24.5.2024
Kategorie: Společnost

Je ze mě nejspíš monarchista

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Žijeme v prapodivném systému. Mocenské přetahování, kde stát je spravovaný jen na oko. Za třicet let se tu vytvořilo tak ohavné podhoubí, že není možné si byť i jen představit, že se něco vyřeší, aby bylo zemi lépe. Je to taková polévka, nemastná, neslaná, u které veškeré koření vyžrali ti, kteří mají nejdelší lžíci a nejhlubší talíř. Uvedu pár nesmělých příkladů z posledních několika dní.

Politička hnutí Praha sobě Kristýna Drápalová sdílela na Facebooku svou zkušenost s prací pro Magistrát Prahy. Výsledný pocit – tolik špíny a hnusu jako v politice není v žádném jiném oboru. Není. Zároveň v takové špíně nejde stvořit nic pozitivního. Jen kompromisy, kdy to libovoučké masíčko jde na talíř vlivovým politikům a kmotrům v pozadí, kteří fakticky řídí veškeré dění.

Zkušenosti Kristýny Drápalové jsou zde:

Server iDnes přinesl informace o léku na rakovinu prostaty. Jeho cena je nadmíru vysoká. Za aplikaci šesti infuzí 3,3 miliony a pojišťovny je nechtějí platit. A tak si tak představuju člověka, kterému v těle bují u prostaty náhrobní kámen, ví, že pomoc je tak blízko, že stačí natáhnout ruku a náhrobní kámen zase na chvíli zmizí z dohledu. Ale cena je vysoká. Život je tedy méně než peníze. Z hlediska existence jako neopakovatelného štěstí v neštěstí je takový přístup nepochopitelný. Může za to licence výrobce, který investoval do vývoje a chce, aby se mu investice vrátila. Pochopitelně. Ze strany pojišťoven pak nepochopitelně.

V té souvislosti Lidovky přinesly informaci o malé změně u novely o veřejném zdravotním pojištění. Ta zajistí, že u mnohých léků nebude k dispozici pojišťovnou plně hrazená alternativa. Lidovky píší o tom, že u této změny vyhráli farmaceutičtí lobbisté. Není to krásný příklad rozkladu pravidla, že stát má kopat za společnost, ne proti ní? Chudí nám jsou buřt, jen ať platí.

Odborník na reality a hypotéky Libor Ostatek pro Seznam Zprávy pravil, že daň z nemovitosti by měla být ne v tisícikorunách, ale deseti a stovkách tisíc korun. Když je daň nízká, lidé se nám prý nestěhují a realitní trh stagnuje. Říká Seznam Zprávami titulovaný odborník. Opět, systém, který pracuje a chce pracovat na bázi radostného rozhýbávání peněz, v tomto případě tedy nutně umrtvování lidí. Dejte důchodci platit desetitisíce na dani z nemovitosti. Nezaplatí to. Dohnat zástupy lidí do nouze a do bídy, do permanentního útěku před věřiteli. Snad pro to, aby se do té truhly těšili a nebazírovali na tom, že prožijí v důchodu svých krásných dvacet let. Cíl je vydělávat, sedřít se, zničit v sobě člověka a stát se krysou, která se neustále žene za kořistí. Aby uplatila lék. Aby uplatila bydlení. Aby se najedla. Aby se najedl i ten nemnohý potomek, kterého takhle nastavená společnost do světa přivede… a bude mít problémy uživit, ošatit, uložit do postele v bezpečí domova. Zvrácené myšlení Ostatka je ukázkou úpadku morálky, etiky, lidství, čehokoliv vyššího, než je hamižnost a nenažranost namířená proti bližnímu. Žerte se a perte se.

Ekonomický deník pro změnu informoval o tom, že ČEZ vyrobil méně energie, společnost méně energie i spotřebovala, přesto ČEZ hlásí rekordní výdělky. K tomu z Eurostatu pronikla informace, že v České republice ve srovnání s kupní sílou obyvatel máme bezkonkurenčně nejvyšší ceny energií. Ač jsme, a ještě asi dva roky budeme, čistými vývozci elektřiny. Do toho pak zazněla na iDnes zpráva, že je neobvykle hodně nákaz bakterií legionella, která i zabíjí. Legionella se množí ve vodovodních trubkách, kterými neprotéká dostatečně horká voda. Lidé šetří a některé to očividně zabije. Ale ČEZ vydělává nadoblačné sumy peněz, platíme nejvíc, přestože stále elektřinu vyvážíme. A ono to spolu všechno souvisí. Opět, život je méně než peníze. Systém pro nemnohé hamoní, mnohým užírá a žene je do ještě rychlejšího krysího závodu.

Pokračovat by se dalo do aleluja.

Očividně nejdeme dobrou cestou. Nahrává těm, kteří své schopnosti, sílu, průraznost, energii věnují jen tomu, jak odrbat toho vedle.

Jako kdyby náš systém naprogramoval bankrotář Robert Kiyosaki spolu s „finanční“ skupinou OVB. Princip letadla dovedený do dokonalosti. V něm zapojený celý stát, celý kontinent, venkoncem celá planeta. Svět pracující jen na principu – potop toho vedle sebe a vyšplháš se výš. Ve své podstatě je to zvrácený princip.

Výsledkem je hnůj naplněný pletichami, kmotry v pozadí a miliony těch, z kterých se ždímají poslední koruny a haléře. Kapitalismus, zdá se mi, nám trochu přerostl přes hlavu. Prostor nezaplnila svoboda podnikaní, nerozkvetl obchod mezi lidmi. Prostor si ukradli největší žraloci, ať už korporace, nebo kmotři v pozadí politiky, a vedou svět do záhuby. Že je to blbost? A kde jsou české obchůdky, manufaktury, živnostníci, kteří zdatně konkurují řetězcům? Kam mizí stovky miliard na dividendách? Proč vláda není schopná a nejspíš ani ochotná zastavit a nechat peníze z dividend točit v zemi? Proč jsme se stali montovnou bez vůle, bez vize a bez budoucnosti? Proč zemědělci už půl roku křičí, že zabíjíme české zemědělství? Kde je ten rozmach první republiky, který jsme po revoluci chtěli nastartovat? Ve výhledu České republiky není ani náznak nějakého rozmachu, renesance. Jen taková vyžraná polévka bez živin, která společnost udržuje pouze naživu.

Možná by to chtělo osvíceného krále, který by se s tím nepáral a skutečně pracoval pro zemi. Hezky s nejvyšším zákonem v zádech, takovou pěknou novotou – pokud, králi, budeš zlobit, ze zákona se ti může setnout hlava. Ale ano, já vím, i tam by vznikl hnůj a svinstvo. Ale třeba by ho nebylo tolik.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)