25.11.2021
Kategorie: Společnost

Jak se léčí covid? Ibalginem!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMoje známá má za sebou covid. Prodělala ho ona, její manžel a dcera. Syn covid možná měl taky, ale nikdy u něho testy nic neprokázaly. Je teď nejvíce „postižený“, protože se musí testovat.

Čtu na síti různé příběhy lidí s covidem a po covidu. Některé jsou dojemné, jiné překvapující. Podělím se nyní s vámi o zkušenost rodiny, která covid prodělala. Covid nakazil nejprve dceru na střední škole, pak stonala matka a otec, syn sice také nějaké příznaky podobné nachlazení měl. Ale testy u něho žádný covid nenašly.

  1. Rozhoduje hygiena – zásadní zkušenost této rodiny je ta, že vše rozhoduje hygiena. Infikovaní covidem jsou v domácí karanténě.
  2. Styk s lékařem – pouze telefonicky! Rady jsou k „nezaplacení“ – zůstaňte doma, pijte čaj, popřípadě si vezměte ibalgin.
  3. Ibalgin nebrali.

Léčivo ibalgin je běžně doporučováno u chřipky. Je to lék inzerovaný zejména jako lék proti bolesti a lék snižující horečku. Kontraindikace je poměrně rozsáhlá a je popsána v příbalovém letáku . Nedoporučuje se podávat tehdy. pokud pacient užívá léky snižující srážení krve.

Z mého pohledu je velmi podnětný názor imunologa Vojtěcha Thona„Naše medicína už má možnosti precizní imunoregulační léčby,“ vysvětluje Vojtěch Thon, imunolog z centra RECETOX Masarykovy univerzity v Brně. „Patří sem též takzvaná imunosupresiva, ale musí se nasadit již v domácím ošetřování, to znamená dříve, než dojde k rozvoji onemocnění. To se bohužel ve většině případů neděje a pak je pozdě. V tom je zásadní problém.“ „Když se onemocnění covid-19 plně rozvíjí, je potřeba zavčas snižovat přehnanou imunitní odpověď organismu a regulovat krevní srážení,“ doporučuje Vojtěch Thon. „Covid-19 už není přímo infekcí, ale je to postinfekční stav s přemrštěnou imunitní reakcí. Imunitní systém se paradoxně musí přibrzdit. Léčba ale musí probíhat pod lékařským dohledem.“… U covidu-19 kromě imunomodulační léčby i s využitím imunosupresiv potřebujete zajistit léčbu proti krevnímu srážení,“ pokračuje brněnský lékař. „Takový lék stojí přibližně dva tisíce korun, ale praktik jej nemůže napsat, protože ho od pojišťovny nedostane proplacený. Měl by ale zajistit vyšetření D-dimerů.“ Jejich přítomnost se dá použít jako test rizika vzniku těchto sraženin. „U nemoci covid-19 je vždycky zvýšené,“ vysvětluje profesor Thon. „Pokud v počátku zaléčíte poruchu krevního srážení, zachraňujete si život.“

Z výše uvedeného je zřejmě nejzásadnější sdělení, že se s léčbou výskytu krevních sraženin musí začít včas. Pokud ale necháme všechny klinicky nemocné doma v karanténě, aniž bychom u těchto pacientů zjistili, zda už u nich neprobíhá zvýšená srážlivost a hrozí odvoz na JIP, dopadne to tak, že se dostanou do kritické situace a jede pro ně záchranka a skončí na JIP. Pozoruhodná je rovněž informace pana doktora Thona o tom, že praktik nemůže předepsat lék proti srážení, protože mu ho pojišťovna neproplatí!!! V této souvislosti mě napadá, zda ibalgin, který je v kontraindikaci s léky na srážení krve, nemůže proces zvýšení srážlivosti krve nepříznivě ovlivnit.

Denně se dnes provádí až 90 tisíc PCR testů Ty stojí Česko denně bezmála 90 milionů korun. Záměr je dokonce zvýšit kapacitu na 200 tisíc testů denně. To jsou neuvěřitelné peníze (v současnosti přes 2 miliardy korun měsíčně!) A pojišťovny neproplácí léky za 2000 Kč pro ty pacienty, u kterých hrozí vznik sraženin?

Znovu ještě připomenu názor profesora Jiřího Berana z deníku MfD v rubrice Názory z 22.11.2021. Doporučuje testovat pouze nemocné (s klinickými příznaky) a u rizikových skupin doporučuje zavést přednemocniční péči, tj. sledovat stav bílých krvinek, srážlivost krve a případný rozvoj druhotného zápalu plic. O ibalginu ani čárka!

Názor profesora Berana by znamenal obrovskou změnu ve společnosti. O pacienty by se opět starali lékaři, skončila by testovací mašinerie, která poskytuje výsledky s velkým zpožděním. Hygiena by se opět vrátila ke své práci a přestala by obecně situace, kterou označuji jako buzerace.

Profesor Petr Fiala, budoucí premiér, prohlásil, že se musíme s covidem naučit žít. Zcela jistě. Nicméně, k tomu je nutné změnit vše, co se dosud v této oblasti provádí. Léčit nemocné a nechat společnost a obyčejné lidi na pokoji.

Dodatek: Na ČT v Událostech ukázali záběry ze Švédska, kde musela premiérka po 12 hodinách ve funkci podat demisi, protože její koaliční partner odstoupil z vlády. Jednání probíhalo bez roušek či respirátorů – jak jsem si stačil všimnout. Tam by se mohl profesor Fiala inspirovat, že ano.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (35 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...