1.4.2016
Kategorie: Historie

Jaroslav Anděl: „Dokud nebudou potrestány komunistické zločiny, nebude tato republika demokratickým státem.“

Sdílejte článek:

RED/SK 01|04|2016

30. března to bylo 111. let co se narodil advokát chudých, zámečník, elektrotechnik, elektroinženýr, od mládí antimarxista, antikomunista a poté také vězeň komunismu JUDr. Ing. Jaroslav Anděl. (30. března 1905, Dobřív – 8. července 2005, Praha).

[ad#clanek-respo]

„Dokud nebudou potrestány komunistické zločiny, nebude tato republika demokratickým státem.“

Ve dvaceti letech založil elektrotechnickou firmu, kterou vedl do svého zatčení komunisty. V roce 1955 s rodinou násilně vystěhován z rodinného domku (který režim potřeboval pro sovětského vojenského „poradce“). Po stížnosti na ministerstvu vnitra zatčen a devět měsíců „vyšetřován“, od roku 1957 vězněn (Pankrác, Bory, Leopoldov), propuštěn v lednu 1965. Pak pracoval jako elektromontér, ale brzy, jako elektroinženýr, vedl projektový ateliér.

Po srpnu 1968, v září, emigroval přes Vídeň do Švýcarska. Tam, v Curychu, Bernu a v Solothurnu, kde se usadil, pracoval jako právník. V roce 1970 založil, spolu s dalšími, Světové sdružení bývalých československých politických vězňů v exilu, jehož byl místopředsedou a předsedou. Dále spoluzaložil Spolek Masaryk a angažoval se ve Svazu spolků Čechů a Slováků ve Švýcarsku.

Jako angažovaný občan (ne-li politik) a odborník se aktivně zasazoval za vznik právního státu v polistopadové ČR. Ostře kritizoval laxní, smířlivý, vstřícný přístup polistopadových představitelů k totalitnímu dědictví komunismu, zneužíváni vlastenectví k nacionalismu a komunisty propagované dělení národa na občany a emigranty (divide et impera, rozděl a panuj).

Publikoval řadu článků o problematice posttotalitních komunistických zemí a podmínkách vznikajícího práva v nich. V tomto smyslu také aktivně vystupoval na mezinárodním politické scéně.

Roku 1996 neúspěšně kandidoval do senátu na Praze 10 za Pravý Blok.

V roce 2003 za svou činnost a angažmá obdržel cenu World Press Award.

Spoluzaložil Svaz občanské sebeobrany a zastupoval restituenty před českými soudy. Podporoval nejrůznější strany a hnutí (jako Demokratická unie, Klub angažovaných nestraníků, Pravý Blok), kritizoval ale i „postkomunistické“ praktiky jejich představitelů (např. Aleny Hromádkové, Petra Cibulky).

Zemřel krátce po svých stých narozeninách v Praze.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Stop komunistům

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...