spíše ve stovkách, tj maximálně do dvaceti procent osob v karanténě. Na nízkou volební účast by podle jiných mohlo doplatit vládní hnutí ANO a levice obecně, protože její voličský kádr tvoří především starší lidé. V senátních volbách očekávám zejména spojenectví proti kandidátům ANO v druhém kole voleb, pokud se do něho kandidáti ANO probojují.

Virová pandemie je dnes celosvětově obrovské politikum. Byla jednou ze stěžejních otázek i v první debatě kandidátů na amerického prezidenta. Pokud naše média píší o tom, že tato debata byla „chaotická“ a neinformují o jasném vítězství opozičního kandidáta Joe Bidena, dovedu si tu „chaotičnost“ velmi dobře představit. U nás to Prymula vyřešil za všechny politiky tím, že prosadil nouzový stav. Babišem počínaje přes opozici a předsedou ČSSD Hamáčkem konče tak mají úplně všichni nabito na to, proč ve volbách neuspěli, alespoň podle svých představ. Za všechno může covid!

Takže pozor – od 5.října se ve školách a v divadlech zakazuje zpívat. A bacha, ministr Prymula to myslí smrtelně vážně!

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...