29.12.2016
Kategorie: Společnost

Jméno Alexandrovci

Sdílejte článek:

JICCHAK SEIFERT

Další událost výrazně rozdělila společnost, a to spor o Alexandrovce, zdali se jednalo o propagandistický nástroj moci, nebo zdali se jednalo o významné umělce. Samozřejmě, že tyto názory se odvíjí od pohledu na syrskou krizi a úlohu Ruska obecně. Jelikož cokoliv k tomuto tématu bude řečeno nebude vyslyšeno jinak, než jako přilití oleje do ohně vyhraněných diskuzí, ukončeme tento problém vyjádřením, na němž bychom se měli shodnout všichni, že smrt tolika lidí je velkou tragédií.

[ad#clanek-respo]

Zabývejme se nyní jiným tématem, a to jakým způsobem, jakým zemřeli. Zdali se jednalo o selhání lidské či materiální či o technickou závadu, nebo zdali se jednalo o teroristický útok. Dokonce ani odpověď na tuto otázku není důležitá, přesto si připomeňme fakta. Letadlo TU 154 vzlétlo ze Soči s 92 pasažéry a posádkou do Sýrie a nedlouho po startu se zřítilo do moře. Po oznámení o neštěstí i po celý den se ruská oficiální místa vyjadřovala, že s naprostou jistotou je vyloučeno jakékoliv podezření z teroristického útoku. Nicméně navečer již byly odpovědi umírněnější, ruský ministr Sokolov tehdy oznámil, že bylo již nalezeno 10 těl a kusů dalších těl, což by mohlo, ale také nemuselo svědčit o výbuchu a dodal též, že jsou prověřovány všechny varianty nicméně je předčasné hovořit o terorismu.

Jsou mnohé podezřelé okolnosti, pád pouhé dvě minuty po vzletu, zvěsti o zničeném nalezeném podvozku, který měl od letadla odpadnout, jiné okolnosti naopak svědčí o tom, že k žádnému zásahu zvenčí nedošlo. Mezi ně patří nalezení černé schránky o níž bylo oznámeno, že pilot se snažil přistát na hladině a nebylo oznámeno, že nebylo slyšet cokoliv, co by svědčilo o výbuchu, nicméně zprávy vycházející z vyšetřování jsou pečlivě vybírány.

Práce, na nichž se ihned v prvních hodinách začalo podílet přes 3000 lidí, z toho přes sto potápěčů a 32 lodí a ponorek, desítky helikoptér a vznášedel pokročily, přesto nejsme i dnes dál než u dohadů, nalezení malých kousků letadla a ve velkém rozptylu by též mohlo svědčit o výbuchu, nicméně byl pořizen náhodný záznam pádu letadla, který údajně svědčí o volném pádu a ne o výbuchu. Je možné, že skutečně k žádnému útoku nedošlo, nicméně události kolem pádu poukazují na velmi varovné skutečnosti. Všiml si toho i politolog Juraj Smatana, který se podivuje nad tím, že mnohé “konspirační weby” a skupiny řízené Kremlem na rozdíl od jiných případů, nevytvářejí konspirační verze o této letecké tragédii. „Už je dva dni po tragickej havárii ruského vojenského lietadla, a na „alternatívnych“ weboch nenájdete žiadne „alternatívne“ vysvetlenia. Žiadne „názory“, že to bolo všetko úplne inak (inside job, bermudský trojuholník, židojašteri, zmrazená posádka, chemtrails…). Striktne sa držia verzií zverejnených ruskými zdrojmi a maximálne si tak kopnú do mainstreamu, že netrúchli dostatočne hlboko. Náhoda? Nemyslím si.“ V této upjatosti nezůstali sami, ustrnula v ní samotná Moskva.

Velmi ortodoxní snaha lpět na variantě, že se nejedná o útok, okamžité zmobilizování velkého záchranářského týmu, který časem ještě posílil přesto, že se neočekávalo, že by někdo zůstal naživu, to vše poukazuje nejen na velkou nervozitu Ruska, ale i na neustálou připravenost.

Po útocích na Blízkém východě i v Evropě Rusko ví, že je na čase, aby ISIS uplatnil své výhrůžky o pomstě. Vážnější útok proti Rusku provedl ISIS na Sinaji, kde se teroristům podařilo umístit bombu do ruského civilního letadla. Nyní se očekávají útoky v samotném Rusku. Případné útoky by nebyly pouze lidskou ztrátou, ale byly by i těžkým dopadem veřejného mínění vůči vládě ohledně války v Sýrii, kde se prezidentu Putinovi až dosud podařilo udržet poměrně nízký počet obětí v řadách vojáků poměrně jasnými nařízeními, držícími vojáky v povzdálí konfliktu, a tak se objevují především bombardéry nebo ostřelování z moře. Pakliže by se teroristům povedlo zasáhnout tak symbolický cíl jakým byli Alexandrovci, byla by to těžká rána jak pro prezidenta Putina, tak pro bezpečnostní složky, které nyní jsou v největší pohotovosti, aby se pokusily podobné hrůze zabránit. I když v tomto případě dost pravděpodobně o útok nešlo, vše co se děje v pozadí této tragédie jen potvrzuje další zprávy o tom, jak křehká a vážná je bezpečnostní situace v Rusku a mezi organizacemi, které chtějí zaútočit není jenom mocný ISIS nebo syrská A Nusra, ale i mnohé další organizace, které čekají na, to aby se též proslavily hanebným pomníkem zkázy.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Jicchak Seibert, csecho.eu

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...