9.9.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Již je jich přespříliš

Sdílejte článek:

JAN DUBINA

Před časem (v únoru 2024) jsem publikoval článek o systémové (asi úmyslné) legislativní chybě v odvodech zdravotního pojištění, která vede k legálnímu záměrnému okrádání firem a občanů. Slíbil jsem si, že se ke zdravotním pojišťovnám ještě vrátím.

Od té doby jsem se blíže seznámil s jednáním Celní správy a ČSSZ. Pochopil jsem, že je špatný celý systém státní správy v této oblasti a nejen v této.

Špatné spravování státu je důvodem podobně jako skutečnost, že Paní Jana musí nakupovat hračky klukům, kteří neprošli úspěšně pubertou a chtějí si celoživotně hrát na vojáky, že museli být okradeni důchodci. Tito důchodci v celém svém produktivním věku věřili smlouvě mezi nimi a státem, tj. platné legislativě a očekávali důchod ve výši stanovené touto legislativou. Až přišel traktorista z Hané, část důchodu jim sebral a nechal si to posvětit orgány moci.

Od roku 1977 jsem pracoval jako THP (technickohospodářský pracovník). Staral jsem se o investiční výstavbu, energetiku, vodní a odpadové hospodářství. Po převratu (1989) jsem založil a vedl malou firmu a vedu ji dodnes (přivýdělek k důchodu). Se státní správou (a ostatními úřady) jednám tedy „non stop”. Zkušenosti a znalost situace mne tedy opravňují nabídnout Vám něco pro srovnání a zamyšlení.

Tak např. dříve:

Daně. Před změnami provedenými v „devadesátkách” platily tyto daně, resp. zákony o daních, zdravotním a sociálním pojištění: Domovní daň (143/1961), daň důchodová a příspěvek na sociální zabezpečení (164/1982),daň z obratu (95/1967), daň z příjmů obyvatelstva (145/1961), daň zemědělská (103/1974), daň ze mzdy (76/1952) a možná některé menší daně, které jsem již zapomněl, jako např. daň za psy, z rádia, z televize, nebo se s nimi v praxi nesetkal – např. clo. Silniční daň byla zahrnuta do ceny PHM. Nemocenské pojištění měl automaticky každý, kdo splnil stanovené podmínky – př. byl zaměstnán.

Všechny tyto daně (mimo ty menší a clo) spravovaly Finanční úřady. Měly méně úředníků než dnes, neměly výpočetní techniku. Používaly zprvu mechanické, později elektrické sečítačky. Všechny doklady a formuláře byly v kulturní formě na papíře a s vlastnoručním podpisem. Procentuálně bylo zatížení občanů nižší než dnes a stát fungoval bez schodků v rozpočtech. O digitalizaci se nikomu ani nesnilo.

Před rokem 1990 zdravotní pojišťovny prostě nebyly. Zdravotnictví měl na starosti stát a na tu dobu fungovalo dobře.

Stavební řízení. Na Městských národních výborech byly Stavební odbory. Tam pracovali apolitičtí profesionálně vzdělaní úředníci. Řízení (ať již územní, nebo stavebně povolovací) trvalo 1 měsíc v odůvodněných případech 3 měsíce. Dokumentace byla „v mašličkách” přehledná a dokonalá. Neměli výpočetní techniku. Exhibicionista s dredy nikomu nechyběl.

Celní správa. Proclívalo se mnohem více zboží, resp. z více států. Snad jen z RVHP bylo proclívání méně. Na všech hraničních přechodech a ve městech byly celnice. Že bude Celní správa i správcem daní, tomu by tehdy nikdo neuvěřil.

A ještě k energiím. Dodávku a rozvod elektřiny měly na starosti dle krajů rozdělené státní organizace. V Severomoravském kraji to byla SME (Severomoravská energetika) a tato měla RZ (rozvodné závody) v okresech. Občané platili elektřinu jen za spotřebované kWh (faktury byly jednoduché a srozumitelné), organizace (VO) platily a odebíraly elektřinu dle domluvy s RZ. Nebyla výpočetní technika, nebyl ERÚ, obchodníci s elektřinou nebyli zapotřebí.

Dotace nebyly. Ceny se upravovaly daní z obratu. Na mléko byla např. daň z obratu záporná. Mléko bylo vykupováno od zemědělců dráž, než se prodávalo občanům. Obnovitelné zdroje byly podporovány odpuštěním daně z příjmů až na deset let.

Pár příkladů ze současnosti:

Daně. Dnes máme daň z příjmů, daň z přidané hodnoty, daň z nemovitých věcí, silniční daň, spotřební daň, dálniční poplatek, emisní povolenky na uhlí, plyn, dřevo, pohonné hmoty a to i pro občany a jejich drobnou osobní spotřebu (návrat do středověku – odpustky byly poprvé zavedeny za života Mistra Jana Husa), tzv. sociální zabezpečení, tzv. zdravotní pojištění, poplatky za obaly (Ekokom), daň z elektřiny, daň z plynů, daň z pevných paliv, daň z televize, daň z rádia, Windfall tax, clo, daň za psa a další. Mimo to jsou desítky úřadů (mimo Policii České republiky), které se chovají k občanům i firmám represivně.

