Jak si George Soros strčil do kapsy Evropský soud pro lidská práva
REFORMY.CZ
Senzační odhalení z evropských dokumentů o hlubokém zapojení Open Society Foundation (Nadace otevřené společnosti) George Sorose do Evropského soudu pro lidská práva, který sehrál klíčovou roli při vnucení politiky „otevřených hranic“ zemím jako Itálie.
V roce 2012 předložil Evropský soud pro lidská práva (ECHR) průlomový rozsudek v případě „Hirsi Jamaa a ostatní versus Itálie,“ v němž rozhodl, že Evropské země nemohou „odhánět pryč“ ilegální migranty a budou pokutovány stovkami tisíc Euro, pokud to udělají. Do případu byla zapojena síť Sorosem sponzorovaných právníků a neziskovek, které si daly práci s vyhledáním 22 somálských a eritrejských migrantů v Libyi, kam byli v roce 2009 vráceni, aby jejich případy vznesli k žalobě ve Štrasburku.
Nyní zpráva od konzervativního amerického aktivisty Jay Skulowa z Evropského centra pro právo a spravedlnost (ECLJ) odhalila, že tato neziskovka napojená na síť Open Society je hluboce zapojena do činnosti samotného soudu ECHR a mnoho z jeho soudců je spojeno s těmito organizacemi. Zpráva identifikovala sedm neziskovek, které jsou jak aktivní při činnosti tohoto Soudu, tak mají mezi soudci své bývalé zaměstnance. Nejméně 22 ze 100 soudců, kteří od roku 2009 v ECHR sloužili, jsou bývalými zaměstnanci nebo vůdci těchto sedmi neziskovek, uvádí zpráva.
Tyto neziskovky byly identifikovány jako A.I.R.E. Center (Poradenství lidských práv v Evropě), Amnesty International, Mezinárodní komise juristů (ICJ), Helsinská komise a síť nadací, Human Rights Watch (HRW), Interights (Mezinárodní centrum pro justiční ochranu lidských práv) a Open Society Foundation (OSF) a řada jejích poboček, zvláště pak Open Society Justice Iniciative (OSJI).
„Síť Open Society Network má na sebe napojenu řadu soudců a aby tomu tak bylo, tak ve skutečnosti financuje šest dalších organizací identifikovaných v této zprávě. Mocná přítomnost Open Society a jejích poboček je v mnoha ohledech problematická. Ale ještě závažnější je skutečnosti, že 18 z 22 soudců zjištěných, že sloužili v případech iniciovaných nebo podporovaných touto organizací, právě do této organizace v minulosti patřilo.“
Zpráva identifikovala 88 problematických případů z posledních více než 10 let. „Jen ve 12 případech se tito soudci zdrželi zasedání kvůli svým vazbám na zapojenou neziskovku.“ Tento think tank prohlásil o svém hodnocení, že je „nízké“, protože nevzali v úvahu úzké finanční vazby OSF k mnoha dalším neziskovkám.
„Tato situace je závažná a vznáší otázky o nezávislosti tohoto Soudu a nestrannosti jeho soudců. Tyto konflikty zájmů se musí okamžitě vyřešit.“ Zpráva navrhuje věnovat větší pozornost volbě kandidátů do pozic soudců, aby se zabránilo jmenování aktivistů a kampanistů, aby se zajistila transparentnost zájmů a vazeb mezi navrhovateli, soudci a neziskovkami a aby se formalizovaly procedury pro deportace a zrušení kvalifikace pro azyl.
Ač mnoho blogů a alternativních webových stránek o těchto informačních bombách z odhalení v této zprávě referovalo, tak je pro změnu média mainsreamu nevyhnutelně ignorovala. Tento týden to komentovalo v oficiálním tiskovém prohlášení ruské ministerstvo zahraničí, v němž uvedli, že „zprávě věnovali pozornost“ nejen proto, že „Radě jejich evropských kolegů bylo Rusko často nahlašováno“ v případech, v nichž Západní neziskovky lidských práv „uplatnily na ECHR svůj skrytý i otevřený vliv“, což je v této práci také analyzováno.
„Věříme, že naši kolegové z Rady Evropy a členské státy této organizace by měli věnovat pozornost této zprávě, která může poskytnout cenné „podklady k zamyšlení“ v kontextu probíhající reformy ECHR. Rusko vždy prosazovalo silný, ale ne zpolitizovaný Evropský soud. Vypadá to, že důkladné uvážení všech zapojených stran zamýšlejících se nad nedostatky v aktivitách ECHR během reformní činnosti umožní napravit a nakonec minimalizovat vedlejší „politické“ účinky, jimiž je jeho praxe zamořena,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Ruský prezident Vladimir Putin v roce 2015 Sorosovy neziskovky zakázal s tvrzením, že „představují hrozbu jak pro bezpečnost státu, tak pro ruskou ústavu.“ Ruští pozorovatelé často Sorose obviňují, že to on začal válku na Ukrajině a že rozdmýchává konflikt mezi Ruskem a Západem.
V prosinci americký ministr spravedlnosti William Barr varoval, že odbočky Open Society pro „válku o zákony“ se pokouší ovlivňovat volby prokurátorů v USA. „Teď se rozvíjí situace, kdy se George Soros zapojuje hlavně do Demokratických primárek, při nichž není moc velká účast a sype spoustu peněz do volby takových lidí, kteří nemají moc rádi orgány prosazování zákona, aby dostávali k soudu a stíhali zločince, nýbrž se snaží prosazovat jiné sociální agendy,“ řekla Fox News soudkyně Martha MacCallum. „Začali vítězit v řadě měst a ti podle mého názoru neposkytují policii řádnou podporu.“
Loni Gateway Pundit odhalil vazby mezi Sorosem a konspirací o ukrajinském původu aféry Spygate. S tím, jak vyšetřování Spygate nažhavuje společnost, musí se Západní vlády seriózně zamyslet nad tím, jestli se nepřidat k Rusku a neprohlásit Sorose a Open Society Foundation jako nepřátelskou cizí moc.