5.4.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Jak obejít Trumpa. A s ním i demokracii

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

NATO má právě v těchto dnech poradu. A to poradu docela zásadní. Generální tajemník organizace, Jens Stoltenberg, na ní navrhl, zřízení pětiletého fondu pro Ukrajinu ve výši 100 miliard dolarů. No a přítomní ministři zahraničí členských států by mu to měli dnes oficiálně schválit. Podle serveru POLITICO by pak 32 členů aliance přispívalo do zmíněného fondu stejnou měrou, jakou přispívají do rozpočtu aliance. Což by většinu plateb přeneslo na USA, protože Washington hradí přibližně dvě třetiny rozpočtu NATO… A proč by nás tahle zdánlivá marginálie měla zajímat?

Proto, že jde o další z malých, ale nevratných krůčků, kterými je vaše občanská moc přesouvána od hlasovacích uren k neovlivnitelným, vzdáleným organizacím. Nevěříte? List Financial Times označil Stoltenbergův návrh otevřeně za “Trumpovu pojistku”. Jde o to, že Trumpovo podzimní, presidentské vítězství, je čím dál více pravděpodobné. A není tajemstvím, že Trump není zrovna přítelem poskytování jakékoli pomoci válčící Ukrajině. Že je ochoten „típnout” veškerou americkou účast v konfliktu a domluvit se s Putinem na nějakém rozumném ukončení války.

Ostatně, velká část amerických voličů mu to, i kvůli slibu ukončit neoblíbenou válku a zajímat se více o vnitřní záležitosti země, hodí. Popularita Zelenského režimu strmě klesá a většina chudnoucích, běžných  Američanů má pocit, že by ty peníze byly potřebnější někde úplně jinde. Nejlépe doma, v USA. Bidenovci (a ti za nimi) se proto právě preventivně zajišťují, aby hlasování amerického voliče s jejich „východní politikou” nic nesvedlo. Trump sice může, po své inauguraci, utnout přímou pomoc Ukrajině. Ale místo toho mu deep state hodí na krk nový fond NATO, do kterého bude mít povinnost přispívat. Právě v těchto dnech se připravuje a na červencovém summitu vedoucích představitelů NATO ve Washingtonu bude podepsán, jako závazný dokument…

A že by se Trump nakrknul, bouchl do stolu a hodil přes palubu celé NATO? Tak to taky nepůjde. Proti tomu se Bidenovci zajistili podobnou lumpárnou už koncem loňského roku. V prosinci podsunuli do každoročního návrhu zákona o obranné politice jeden nenápadný, podrazácký odstavec, který mu to zakazuje. V mnohastránkovém textu najdete tuto formulaci: „”Prezident nesmí pozastavit, ukončit, odsoudit nebo odstoupit od Severoatlantické smlouvy uzavřené ve Washingtonu DC 4. dubna 1949, s výjimkou doporučení a souhlasu Senátu za předpokladu, že s tím souhlasí dvě třetiny přítomných senátorů nebo na základě zákona Kongresu.”

Takže bez ústavní většiny z NATO nevystoupí, a dokud tam bude, je stále vázán „kolektivním rozhodnutím” téhle organizace. A bude tak dál nucen cálovat, zbrojit a na Rusa šturmovat… Jinými slovy, milí Američané, hlasujte si, jak chcete. Ale ty opravdu podstatné otázky se budou řešit někde úplně jinde. Tam, kam vy, lůzo, nedosáhnete. Vaše hra na demokracii je nám k smíchu. Nic nezměníte, dezoláti!

Povšimněte si, jak v poslední době podobných „krádeží voličských pravomocí” přibývá. Tak třeba Světová zdravotnická organizace (WHO) usiluje o získání práva, aby mohla během příští pandemie, kterou čeká každým dnem, vnutit všem státům světa svou politiku. Už za pár týdnů, v květnu, na svém výročním shromáždění v Ženevě, chce nechat hlasovat o závazné dohodě pro případ pandemie. Státy v ní mají “uznat WHO jako řídící a koordinační orgán mezinárodní reakce v oblasti veřejného zdraví”. Takže o povinnosti očkování obyvatelstva, nebo o lockdownech by už nadále neměli rozhodovat místní politici, kteří by ještě mohli brát nějaké ohledy na své lidi a svou zemi. Totak! A prozíravý návrh myslí i na případnou opozici. Státy se mají dohodou zavázat, že budou “spolupracovat při prevenci dezinformací “. Co to znamená, asi není třeba vysvětlovat.

Tak jsme dopadli i s demokracií. Čím dál víc rozhodnutí, které mají potenciál zásadně změnit životy lidí, se přijímá takovým způsobem, aby je žádné volby nemohly změnit. A proč tomu tak je? Elity si uvědomují, že jejich politiku lidé odmítají. Že ji pociťují jako destruktivní a zničující a tak, jak se horší situace v zemích Západu, tak se i čím dál větší část obyvatelstva probouzí, protírá si oči a říká: Tohle jsme nechtěli! Tohle ne! Co to je?! Učebnicovým příkladem budiž evropský Green deal. Který začínal sněním o čisté přírodě a teď, když se to rozjelo, zahlédá čím dál větší část obyvatelstva na obzoru bídu, zimu, hlad a nesvobodu… Čtrvthodinová města s permanentním, elektronickým dozorem, sdílené, vymrzlé holobyty, sdílené koloběžky a cvrčky s červy na talíři.

Proto se současné, západní elity, snaží zašantročit moc občana co nejdál z jeho dosahu. A spěchají přitom tak, že už ani nic nemaskují.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)