Biřiců (chcete-li zaměstnanců správců těchto daní a institucí s represivními pravomocemi)) je opravdu příliš mnoho. Všechny organizace spravující daně do roku1990 stavy biřiců posílili. Zajímavé je, že i Celní úřad posílil přestože zásilek k proclení i celnic ubylo díky vytvoření bezcelní zóny (EU) a vstupu do Schengenského prostoru. Aby se to tak nějak zdůvodnilo, svěřila se správa některých daní (pevná paliva, plyn a elektřina) právě celníkům a část celních biřiců se umístila do automobilů zaparkovaných podél silnic.

Vznikla nová centra biřiců. Jedná se o nové kancelářské prostory ČSSZ a zdravotních pojišťoven, které se naplnily dalšími novými biřici.Profesionální berní úřady (FÚ) se vzdělanými a zkušenými zaměstnanci by mohly platby (tzv. zdravotního pojištění a sociálního zabezpečení) a jejich kontrolu zahrnout do svého portfolia (a nebylo by to složité). Tyto platby pak podle daného klíče elektronicky přerozdělit a přiřadit k jednotlivým účtům jednotlivých institucí. Bylo by to velmi jednoduché a velice přínosné. Superhrubá mzda asi byla přípravou na takové řešení. Každá OSSZ a ZP má mnoho poboček, přihlašuje a odhlašuje „pojištěnce”, vybírá platby a tyto kontroluje. Zvyšuje to počet úředníků, zbytečnou byrokratickou zátěž zaměstnavatelů a vede to k vysokým penále a pokutám pro „pojištěnce” a zaměstnavatele. Algoritmus výpočtu těchto daní je státem daný a podobný algoritmu výpočtu daně z příjmu. Úřadů OSSZ a ZP je příliš mnoho a jejich biřiců (s pochybným vzděláním) nad únosnou míru. (Pamatuji si, jak se na OSSZ v devadesátkách odkládaly manželky úspěšných podnikatelů a veksláků.)

Biřicové ze ZP jsou placení z peněz, které občané odvádějí na léčbu svých zdravotních problémů a obtíží. Stát těmto biřicům dopřává využívat z těchto peněz opravdu mnoho. Např. nejvýše postavený biřic (ředitel) u jedné ZP má pravidelný měsíční příjem 355 tisíc Kč a odměnu za rok 2023 dostal ve výši 1,574 miliónů Kč (zdroj Ivo Bubeník ze dne 20.3.2024). Nezávidím, ale ptám se. Co za ty peníze udělal ? Odpovídá tomu stav našeho zdravotnictví? Kolik nejlevnějších zubních výplní by za to bylo? Proč se musí občané skládat na léčbu některých pacientů, když ZP mají na takové platy? A ptám se dál. Je pravda, že VZP podniká na trhu s nemovitostmi ? Kupuje je např. v centru Prahy ? Co má nemovitost, která zabila člověka v Praze společného s hlavním předmětem činnosti VZP. Proč VZP nezvolila raději své sídlo a sídla svých filiálek mimo centrum např. do nájmu, když jsou nemovitosti zvláště v Praze drahé a v její správě životu nebezpečné. A to nemluvím o jiných zdravotních pojišťovnách, jiných ředitelích těchto ZP a jiných biřicích těchto ZP.

Stavební řízení. Já k tomu mohu jen říct „ unter Hund”. Ostatní viz media. Jsem přesvědčen, že vládní „dredár” rozhodně nebude nikomu chybět až skončí. Snad to bude brzy.

Celní správa. Prostě bobtná. Zmínil jsem se již u daní.

Energie. Z jednoduchého vztahu výroba, rozvod a spotřeba, který probíhal před rokem 1990 mezi dvěma partnery RZ daného okresu v daném kraji a spotřebiteli, se vyvinul obrovský strom „příživníků”. Ti, kteří se podílí přímo na výrobě, dodání a spotřebě zůstávají přibližně úměrně vyrobené a spotřebované elektrické energie na stejném počtu. Další, kteří po roce 1990 přibyli jen energii zdražují svou existencí a svou nekompetencí a pracují na složitosti měření, překlápění dat, přeúčtovávání a znepřehlednění tohoto odvětví. Nové jsou ERÚ, daň z elektřiny, rozpitvávání dle způsobu výroby, různé dotace, poplatky emisní povolenky apod. Příživníků je opravdu příliš. Dusí to ekonomiku. Pozitivní je jen, že ministr, který za to odpovídal a vedl tento resort dosud, již končí a bude rozbíjet EU zevnitř. Bůh mu pomáhej!

