9.6.2024
Kategorie: Politika

Jak dopadly eurovolby? (aktualizujeme)

Sdílejte článek:

COM

Volební účast při hlasování do Evropského parlamentu se v Česku může poprvé v historii dostat nad 30 procent. Navzdory dlouhodobému nezájmu Čechů o eurovolby může být letošní volební účast vyšší než v předešlých čtyřech hlasováních, které Češi po vstupu do Evropské unie absolvovali. Naznačují to první zprávy z volebních komisí. V Praze odvolilo okolo 40 procent oprávněných voličů.

Volby do Evropského parlamentu v Rakousku podle odhadů vyhráli opoziční Svobodní s 27 % před lidovci s 23,5 % a sociálními demokraty s 23 %.

Eurovolby v Německu podle prognóz s 30 % jasně vyhrála opoziční konzervativní unie CDU/CSU, druhá je Alternativa pro Německo.

V Nizozemsku dle exitpollů zvítězila koalice Strany práce a Zelené levice s 21,6 % hlasů.

Na Kypru odhady přisuzují vítězství s 23,8 % hlasů středopravicové straně s názvem Demokratické shromáždění.

Vítězem řeckých eurovoleb je podle prvních prognóz středopravicová strana Nová demokracie s 30 % hlasů.

Na Maltě strany bojovaly o celkem šest křesel. Podle prognóz zvítězila Labouristická strana s 44,7 %.

V Bulharsku odhady favorizují koalici GERB—SDS. Podle exitpollů získala 26,2 %.

V Chorvatsku podle prognóz zvítězila pravicová strana s názvem Chorvatské demokratické společenství, a to s téměř 34 %.

Francouzské eurovolby vyhrálo pravicové Národní sdružení s téměř třetinou hlasů, Macronovo hnutí Obnova má 15 %, uvádí odhady.

Ve Španělsku budou podle odhadů ve volbách do EP první opoziční lidovci se ziskem 21 až 23 křesel před vládními socialisty s 20 až 22.

Občanská koalice premiéra Donalda Tuska vyhrála v Polsku podle odhadů volby se ziskem 38,2 % před opozičním PiS se 33,9 %.

Evropské hlasování ve Švédsku podle odhadů vyhráli sociální demokraté s 23,1 % před stranou Umírnění se 17,3 %. Třetí jsou Zelení.

Francouzský prezident Macron v reakci na jasnou porážku své strany v eurovolbách oznámil, že rozpouští Národní shromáždění a vypíše nové volby.

Předběžné výsledky eurovoleb označují za vítěze voleb na Slovensku Progresivní Slovensko, kterému hlas odevzdalo 27,82%, což jim zajišťuje 6 křesel v Evropském parlamentu. V souladu s kroužkováním na hlasovacích lístcích by tuto stranu měli EP zastupovat Ludvík Ódor, Ľubica Karvašová, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostřihoňová, Michal Wiezik a Lucia Yar. Překvapila Lucia Yar, které se podařilo překroužkovat nynějšího europoslance Michala Wiezika. Tři z budoucích europoslanců se upsali před eurovolbami duhové nevládce ILGA-Europe a zavázali se podporovat LGBTi agendu.

Na druhém místě skončil Směr-SSD. Se ziskem 24,76% jim zajišťuje 5 poslaneckých mandátů. Na jedné straně se to může jevit jako zklamání, neboť Směráci nedosáhli 3:0. Na druhé straně je mohou progresivní média jen těžko obviňovat z toho, že v kampani tancovali na atentátu na svého předsedu a premiéra Roberta Fica. Zároveň výsledky ukazují, že Prvním veřejným vystoupením Roberta Fica Směr hnutí Republika nevykostil.

Největším překvapením těchto voleb je výsledek hnutí Republika 12,53% jim přineslo o 1 mandát navíc ve srovnání s volbami do EP v roce 2019 minulým.

EU: Žádná „krajní pravice“ a „populisté.“ Opět stupidní nálepky. Vypadá to na vítězství zdravého rozumu nad zelenými progresivistickými šílenci a vítači migrantů.

Výsledky hlasování v ČR

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procent hlasů, bude tak mít 7 mandátů. Druhá koalice SPOLU obsadí s 22,27 procenty 6 křesel. Uspěla také koalice Přísahy a Motoristů, která obsadí dvě křesla. Naopak Piráti přišli o dva mandáty. Do Bruselu se dostalo celkem sedm uskupení.

 

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)