29.11.2017
Kategorie: Ekonomika

Jak špatné podnikatelské prostředí “pomáhá” podnikatelům

Sdílejte článek:

FILIP VAČKO

Vždy, když různé agentury zveřejní výsledky, jak se posunulo Česko nebo Slovensko v různých žebříčcích podnikatelského prostředí zase směrem dolů, ozývají se zejména dva druhy reakcí.

[ad#textova1]

Ta první pochází od podnikatelů, kteří nadávají, že je vláda opět poškodila a budou se mít ještě hůře. Ta druhá, ovlivněná socialistickými teoriemi o vykořisťovatelských kapitalistech, jásá, že tito vykořisťovatelé se budou mít zaslouženě hůře a život na jejich účet jim přinese o něco více hořkého ovoce. Pravda je však trochu jiná.

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o ekonomii a prokoukl argumenty socialistických utopistů stojící na vodě, ví, že když stát odírá podnikatele, jejich zaměstnanci musí být zákonitě odíráni též. Protože ještě před tím, než vůbec může dát podnikatel peníze svému zaměstnanci, musí téměř stejný podíl odvést státu. A neméně stejně je zaměstnanec poškozen tím, že i v případech, kdy by ho podnikatel velmi rád zaměstnal, nemůže, kvůli polenům, které mu pod nohy hází stát — institut minimální mzdy, administrativní a legislativní překážky, vysoké daňové a odvodové zatížení a různé, často až absurdní předpisy a nařízení.

No, ale vraťme se zpět k našim podnikatelům. Když nadávají na překážky státu, z nichž některé jsem popsal výše, neuvědomují si, že kdyby stát skutečně uskutečnil jejich požadavky, šel by vlastně proti nim. Totiž kdyby bylo podnikání velmi jednoduché, daně a odvody mnohem nižší (případně placení odvodů dobrovolné), začít nebo ukončit provádění živnosti by byla záležitost pár hodin a zvládl by to každý, podnikalo by mnohem více lidí.

Mnoho lidí dnes nad podnikáním ani nepřemýšlí, i když má různé nápady, jak efektivně vykonávat určitou činnost a vydělat si s ní peníze, byť malé množství, vedle hlavního zaměstnání. Stejně je mnoho takových, kteří by podnikali rádi, jen cítí, že je v tom omezuje přímo stát. A tak nepodnikají vůbec, případně podnikají načerno, což jim brání v tom, aby se rozvinuli naplno.

Ale co kdyby daň z příjmu nebyla 19 %, ale 0,5 %? Co kdyby stát nekladl podnikatelům do cesty překážky, ale skutečně by je v něm podporoval? Kolik lidí by přestalo podnikat načerno a začalo by podnikat legálně? Kolik lidí by začalo podnikat od začátku normálně? Velké množství. A právě oni všichni by byli pro současné podnikatele velkou konkurencí.

V tom případě by nastalo to, že mnozí z těch, kteří podnikají dnes, by to museli zabalit, protože by je prostě rozdrtila daleko větší konkurence. Ti, kteří by zůstali, by museli v boji s konkurencí snížit ceny nebo více pracovat (poskytovat lepší služby, být vstřícnější a více bojovat o zákazníky a podobně).

Je tedy dnešní špatné podnikatelské prostředí dobré?

V žádném případě. To říkám hned na začátek. Kromě podnikatelů, kteří se prosadili nebo prosazují na trhu ne díky své šikovnosti při boji o zákazníka, ale díky šikovnosti účinně se bránit proti břemenu státu, by ve zdravém podnikatelském prostředí získávali všichni.

Šikovní lidé by se mohli konečně prosadit, protože by jejich šikovnost a pracovitost nebyla trestána státem, zákazníci by měli v obchodech nižší ceny a větší výběr a nakonec mnoho lidí, kteří by rádi pracovali, by konečně mohli pracovat. A nemluvím jen o těch, kteří by chtěli pracovat za nižší než minimální mzdu.

Poznámka: Samozřejmě to neplatí v úplně všech případech a jsou i podnikatelé, kteří by se mohli i v nových, jednodušších podmínkách prosadit mnohem lépe než dnes. Je tak proto, že ještě větším břemenem než teoretická budoucí konkurence, je pro ně praktické, současné břemeno státu.

Jaký je rozdíl mezi člověkem a parazitem? Člověk pracuje. Parazit se ptá — „Kde je můj podíl?“.

 

Pozn. red.: Jinými slovy: špatné podnikatelské prostředí omezuje konkurenci a ponechává podnikatelské možnosti i takovým, kteří by v otevřené tržní soutěži neobstáli. Pokud k tomu přičteme ještě dotace, které mají podobný efekt, protože umožňují podnikat na cizí účet i ztrátovým firmám a subjektům, které vynikají spíše schopností si dotace vyběhat, než vlastní produkcí, výsledkem je, že služby pro zákazníka i zboží jsou méně kvalitní a přímo (v cenách) i nepřímo (v daních) dražší.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Filip Vačko blog.sme.sk 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...