K tomu všemu od roku 1990 přibývá různých inspekcí, jež mají represe občanů a firem v náplni práce, jejichž biřicové, alespoň dle mých zkušeností a mého přesvědčení, jsou jen zfanatizovaní, bez inteligence a bez odpovědnosti (havárie na Bečvě). Hlavním zájmem biřiců v tzv. inspekcích je bez prokazatelného důvodu snížit zeleným rostlinám množství potravy (CO2 ) v ovzduší. (V současné době vzniká další nová zbytečná inspekce, která bude kontrolovat rovněž zbytečné stanice technické kontroly – STK. Panu Kupkovi je asi líto, že má málo podřízených.)

Zhoubné dotace. Dotace musí zrušit celá EU, nebo se bude muset zrušit EU. Prostě dotace jsou cestou do pekel.

A za zmínku stojí armáda pracovníků IT. Jejich množství a zakázky od nevzdělaných státních úředníků finančně až o miliardy Kč prodražují provoz státu a činí jej složitým, nepřehledným a nejasným. Jejich výplody velmi často i z důvodu špatného zadání nejsou funkční (stavební řízení) a počet úředníků nešetří, ale naopak zvyšují. Přiživují se na všem, co bylo výše zmíněno a šíří se do všech sfér jako houba. Pokud by jejich činnost byla racionálně řízena, byli by přínosem a mohli by být pomocí při snižování stavu úřednictva.

A k tomu dodávám:

Ze zkušenosti vím, že do státního (úřednického) aparátu (v celém rozsahu, tedy včetně členů vlády se rekrutují především lidé, kteří si nevěří, bojí se, že by se poctivou prací neuživili, nebo lidé, kteří chtějí mít vysoký jistý příjem, nechtějí za nic zodpovídat, jsou egocentrici a pro své postavení a příjem udělají úplně vše. Z velké části jsou to lidé amorální. (Největší hospodářská kriminalita je u úředníků např. David Ráth apod.)

Jsem přesvědčen, že celý vývoj v tomto státě, tedy všechny vlády od let devadesátých byly slabé a neubránily nás před platností zákonů prof. Parkinsona, resp. potvrdily jejich platnost. Myslím si, že současná vláda je absolutně špatná, prostě nejhorší. Ke vzdělání a profesionalitě členů vlády se před časem vyjádřil prezident Zeman. Naprosto s ním souhlasím.

Bojím se, že „práce” naší současné vlády, její vřelý a láskyplný vztah k občanům Ukrajiny a devótnost vůči paní Uršule a představitelům států, ve kterých mají až šedesát pohlaví a další bizarnosti neodpovídající naší kultuře, tedy zkráceně nezájem o české občany, zájmy českých občanů a o jejich životní úroveň, nás vede právě k nekontrolovanému absolutnímu naplnění zákonů pana prof. Parkinsona bezezbytku. Úředníci se nám množí téměř geometrickou řadou, utrácíme peníze, které nemáme. Hodláme jít do války. Bohužel, ani válka nám již nepomůže. Nebude co rabovat. Je již vyrabováno.

K současnému dění ohledně rozpočtu. Účetnictví státu je nesystematické, nevědecké, zbytečně složité a předkládané tak, aby se fakta zatajila, nebo dokonce zfalšovala. Místo aby byly přehlednější, jsou tyto účty čím dál složitější a nejasnější a položky, o které v nich jde, jsou rozsáhlejší a nesrozumitelnější. Neodpovídají skutečnosti a neodpovídají ani sobě navzájem. … Politikové a daňoví odborníci se domnívají, že státních úředníků zřejmě přibývá tolik proto, že je třeba udělat mnohem víc práce. Skutečnost je taková, že počet úředníků s množstvím práce naprosto nesouvisí. Vzrůst počtu zaměstnanců se řídí Parkinsonovým zákonem a úředníků by bylo stejně, i kdyby práce značně ubylo nebo by zanikla úplně. Profesor Parkinson se bohužel nemýlí…(opsáno z inernetu)

Doporučuji k přečtení něco málo z Parkinsonových „absolutních zákonů”:

* Práce se rozpíná tak, aby zaplnila veškerý dostupný čas a zaměstnala všechny lidi, kteří jsou právě po ruce.
* Úředník chce rozmnožovat své podřízené, nikoliv konkurenty.
* Úředníci si navzájem přidělávají práci.
* Výdaje rostou úměrně k příjmům.
* Rozrůstání plodí složitost a složitost plodí zánik.

A na závěr. Vzhledem k tomu, že všechny parlamentní strany mimo SPD již ve vládě byly a stále to jde „od deseti k pěti”, budu volit SPD. Ne proto, že bych jí bezvýhradně věřil, ale proto, že by SPD měla dostat také příležitost.

Děkuji, že jste to dočetli. Snad to bude někoho inspirovat.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)